Mozilla'nın popüler tarayıcısı Firefox'un önemli yenilikler içeren sürümü Firefox 4'ün betasını resmi olarak yayınlandı. Uzun zamandır beklenen yeni sürümün final sürümünün ise piyasaya çıkması yılsonunu bulacak gibi görünüyor.

İlk olarak geçtiğimiz yılın sonlarında incelediğimiz Firefox 4'ün ilk betası şu adresten indirilebiliyor ve şimdilik sadece İngilizce olarak Windows'un yanı sıra Mac OS X ve Linux'ta kullanılabiliyor. Yaklaşık bir hafta önce yayınlanan ve Mozilla tarafından "resmi olmayan 4b1 sürümü" olarak adlandırılan sürüme göre ufak değişiklikler içeren bu sürümün en önemli farklı ise daha fazla hatanın düzeltilmiş olması.

HTML5 desteğinin yanı sıra, donanım desteği ile hızlandırılmış HD video görüntüleme özelliğine de kavuşan yeni Firefox'un görünümünde de önemli değişiklikler bulunuyor. Küçülen üstteki menü alanı kullanıcıya daha büyük bir görüntü alanı sunuyor. Eğer yine de Firefox menüsünü kullanmak isterseniz, artık sol üst köşede yer alan Firefox düğmesine tıkladıktan sonra Customize > Menu Bar yolunu izleyebilirsiniz.

Kurulumu oldukça basit bir şekilde gerçekleşen Firefox 4b1 sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan sisteminizde yüklü eski Firefox sürümündeki yer imlerini otomatik olarak kendisine alıyor.

Eğer daha önce Firefox 3.7 sürümünü denediyseniz 4b1'e yabancılık çekmeyeceksiniz. Göreceğiniz en büyük fark, hata düzeltmeleri sayesinde artık tarayıcının daha sorunsuz çalışıyor olduğu. Firefox 4b1'in JavaScript motoru, şu anda kullanılan Firefox 3.6.6'dan daha hızlı olsa da rakiplerinin gerisinde kalmış gibi görünüyor.

Yeni bir eklenti yöneticisine ve gelişmiş güvenlik özelliklerine de sahip olan Firefox 4b1'in Firefox kullanıcıları arasında büyük beğeni toplayacağına şüphe yok. 4b1'in tüm özelliklerini şu adresten inceleyebilirsiniz ama eğer bir adım sonrasını merak ediyorsanız, buradan Firefox 4b2'yi de indirebilirsiniz. Fakat bu sürümün henüz pre-beta aşamasında olduğunu hatırlatalım. Yani bu sürümde hatalarla daha sık karşılaşabilirsiniz.

Eğer siz de Firefox 4b1'i test etme şansını bulduysanız görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.