ABD Sansürde Türkiye'nin İzinde: 73.000 Blog Neden Kapatıldı? [GÜNCELLENDİ]
Bloglar

ABD Sansürde Türkiye'nin İzinde: 73.000 Blog Neden Kapatıldı? [GÜNCELLENDİ]

İnternetin sansürünün ne olduğunu en iyi bilenler Türk kullanıcıları. Şu anda Türkiye'den 6000'den fazla web sitesine erişiminin engellendiği sıralarda, çoğunuzun yakından bildiği gibi sansüre karşı bir de yürüyüş gerçekleştirildi.

Ülkemizde bunlar olurken, ABD de çok ilginç ve benzeri görülmemiş bir internet sansürünü konuşuyor. WordPress tabanlı ücretsiz bir blog servisi olan Blogetery.com geçtiğimiz günlerde bir anda ABD hükümetine bağlı bir organizasyon tarafından kapatıldı. 73 bin civarında blogun barındırıldığı Blogetery'den sadece birkaç gün sonra ise Ipbfree adlı mesaj panosu hizmeti veren bir site de aynı akıbete uğradı.

Her iki sitenin kapatılması da ortaya pek çok soru işareti çıkmasına yol açtı…

İlk akla gelen her iki sitenin de telif hakları korunan içeriklerin dağıtılmasına yardımcı olmuş olabileceğiydi ama durumun bu olmadığı ortaya çıktı. İşin daha da ilginci ABD'de normalde aylar süren site kapatma sürecinin çok kısa sürede gerçekleşmiş olması ve hükümete bağlı hangi organizasyon tarafından gerçekleştirildiğinin hala bilinmiyor olması.

Blogetery yetkilileri, alan adı barındırma hizmeti aldıkları BurstNet'den gelen ve içeriğinde sadece sitenin kapatılacağının açıklandığı bir e-posta ile neye uğradıklarını şaşırdıklarını söylüyorlar. Hiçbir açıklama yapılmadan gerçekleşen bu kapatma işleminin kimin tarafından ve hangi sebeple meydana geldiğini öğrenmeleri ise uzun çabalar sonucunda meydana gelmiş.

Fakat bundan sonra işler daha da garipleşiyor çünkü o ana kadar BurstNet'i bilgi vermemekle suçlayan Blogetery yetkilileri bir anda sessizliğe büründüler ve şu açıklamayı yaptılar: "Hangi hükümet biriminin bu kararı verdiğini açıklayamam ama bunun telif haklarının korunması ile ilgili olmadığını söyleyebilirim".

Konuyu gündeme taşıyan Cnet'in siber suçlar konusunda tecrübeli bir ABD güvenlik teşkilatı üyesinden aldığı bilgiye göre, binlerce kişinin kullandığı bir servisin tüm yasal süreçleri pas geçerek bu hızda kapatılmasını sağlayacak bir hükümet biriminin varlığından güvenlik güçleri bile haberdar değil. Hatta ABD'nin en hassas olduğu konu olan çocuk pornografisinde bile süreç bu kadar hızlı ve sessiz bir şekilde işlemiyor.

Son gelen bilgilere göre ABD hükümetinin adı bilinmeyen bu birimi sitenin bazı kullanıcılarının IP adreslerini temin etmiş durumda. Cnet'e açıklama yapan ve ismini vermek istemeyen güvenlik personeline göre bu olay son derece sıra dışı ve muhtemelen çok ilginç özel bir duruma sahip. Prosedürlerin alt üst olmasına neden olan bu özel durumun ne olduğu ise şu an için kimse tarafından bilinmiyor...

Güncelleme (20 Temmuz 2010): Artan tartışmalar sonucunda Blogetery.com'a web alan barındırma servisi sunan BurstNet bir açıklama yayınladı ve olaya açıklık getirdi. BurstNet'in açıklamasına göre ABD hükümet yetkilileri BurstNet'ten Blogetery.com'un sahiplerinin bilgilerini istemiş. Bunun üzerine siteyi incelemeye alan BurstNet site üzerinde yasa dışı bir terör örgütüne ait olduğuna inandığı bazı içerikler bulmuş ve bu durum hizmet sözleşmesine aykırı düştüğü gerekçesiyle servisi kapatmış. Yani kapatma olayı basına yansıdığı şekilde ABD hükümetinin çok hızlı gerçekleşen bir uygulaması ile değil, BurstNet'in inisiyatifi ile gerçekleşmiş.

