YouTube Kaldırılan Atatürk Videolarını Tekrar Siteye Yükledi
Genel

YouTube Kaldırılan Atatürk Videolarını Tekrar Siteye Yükledi

Şu an itibariyle YouTube'dan tarafımıza gönderilen bir açıklama ile birkaç gün önce YouTube'un Türkiye'den erişiminin tekrar açılmasını sağlayan, kaldırılmış Atatürk videolarının tekrar siteye yüklendiği bilgisini aldık.

YouTube yaptığı açıklamada söz konusu videoların telif hakları politikalarını ihlal etmediği için Türkiye'den ulaşılamayacak şekilde tekrar siteye yüklendiğini bildirdi.

YouTube'un an itibariyle göndermiş olduğu açıklama metni şu şekildedir:

Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.

Bu açıklama sonunda jet hızıyla kaldırılan yasağın, aynen jet hızıyla tekrar yürürlüğe alınıp alınmayacağını oldukça merak ediyorum.

Diğer taraftan YouTube'un yapmış olduğu bu açıklamayı da şahsen biraz arı kovanına çomak sokmak gibi görüyorum.

Gelişmeleri takip ediyor olacağız ama kişisel fikrim önümüzdeki günlerin ciddi YouTube tartışmalarına gebe olduğu yönünde.

Yorumlar (31)
 1. yurtdışında windows hostu olan birisi desktop connection ile bakamaz mı?

 2. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

  Bence youtube bu yaptığı ile turk hukumetini karşısına aldığı gibi TÜM tc vatandaşları çiğnemiş bulunuyor. Gereğinin yapılmasını tüm devlet görevlilerinden bekliyorum!!!

 3. adamların kaybedecek birşeyi yok.öyle yada böyle youtube a giriyoruz. Oda yasaklasanda yasaklamasanda hodri meydan diyor.yasaklanmasından çok bu açıklamadan sonra Türkiyeli internet kullanıcılarının tavrı sürece yön verecek gibi.

 4. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  Karıştı işler... Youtube'un bu çocukça "banane banane kaldırmıcam işte" hareketinden sonra bi dava daha gelir mi yetkili başsavcılıktan merak ediyorum.

  .

  Gelirse delil olarak neyi gösterecekler onu ayrıca merak ediyorum, malum videolara Türkiye'den erişilmiyormuş... Bu durumda hukuksal olarak suç teşkil eden birşey ortada yok çünkü. New York'ta biri sokakta Atatürk'e hakaret etse kulağından tutup Türkiye'deki hapse atıyo muyuz, atamıyoruz...

  .

  Hukuksal olarak bi mantığı olabilir ama adamların Türkiye olarak bizi bu kadar umursamamalarını sindiremiyorum yani...

  ...

  Youtube'un hakaretlere karşı tavrı nedir onu da merak ediyorum. Larry Page ve Sergey Brin'e hakaret edelim biz de bakalım napacaklar?!? Sadece Amerika'ya mı yasaklayacaklar videoyu yoksa tümden kaldıracaklar mı?

 5. bildiğin "yeniden engelleyin" demişler. telif haklarına aykırı olmayan videolar için çok hassaslarmış, onu anladık. türk halkı şimdiye kadar hep youtube'nin yanında oldu ama bu açıklamadan sonra youtube'ye karşı bir tepki oluşabilir.

 6. Açıkçası ben Youtube'un tavrını akıllıca buluyorum. Latin atasözünün dediği gibi "Dünya yıkılsa da adaleti uygula."

  Özgürlüklerden hep adım adım vazgeçirilmiştir toplumlar. Bu videoları yasaklatmak; Atatürk'e yapılan asıl hakaret budur.

  1. Hidayet Ateşli Hidayet Ateşli

   Katılıyorum...

  2. +1 Aynen katılıyorum, şu 2,5 yıldır süren gereksiz polemikten de nefret ediyorum, videoyu yükleyeni de yasağı çıkaranı da afaroz etmek istiyorum :D

 7. Selman Tunç Selman Tunç

  Ozan bey e katılmıyor değilim Youtube aslında Türkiye yi iplemiyor hassas konularda , ama bence olması gereken bu Özgürlük olmalı , bakalım şu internet hukukumuz ne zaman oturacak , artık mahkemeler ahkam kesmeyi bırakmalı , bilişim hukuku olmalı Türkiye' de

 8. ne acıki google bizimle dalga geçiyo hükümetle vatandaşla koca tc ile daklga geçiyolar kimki bunlar?

