Yeni sürümüyle piyasaya çıkan 3. nesil Kindle büyük değişiklikler taşımasa da iPad'in popüleritesine yenik düşmek bir yana kendi segmentinde rakipsiz olduğunu bir kez daha gösterdi.

Amazon'un dijital kitap okuyucusu bugüne kadar piyasaya çıkan tüm Kindle'lardan daha fazla ilgi çekiyor. Yaklaşık bir hafta önce çıkan ürün, hem Amazon.com hem de Amazon.co.uk üzerinde önceki Kindle modellerinden daha fazla rağbet gördü. Kindle 3 şimdiye kadar en çok istenen ve hediye edilen Kindle olmayı da başardı.

Kindle 2 gibi 6 inç ekrana sahip yeni model, eskisinden daha küçük ve daha ince. Ekran karşıtlığı %50 geliştirilen Kindle 3'ün sayfa çevirme hızı da %20 arttırılmış ve cihaz %15 hafiflemiş. 4GB'a yüksetilen hafızasının yanında pil ömrü ise 1 aya kadar uzatılmış.

Yeni Kindle'in WiFi modelinin fiyatı 139$, WiFi+3G modelinin ise 189$(haziran da $259 idi) olarak belirlenmiş. Kindle DX'in fiyatı ise 379$ olarak belirlenmiş ancak Kindle 3 de ülkemize gönderilmiyor. Dijital kitap satışlarının basılı kitap satışlarını geçtiğini yaklaşık 1 ay önce açıklayan Amazon, Kindle Amerika mağazası için de kitap sayısının da 670.000 civarına yükseldiğini açıklıyor. Türkiye'de ise Idefix'in atağı ile hareketlenen pazar 4 ay içinde satışlardan %4,1 gibi bir pay alırken İdefix'te yer alan e-kitap sayısı 500'ü buluyor. Türkçe e-kitap sayısının 2011'e kadar 2 bine yükseltilmesi amaçlanıyor.

Kitap ve diğer alışverişler ile Amazon'a ilgi gösteren Türk okuyucusu umarız Kindle gibi popüler bir cihazdan daha fazla mahrum bırakılmaz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.