Facebook'tan Ping'e Darbe
Müzik

Facebook'tan Ping'e Darbe

Eylül ayı etkinliğinde iTunes 10 içinde yer alacak müzik odaklı sosyal ağı Ping'i tanıtan Apple, Facebook ile karşı karşıya geldi. Gelen haberlere göre Facebook'un ücretsiz sunduğu API üzerinden arkadaşlara erişim hakkı Ping için engellenmiş durumda.

Amerika'nın en büyük çevrimiçi müzik mağazalarından biri olan iTunes'a sosyal nitelikler kazandırmaya çalışan Apple, geçtiğimiz Aralık ayında Lala'yı 80 Milyon dolara satın alarak bu yönde bir açılım yapacağını göstermişti. Online müzik dinleme, yeni müzikler ve arkadaşlar keşfetme üzerine kurulu Lala, 31 Mayıs'ta kapısına kilit vurmuş ve yeni üye alımını da durdurmuştu. Kendi ömrünü bu şekilde tamamlayan Lala Apple felsefesiyle yeniden doğmakta gecikmedi.

Yeni bebek Ping'i canlandırmak isteyen Apple haklı olarak Facebook'tan da faydalanmak istedi. Ancak Facebook'un ortaya koyduğu şartlar Apple için ağır geldi ve Steve Jobs, Facebook'un Ping'in bir parçası olmadığını dile getirdi. Sonuç olarak Ping kullanıcılarının Facebook arkadaşlarına erişemesinin yolu kapandı. Hatırlarsanız Facebook aynı engellemeyi Twitter'a da uygulamıştı.

Ping Apple

Apple ile geçmişte çeşitli ortaklıklar yapıldığını ve uygun şartlarda yineleceğini dile getiren Facebook, elbetteki iTunes gibi katma değeri yüksek bir mecra içinde gelişecek sosyal ağın kendisi için negatif etki yaratacağının da bilincinde. Bu nedenle erişime ağır şartlar eklemiş olabilir ki aksi takdirde yarım milyarı aşan online bir populasyona sahip rakiplerinin bir tık ötesine bırakmış olur. Kaynaklar halen Facebook Connect için tarafların anlaşmaya çalıştığını söylüyor ve Apple henüz Ping'den Facebook entegrasyonunu kaldırmış değil ancak erişimin sağlanamadığı da ortada.

Ping'in ilk tanıtımında çalmıştı.Şimdi ise engelli ve bu işin sonucu çok net değil. Apple'ın yaratacağı dikey bir sosyal ağın Facebook'a darbe vuracağına da şüphe yok. Sosyal oyun tarafında elini güçlendiren Google'ın yeni sosyal ağ dedikoduları konuşulurken, Facebook'un ters adımlar atması, belki de yavaş yavaş kendi sonunu getirecek..

Bu arada belirtmek geçmeyelim ülkemizden iTunes Store'a erişim olmadığı gibi ne yazık ki Apple'ın yeni sosyal ağı Ping'e de ulaşılamıyor.

Yorumlar (5)
 1. Dinçer Dinçer

  Şu iTunes' a buradan erişememenin mantığı nedir hala anlamış değilim.

 2. Kamilblog Kamilblog

  o değilde twitter yasağı neydi öyle ? saçmalık...

 3. Başlıktan da anlaşıldığı gibi kararları facebook veriyor. Peki;

  Çok yazı yazıp sildim post etmek için. Vazgeçtim belki yazarlar bu konu hakkında başlık yazabilirler bile. Facebook'un 10 yıl sonrasını kullanıcılar açısından nasıl yorumlanabilir? Kaç kullanıcı?Kaç millet?Kaç saat?Değil.Facebook nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişik şekillerde yorumlanabilir. Şu anda terazide ağır basan popülerliği mi yoksa sağladığı imkan ve faydaları mı ? Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde kullanıcılara sağladığı/sağlayabileceği faydalar/imkanlar ile yine kullanıcılar açısından oluşturduğu tehdit/tehlikeler hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

 4. fb nin saçmalıkları var, fakat sitelerde sağladığı giriş yapma kolaylığı anladığım kadarıyla çok istenen birşeymiş, bunu acık bir id sistemi ile yapılsa da, fb de oradan bilgi alsa...

 5. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Eğer herhangi bir yönde ilerlerken Facebook kendisine rakip olduğunuzu fark ederse sizin erişiminizi kesme lüksüne sahip gözüküyor. Apple'ın bile katlanamayacağı isteklerde bulunması bunun en güzel göstergesi. (Google'ın Friend Connect ürününü de hatırlayın!) Yani eğer basit işler yapıyorsanız Facebook size arka çıkıyor, işinizi kolaylaştırıyor. Webin %99.99'u uzun kuyruğu ufak tefek param parça bir kalabalık olduğundan Facebook bu kısmı içine alıyor. Ama yok (Facebook'un ilgilendiği ya da ilgilenebileceği) herhangi bir konuda bir işi çok iyi yaparsanız (bkz. Twitter) engelleniyorsunuz.

  Biz sana nasıl güveneceğiz Facebook? Bize büyük oynamak yasak mı?