2010 İkinci Çeyrek Türkiye Genişbant Rakamları Açıklandı

2010 İkinci Çeyrek Türkiye Genişbant Rakamları Açıklandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2010 2. çeyrek ile ilgili rakamları açıkladı. Genişbant internet abone sayısının 7.6 milyonu geçtiğinin belirtildiği raporda, büyümenin bir önceki çeyreğe göre %4, bir önceki yıl aynı çeyreğe göre ise %25 olduğu belirtiliyor. Abonelerin yine büyük bir çoğunluğu ADSL ile internete bağlanırken, ADSL rakamlarının her eve internet kampanyaları ile 3. çeyrekte çok daha fazla olacağını tahmin edebiliriz.

Bağlantı türüne göre internet aboneleri incelendiğinde, Haziran ayı sonu itibariyle Türkiye'de 100 bin fiber internet kullanıcısı olduğu dikkat çekiyor. 830 binden fazla kişinin VINN, Jet ve Vodem kullanıyor olması da mobilite ve genişbantın çok yakında 1 milyon aboneye ulaşacağına dair ipuçları veriyor.

3G'nin 1. yılınının kutlandığı şu günlerde abone sayısı 11.4 milyonu geçmiş durumda ve her ne kadar 3G ile geç tanışan ülkelerden biri de olsak teknolojiye ne kadar hızlı adapte olduğumuzu rakamlarla da ispatlamış bulunuyoruz.

Raporda dikkat çeken bir diğer bilgi de 2010 2. çeyreğinde 36.3 milyar kısa mesaj atılmış olması. Kampanyaların etkisi bu rakama ulaşılmasında etkili olmuş gibi gözüküyor. Düşündürücü olan ise MMS'in geçtiğimiz sene aynı döneme göre ciddi bir düşüşe geçmiş olması. MMS'in hala beklenilen patlamayı yapamamış olmasında cepten e-posta gönderiminin giderek kolaylaşmasının payı büyük gibi gözüküyor.

Uydu platformları pazarında ise 2010 yılı Haziran ayı itibariyle Digiturk'ün 2.12 milyon, D-Smart'ın ise 1.15 milyon aboneye ulaştığı belirtiliyor. Tivibu'nun geçtiğimiz aylarda 300 bin aboneye ulaştığını düşünürsek, Web TV pazarının ileride dijital paltformlara ciddi bir rakip olabileceğini öngörmek mümkün. Digiturk'ün ihale sonrası yeni paketlerini daha yeni duyurduğu için rakamların yanıltıcı olabileceğini de belirtmek gerekiyor.

Raporda en son dikkatinizi çekmek istediğimiz ise bir çok kişinin beynine reklamlarıyla 118xx rakamlarını kazıyan Rehberlik Hizmetleri servisleri ile ilgili olacak. 2010 2. çeyreğinde 118xx numaraları 14.8 milyon kez aranmış ve bu işletmelerin 2010 ilk çeyrek itibariyle toplam gelirleri 17.4 milyon TL'ye olarak gerçekleşmiş. Türk halkının beynine en çok hangi 118'li numara kazınmış, bu konuda bilgi yok fakat toplam gelir o kadar televizyon reklamını karşılıyor mu ve karlılık ne düzeylerde merak ediyorum. Belki ileriki raporlarda bu konuda da bilgi edinebilirsek sizlerle paylaşırız.

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.