 9. İşler tamamen Türk kullanıcılarına bakıyor.Biz internet konusunda kendi içimizden bir Google bir Youtube bir Facebook çıkartmadığımız sürece bunlar önümüze sürülebilecek şeyler.Konu Atatürkçülük olduğunda hodri meydan konuşanlara bakıyorum benden çok YouTube'a giriyor ve girmek için bilgi istiyorlar...

  Konu biraz bu konularda sözde değil özde milliyetçi olmamız,olabilmemizden ötürü gitmez.Bence sansur eylemlerininde bir önemi kalmadı şu andan itibaren...

  Durumlara şirket değil kullanıcılar istediği takdirde yön verebilir.Aslında bu konu -İnternet kullanımı ve Türk internet sektörünün gelişimi- enine boyuna tartışılması gereken bir konu.Umarım herkes tavrını net bir şekilde ortaya koyar...

 10. Salih Karadeniz Salih Karadeniz

  Daha önceki yasağı çok desteklemiyordum ama bence de Youtube çomak sokuyor kovana. Ama bu işin ucunda farklı lobiler var diye tahmin ediyorum. Şİmdi Youtube diyorki ben Türkiye'yi tanımam. Zaten beni izlemek isteyen bir şekilde izliyor. Bu saatten sonra bu konu Atatürk konusu olmakta çıkmış ve farklı bir boyut kazanmıştır.

 11. Özgür S. Özgür S.

  Youtube, resmen "siz kazanmadınız" diyor. Youtube'a göre Türkiye'nin siteyi açması ile kapatması aynı şey demek: "kontrolün Türkiye'de olması". Yani adam resmen diyor ki: "kardeşim açmazsan açma. nasıl olsa TR'den giriliyor benim siteme. senin kurallarının bir anlamı yok" Ben youtube olsam videoları ben de geri yüklerdim. Çok akıllıca olmuş :)

 12. Mustafa Mustafa

  Oyun oynuyorlar sanki.

 13. Barış Şeker Barış Şeker

  Hangi adresten gönderiyor youtube bunları?

 14. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Çok ayıp ettiler bu sefer @gokhan a katılıyorum artık bundan sonrası türk kullanıcıların tepkisine kalmış!

 15. Ne bu şimdi ? Hani bakın siz bizi kapatırsanız açınca bizde böyle geri yükleriz. Bugüne kadar google bu konuda Türk halkından çok destek gördü. Ama bu hareketle resmen saçmalamışlar. Bence bir daha kapanırsa eskisi kadar destek göreceğini sanmıyorum. Yasak taraftarlarıda ne söylerlerse söylesinler bizim ağzımızı açmaya hakkımız olmayacak. Çünkü youtube çocuk gibi hareket etmiş bu olayda.

 16. Ibrahim Ibrahim

  bu terbiyesizlikten başka birşey değildir.

  google ve youtebe artık benim için bitmiştir.

  açılış sayfam bing.com oldu.

 17. Security Security

  Yaptıkları terbiyesizce TÜRKİYE cumhuriyetiyle dalga geçiyorlar resmen.

 18. Speedy85 Speedy85

  Youtube ateşle oynuyor, Bugüne kadar Türk kullanıcılarından bir şekilde destek gördü, Müyap Youtube'a destek için anlaşma yaptı Tüm Klip arşivini youtube'a aktardı. Ama şu an yaptığı hoş değil. Pimi kendi çekiyor. Kendi kendine intihar ediyor.

 19. Benim daha önce bir web sitem vardı ve bu sitemi google'a kanadalı biri bizim siteyle aynı title etiketini kullanıyor diyerekten şikayet etmiş. Konu ile ilgili google reklamlarından bana bir e-mail geldi ve benden amerika mahkemelerinin hakkımda vereceği tüm kararları kabul ettiğim beyan eden ingilizce ve ıslak imzalı bir dilekçe istediler. Ancak Türkiyede sitelerin aynı title etiketlerini kullanamaz şeklinde bir yasak olmadığından ben bu dilekçeyi göndermedim ve uzlaşı tekliflerini kabul etmedim. aynı gün içerisinde de benim google reklamları hesabım bloke edildi.

  Şimdi google (youtube) efendi ne *ok yemeye böyle saçma sapan bir karar almış anlam vermiş değilim. Verdikleri hizmet bulunmaz hint kumaşı olmadığına göre Türk vatandaşlarının söz konusu siteyi boykot etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 20. Niye Google'a tepki var anlamak mümkün değil. Adamlar video'lara Türkiyeden erişimi kapattim diyor. Ha hükümet yasaklamiş ha Google, sonuç olarak Türkiye'den bu videolara ulaşilamiyor. Allahin Amerikalisinin ya da Avusturalyalisinin bu videolara erisim hakkina bizim kanunumuz nasil dayatilabilir ki?

