Türkiye'de Mobil Reklamcılık Yükselişte
Mobil

Türkiye'de Mobil Reklamcılık Yükselişte

Mobil Reklamlarİnternet reklamcılığının tartışılmaz değeri, mobil mecraların da yolunu açıyor. Global mobil reklam verilerini analiz eden BuzzCity'nin 3. çeyrek raporuna göre Türkiye'de mobil reklamcılık, %66 büyümeyle dünyada 20. sıraya yükselmiş.

1 Ekim itibariyle sona eren 3. çeyrek için BuzzCity'nin raporu, mobil reklamcılık endüstrisinin %17 büyüdüğünü ve bu alanda %154 büyüyen bölgelerin olduğunu gözler önüne seriyor. İlk çeyrekte 32 marketi inceleyen rapor, 2. çeyrekte 44, 3. çeyrekte ise 54 marketi incelemeye alıyor. Listede yer alan 20 ülke 15 milyar reklam gösteriminin %80'ini alıyor.

Mobil reklam yayıncılığında Endonezya 3,5 milyarı aşkın gösterimle ilk sırayı alırken, %16 düşüş yaşanmış olması dikkat çekiyor. BuzzCity Global Mobil Reklam PiyasasıAmerika'da %30 artan mobil reklam gösterim sayısı 1 milyara yaklaşıyor.

Mobil reklamcılığın dikkat çektiği ülkelerden Kenya, Libya, Çin ve Kore 3. çeyrekte ciddi bir rağbet yakalamış. Hindistan ve Suudi Arabistan'ın ardından gelen Türkiye'nin %66'lık artışı, ülkemizi bu yıl ilk kez ilk 20'ye sokuyor. Bu artışla Türkiye'de 3. çeyrek mobil reklam gösterimi sayısı da 100 milyonun üzerinde açıklanıyor.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de akıllı cihaz penetrasyonunun yükselişi mobil reklamcılığa yansıyor. İlgilenenler raporu şuradan indirebilirler.

Yorumlar (5)
 1. Fisun Fisun

  Fırat bey güzel bir inceleme yapmışsınız , ülkemizin ilk 20 ülke arasında olması büyük gelişme, her nekadar sıralamada geri kalmış olsakta , genç nesil sayesinde , bu sayıları bir kaç yıl sonra , Türkiye de interaktif reklamın çığır açıcağını düşünüyorum.

 2. Sayılar bana az gibi geldi. Bildigim bi Telekom operatorune ait bir adserver bile bu sayidan fazla reklam gosteriyor.

 3. M.akif M.akif

  TTnet ekibine mini yarışma düzenlediğinde mobil reklamcılık ve mobil alanda geliştirmeler önerim değerlendirilmeye dahi alınmamıştı... (:

 4. Barış Şeker Barış Şeker

  Bu rakamlar ne kadar dogru?

  Libya ve Kenya nasil bu kadar yukarida olur ve Amerika'nin endonezyanin arkasinda olmasi mumkun mu?

  1. Mehmet Alp Mehmet Alp

   mobil reklam diye nette araştırma yapiyim dedim, karşıma çıkanlar yabancı gelmedi.., "eteği kaldır 500 kontür kazan" "ajdar videosunu cebine indir" "duvar kağıdı indir" "mp3 indir" gibi daha çok kontür tuzağı olan bir sektör gibi.... cidden iyi para kazanıyorlar, 1-2 yıla ilk 3 e gireriz heralde..