Yorumlar (11)
 1. Nefarkeder Nefarkeder

  hazir konu sansurden acilmisken eger blogger.com hizmetini kullaniyorsaniz ve googledan (enom araciliyla) alan adi alip blogger a yonlendirme yaptiysaniz blogunuza ulasamiyorsunuz. durumu farkedip google yazdim kac gun oldu ses seda cikmadi :) Cevap yazsalar sasardim zaten :D Bu durum Turkiyedeki google sansuru hadiselerden sonra patlak verdi. Kurunun yaninda yasta yaniyor. Zamaninda da gene blogger.com u mahkeme karariyla engelemislerdi. LigTV maclarini bloggerdan site acip videolarini atip izleten ahali yuzunden. Sinirlenip bende googledan alan adi alip bloga yonlendirmesini yapmistim.

  Simdi boyle bir durumda yok. Isin ilginci bloggerdan alan adi hizmeti aldiginizda enomdan fatura kesiyorlar. Googlela enomun organik bagi mi vardir nedir anlamis degilim. Ne alaka yani? Anlasilir gibi degil.

  yani simdi durum soyle. atiyorum blablabla.blogspot.com adresiniz var boyleyse sorun yok blogunuz goruntuleniyor. Ama googledan alan adi alip yonlendirme yaptiysaniz yani www.blablabla.com yaptiysaniz blogunuz goruntulenemiyor.

  ne napsak bu memlekette olmuyor bir turlu. olan hep sucu gunahi olmayan insanlara oluyor. Elemanlar ligtv maclarini atiyor. Eminim hitleride tavana vuruyordur. Biz kafa patlatip birseyler yazmaya calisiyoruz. Olan hep bize oluyor.Densizin biri hakaret videolari atar googleda tutturur bu ifade ozgurlugu falanda filanda. Ne ifade ozgurlugu ama google. bloguma ulasamiyorum.

 2. Hakan Aytaş Hakan Aytaş

  sansür sadece bizim yaşadığımız bir vaka değil.. ve durumları bizden kat kat kötü olan ülkeler var. biz kendimize göre haklı ve kitlesel tepki koyan bir ülkeyiz. İnternet pazarında yükselen 3. ülke durumundayken bizden daha gelişmiş ülkelerin bu sansür olayını yaşamaları hiç te şaşırtıcı değil. Bunlara neden durumlardan birisi telif hakkı.. Sen bu sorunu sansürlemekten başka bir yolla çözemiyorsan bu yanlışını kabul edeceksin.

 3. ömer ücel ömer ücel

  @nefarkeder Google alan adı hizmeti için eNom dan destek alıyor. Bu sebeple sana enomun fatura kesmesi normal.

  1. Nefarkeder Nefarkeder

   bana ilginc gelen kismi su. bu en son youtube davasindan sonra bloguma girememem. Alan adi sonucta enomda kayitli. cok kurcalamadim ama DNS server enomdur herhalde. normalde blabla.blogspot.com yazarak girebiliyorsunuz ama www.blabla.com(enoma kayitli) yazdiginiz zaman sayfaya ulasamiyorsunuz. ayni sekilde bildiginiz uzere alan adi aldiginiz zaman googledan(enomdan) gmail vs. entegre oluyor. gene ayni sekilde maillerinize girip bakmak isterseniz mail.blabla.com yazdiginizda gene giremiyorsunuz. proxy server kullandigim zaman sorun olmuyor. Bu google ne yapmak istiyor anlamis degilim. ya da hangi IP ler banlaniyor memlekette? Arkadas benim sucum nedir yaw. Para verdik bide. parasindan gectim 10 dolar mi ne ole birsey mailime bile girip bakamiyorum. Googleda yazdim arkadas bole bole. ne is? 15 gun mu oldu bir ay mi cevap yok.

   valla yurtdisinda olsam hic usunmem google i enomu hepsini mahkemeye verirdim. Bildiginiz uzre gelismis ulkelerdeki adalet sisteminin islerliginden dolayi herkes birbirini mahkemeye veriyor. tahmin ediyorumda kazanirdim.

   denesemmi arakadaslar nedersiniz? Sonucta elimde faturasi vardi herhalde atmadiysam. 10 dolar vermisim :) vermesi gereken hizmete simdi ulasamiyorum. Sonucta youtube yasak var memlekette blogger a yok. youtube nere, blogger.com nere Enom ne alaka?

   1 milyon dolarlik tazminat davasi acayim :) google a bisey demez zaten. 20 milyon dolar bizim maliye fatura cikarmis 1 milyoncukta bana versinler :D

 4. Kepezli Kepezli

  8 tane üst kurul var bunlar tamamen bağımsız çalışan ilgili sektörü denetleyen kurullar. internet ve teknoloji üst kurulu adı ile bir kurul oluşturulması için daha ne bekleniyor. iş bilmezlerin her gün site kapatmalarını izlemek zorundamıyız.

 5. Eğer bir ülkede sınırlandırmalar olmazsa o ülkede yönetimde sorunlar vardır demektir.Bu internet olur başka birşey olur.Bence gereklidir ve bazen katı kurallıda olmak gerekir.

 6. Hükümet ile alakası yok olayın. DMCA notice yollanmıştır hosta, host tecrübesizliğinden direkt olarak kapatmıştır. Abuse durumunda hostun kapatılması zaten olağan birşey. Emarikan hükümetinin kapattığı sitelerde domain de elden gidiyor. Örnek: www.ninjavideo.net , tvshack.com

 7. Fbmlkod Fbmlkod

  simdi dostum sana olayı kısaca söyle anlatayım,Türkiye Cumhuriyeti youtube'ı engellemesine rağmen bircok kullanıcının bu engeli aşıp siteye ulastığının farkındaydı ve engellemeler icin yeni banlar uyguladı,google'ninde bu arada 40 ip si engellenmiş oldu,seninde söyledigin gibi blogger blog kullananlar icin bi sorun yok,sorun blogger üzerinden ücretli domain kullananlarda,[kullananlardaydı:)] cunku domainler host olarak ghs.google.com'a yönleniyordu fakat ban yiyen 40 ipnin icinde maalesef bu da var,sıkıntı burdan cıkıyor,benim de blogger üzerinden kulladıgım bir domainim var,facebook FBML KODLARI yayınlıyorum,son gunler de baktım hit hızla düsüyor site sıralamalarda alta kayıyor,ne oluyor derken,meğer siteye erişilemiyormus,ben girebildiğim için böyle bir sorun hiç aklıma gelmedi daha sonra bazı arkadaslardan kardesim sitene erişilmiyor uyarısını sıklıkla almaya baslayınca pc'mde ki dns leri temizledim girmeyi denedim bide baktım siteye erişilmiyor.tabi sorunu cözdüm ama hite olan oldu artık :)Şimdi sana ve bu sorunu yasayan arkadaslara da yardımcı olması amacıyla sorunu nasıl cözdugumu anlatayım;yukarda da söledigim gibi eskiden domainleri ghs.google.com e yönlendırıyorduk,ban yeyince artık buna deil register firmamızdan su ip'ye 216.239.38.21 yönlendırıyoruz, adım adım anlatırsak 1. adım domainimiizn kayıtlı oldugu firmada ki panelimize giriyoruz,2.dns ayarlarına girip,yeni dns kaydı ekle diyoruz,3.yeni dns kaydında A yı seciyoruz ;

  domain adı giriniz yazan kısma www yazıyoruz ve Ip istedigi kısma da 216.239.38.21 bu ip yi yazıyoruz,4.sitemize www süz ulasılmasını saglamak icinde yeni dns kaydı ekle,A yı seciyoruz domain adı yazan kısmı bos bırakıyoruz ve ip kısmına yine aynı 216.239.38.21 ip yi yazıyoruz,sorun cözulecektir.

  umarım yardımcı olur artık gördugunuz üzere benim sitemde erisim sorunu yok umarım anlattıgım adımları izleyerek sizde biran önce sorunu cözersiniz.

  domainine enom faturası kesılmesıne gelince de googlenin blogger icin 2 buyuk firmayla ortaklıgı var biri enom digeri de sektorun lideri :)[ben hiç tercih etmiyorum] godaddy,işte sen aslında domani bloggerden degil bu firmalardan alıyorsun,sana böle bir fatura cıkması bu yüzden,bence güvenilir Türk firmalarından şaşmamak lazım,Herkese iyi calısmalar bol kazanclar :))

  1. Nefarkeder Nefarkeder

   Sagol FacebookMarkupLanguage. Valla hizir gibi imdada yetistin. Google beni ciddiye almiyor. Hala cevap yok.

   Sen burda usunmeden yazmissin tek satir aciklama gelmedi googledan.

   Dur su kesilen fatura duruyorsa maliyeye bir yaziyla beraber yollayayim. Ben bunlardan hizmet aldim. Vergi veriyor mu bunlar diye. Cok hoslarina gider herhalde :D

   Gerci yapmayayim olan bize olur gene :D

   1. Fbmlkod Fbmlkod

    önemli değil kardesim,iş cıkmaz maliyeden felan ,sen biran önce siteni tekrar yayına alamya bak :)

    eger yardımcı olabildiysem ne mutlu kolay gelsin :)

 8. eğer süreç gerçekten böyle işlemişse abd her zamanki gibi devlet için kişileri hiçe saymış yasaları umursamamış. diktatörlüğünü göstermiştir. bizde bile en azından mahkeme kararı çıkıyor. adil olduğunu savunmak için demiyorum ama bir süreç yada bir sebep gösteriliyor.