Firefox 4 Beta 1 Çıktı, Beta 2 Yolda!
Teknoloji

Firefox 4 Beta 1 Çıktı, Beta 2 Yolda!

Mozilla'nın popüler tarayıcısı Firefox'un önemli yenilikler içeren sürümü Firefox 4'ün betasını resmi olarak yayınlandı. Uzun zamandır beklenen yeni sürümün final sürümünün ise piyasaya çıkması yılsonunu bulacak gibi görünüyor.

İlk olarak geçtiğimiz yılın sonlarında incelediğimiz Firefox 4'ün ilk betası şu adresten indirilebiliyor ve şimdilik sadece İngilizce olarak Windows'un yanı sıra Mac OS X ve Linux'ta kullanılabiliyor. Yaklaşık bir hafta önce yayınlanan ve Mozilla tarafından "resmi olmayan 4b1 sürümü" olarak adlandırılan sürüme göre ufak değişiklikler içeren bu sürümün en önemli farklı ise daha fazla hatanın düzeltilmiş olması.

HTML5 desteğinin yanı sıra, donanım desteği ile hızlandırılmış HD video görüntüleme özelliğine de kavuşan yeni Firefox'un görünümünde de önemli değişiklikler bulunuyor. Küçülen üstteki menü alanı kullanıcıya daha büyük bir görüntü alanı sunuyor. Eğer yine de Firefox menüsünü kullanmak isterseniz, artık sol üst köşede yer alan Firefox düğmesine tıkladıktan sonra Customize > Menu Bar yolunu izleyebilirsiniz.

Kurulumu oldukça basit bir şekilde gerçekleşen Firefox 4b1 sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan sisteminizde yüklü eski Firefox sürümündeki yer imlerini otomatik olarak kendisine alıyor.

Eğer daha önce Firefox 3.7 sürümünü denediyseniz 4b1'e yabancılık çekmeyeceksiniz. Göreceğiniz en büyük fark, hata düzeltmeleri sayesinde artık tarayıcının daha sorunsuz çalışıyor olduğu. Firefox 4b1'in JavaScript motoru, şu anda kullanılan Firefox 3.6.6'dan daha hızlı olsa da rakiplerinin gerisinde kalmış gibi görünüyor.

Yeni bir eklenti yöneticisine ve gelişmiş güvenlik özelliklerine de sahip olan Firefox 4b1'in Firefox kullanıcıları arasında büyük beğeni toplayacağına şüphe yok. 4b1'in tüm özelliklerini şu adresten inceleyebilirsiniz ama eğer bir adım sonrasını merak ediyorsanız, buradan Firefox 4b2'yi de indirebilirsiniz. Fakat bu sürümün henüz pre-beta aşamasında olduğunu hatırlatalım. Yani bu sürümde hatalarla daha sık karşılaşabilirsiniz.

Eğer siz de Firefox 4b1'i test etme şansını bulduysanız görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Blogatoylesi.org Blogatoylesi.org

  Şuan firefox 4 betayı dest ettim fakat bana biraz opera çağrışımı uyandırdı.

  Şu resime bakanlar ne demek istedigimi anlıyacaktır: http://img683.imageshack.us/img683/9837/moz.png

 2. Ben bugün indirip kullandım. Hiç eklenti kurulu olmadığı için inanılmaz hızlı çalıştı. Farklı tarayıcılarda aynı sayfaları açtığımda hızı çok belli oluyor. Arayüz olarak Chrome'a benziyor, sekmeler, adres çubuğunun üzerinde. Ama istenirse alta alınabiliyor. Çok uzun kullanmadım ama henüz Beta 1, nihai sürüm çıkıncaya kadar daha iyi olacaktır.

 3. özgür özgür

  Boyutu da giderek artıyor hee :) İlk firefox böyle miydi? :)

 4. Csharpturkcesi Csharpturkcesi

  Operayı kopyalamış resmen, gerçekten özgün birşeyler beklerdim...

 5. Sandero Sandero

  bırakın şu opera firefox 4 ün temaları yayınlandığında opera çıkmamıştı bile saçma saçma konuşup durmayın araştırın opera hızlı davranıp hemen sürüm çıkardı

 6. 2-3 kez çöktü bende artı menu barı aktif etmediğim zaman simge durumunda küçültme kapatma tuşları ortadan kayboluyor.

 7. Barış Barış

  yükledim denedim sürekli hatalar veriyor ve çökmeler oluyor. nihai sürümü beklemek lazım, kullanılacak gibi değil... :(

 8. Firefox 4 Beta'yi denedim. Ama bir Opera kullanicisi oatak şunu savunuyorum: Firefox Opera'yı takip ediyor, arabirimden ozelliklere kadar. Firefox 4'ü yilsonuna kadar beklemeyin ve Opera'yi deneyin. Inanın artik Opera her site ile çok uyumlu.