  1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

   @Ayda Tepki Google'a genel değil! Youtube servisinin yaptığı bu açıklamaya ;)

 21. Randiman Randiman

  Hayir Youtube un yaptigi cok dogru. Turkiyede yanlis olan yasalar. Youtube degil. Hadi youtube buyuk sirket, Turk makamlar kendisine ulasip video'yu kaldirtabilir, peki diger onbinlerce site ne olacak? Hepsiyle tek tek ugrasilamayacagindan kapali kalacaklar ama youtube goz onunde oldugu icin yasanin carpikligini goz onune sermek icin mukemmel bir ornek. Dolayisiyla da aldigi karar bizim kendimizi daha kisa zamanda duzeltmemiz icin ortami guclendiriyor.

  Tesekkurler Youtube. Helal olsun

 22. Bilgisal Bilgisal

  Youtube ile ülkemiz arasındaki gerginlik artık hat safaya ulaşmıştır. Söz konusu videoların durumu resmen farklı durumları beraberinde getirmiş, Youtube yetkilileri esnek davranmak yerine ortamı daha da germişlerdir. Ülke gündemini belirleyen başka konular yokmuş gibi Youtube'yi bu kadar önemsememizin nedenini çok merak ediyorum. Toplumumuzun büyük bölümü sırf vakit geçirmek adına sitede login oluyor. Yotube'nin kapanması benim için sorun değil ama ülkemizde bilişim kurallarının da sağlam zeminlere oturtulması lazım.

 23. Gürsel Sayat Gürsel Sayat

  Bence Youtube yasaklanmamalı ama protesto edilmelidir. Madem o videoları kaldırmıyorsun buyrun dailymotion, buyrun izlesene vs.

  Yasaklarla bir yere varılamaz ama ne video upload ederiz nede paylaşırız.

 24. Çok taktık biz bunu yahu. Youtube olsa ne olmasa ne. yüklenen dosyaların çoğu ingilizce türk öğrencilerin görebileceği anlatım konular yok. türkçe sadece canlı yayınlarda yapılan gaflar frikikler siyasi tartışmalar vs. Engellerse engellesin youtube kendini bize. vimeo.com gibi kaliteli ve türk leri dinleyen bir video sitesi var. Kendi içinizdeki kırıkları yıkmanız dileği ile. kaldı ki kimsenin yasak ile umursadığı yok. tüm türkiye dns kullanıyor yok çoğu bilmiyor lafı ise efsaneler arasında yer alıyor artık. Kime sorsan dns adresini söylüyor.

 25. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Bu veletler 20 sene önce kısa donla gezerken, şimdi devletimize ahkam keser olmuş.

  Özgürlükler başkalarını rahatsız etmediğiniz sürece sınırsızdır.

  Eğer siz ben özgürüm diyip benim yanımda yellenirseniz bunun adı özgürlük olmaz, taciz olur.

  Atatürk bizim hassas noktamız ama özgürlük kisvesi altında adamlar devlete racon kesiyorlar.

  Helal olsun. Başları iyi büyümüş.

 26. yutub mu? o neki?.. :) boşverin arkadaşlar yutubu mutubu.. Vatana millete bir faydanızın olmasını istiyorsanız okuyun, çalışın, üretin!.. Vido mido paylaşmakla manken frikiki seyretmekle sağda solda ahkam kesmekle bir yere varamayız.

  1. Aynen katılıyorum. Çalışmak lazım. okumak lazım.. zaten böyle olduğu takdirde bir sonrakı yeni buluşu bizlerden biri yapar(En azından umalım).

 27. kendimize ozelestiri yapmak icin iyi bir firsat sundu butun bu Youtube isleri..

  Internet in sadece teknoloji ile iliskili olmadigi, kanunlarla, siyasetle ve egitimle pek alakali oldugunu bir sefer daha gormus olduk..

  bugun Ataturk videolarini cozseler yarin baska turlu sorunlar cikacak..

  yorumlardan gordugum kadarilya, ozelestiri yapmaya baslamis, bence bu iyi bir baslangic

  hergun tv lerde mankenler, diziler, siyasiler boy gosteriyor, biktik artik

  biraz da herkesin gundelik hayatinda onemli bir yer tutan internetin tartisilmasini ve cozumler uretilmesini istiyoruz..

  bana kalirsa, youtube dan once, memleketteki bant genisligi sorunu daha onemli bir problem..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri