Facebook Rakibi Diaspora'dan İlk Görüntüler
Arkadaşlık

Facebook Rakibi Diaspora'dan İlk Görüntüler

Facebook'un gizlilik anlayışına karşı olarak geliştirilmeye başlanan ama Mark Zuckerberg'in de bağışta bulunduğu açık kaynak kodlu sosyal ağ projesi Diaspora içerden ilk görüntüleri paylaştı. Ekim ayında ilk Alfa sürümü ile genel kullanıma açılması planlanan projenin kaynak kodları da paylaşılmaya başlandı.

Diaspora'nın amacı kişisel gizliliğin tamamen kullanıcılar tarafından yönetilebilmesi. Bu amacın ilk adımları olarak durum mesajları, fotoğraflar ve arkadaşlık özellikleri üzerinde çalışmalar yapılmış. Diaspora'nın kaynak kodlarını Github üzerinde kullanıma açan ekip üyeleri, geliştiricileri de projeye davet ediyor.

Kickstarter üzerinde 200.000 dolar bağışı geçen Diaspora'nın amacına ulaşması için gereken yardımı toplamış olması bir yana geleceğin sosyal ağ altyapılarının da açık kaynaklı mı olacağı akıllara geliyor. Özellikle konum tabanlı uygulamalarda kullanıcı gizliliğinin ihlaline inanan kullanıcılar için bu tür servisler tercih sebebi olabilir.

Projeyle ilgilenenler ekibin son blog yazısına göz atabilir ya da e-posta listesine abone olabilirler. İşte tasarım stili açısından Facebook'la benzerlik gösteren Diaspora'dan ilk görüntüler.

Yorumlar (6)
 1. Ergün özyurt Ergün özyurt

  ortada yine "live feed" görülüyor. bunun patenti facebook'un değil mi?

 2. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Tasarımı çok hoş gözüküyor, Facebook ile rekabet etmesi pek mümkün değil tabi.

 3. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  ne kadar saçma ya ? rakip olabileceğini düşünemiyorum bile! madem rakibi neden facebook fan sayfası var hemde sadece 30.000 kişi beğenmiş! reklam olmadan kimse facebook'un rakibi falan olamaz

 4. Yorumlar çok ilginç.. Düne kadar facebook popüler değilkende muhtemelen myspace'e kimse rakip olamaz. Yonja'ya kimse rakip olamaz diyordunuz herhalde..

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   bildiğim kadarıyla yonja, faceboktan öncede ülkemizde vardı. hala var ama farklı kategoriler bence. birbirlerine rakip olduklarını sanmıyorum

  2. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

   MySpace, Yonca bunlar benzer siteler müzik ağırlıklı ancak facebook farklı bişey diaspora'nın % 1.6 hissesini microsoft alırsa o zaman şöhret olur!