iPhone ile Temassız Ödeme: In2Pay
Mobil

iPhone ile Temassız Ödeme: In2Pay

Twitter'ın tepe isimlerinden Jack Dorsey'in daha önce iPhone için geliştirdiği Square adlı mobil ödeme sisteminden sonra DeviceFidelity adlı şirket, iPhone ile kullanılacak temassız ödeme sistemini tanıttı.

In2Pay isimli sistem, microSD taşıyan bir kılıf ile Visa'nın temassız ödeme kabul ettiği tüm alanlarda ödeme yapılmasını sağlıyor. Square'dan daha kullanışlı olan sistemi kullanmak oldukça basit, iPhone'unuzu özel kılıfına yerleştirip microSD kartınızı da yerleştirdikten sonra iPhone uygulamasını açıp "öde" butonunu tıklıyorsunuz. Bundan sonra ise tek yapmanız gereken iPhone'unuzu Visa PayWave temassız ödeme terminaline yaklaştırmak oluyor. Eğer In2Pay sahibi kullanıcılar iPhone'unu kaybederse gerekli bildirimi yaparak hesabını kullanılmaz kılabiliyor.

Sıradan microSD kartları kabul etmeyen In2Pay, koruyucu özellik taşıması nedeniyle de iPhone'a entegre olmanın en güzel yolunu bulmuş. Temassız ödeme aksesuarları şu anda çeşitli şekillerde mevcut olsa da DeviceFidelity, teknoloji meraklısı iPhone kullanıcılarına özel ürün çıkartarak başarılı bir çıkış yapacağa benziyor. Yakın zamanda genel kullanıma açılması planlanan sistem muhtemelen Visa'nın gücü ile dünya genelinde erişilebilir olacaktır.

iPhone 3GS ve iPhone 3G için tasarlanan özel sistem (kılıf) şimdi patent almayı ve iPhone kullanıcılarının ilgisini bekliyor. iPhone ise prestijini katlamaya devam ediyor.

*Fotoğraflar: MobileCrunch

Yorumlar (4)
 1. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Bu haberin ABD'de önemli bir haber olarak görülmesinin sebebi Bonus Trink Sticker benzeri bir seçeneği Garanti gibi geniş müşteri kitlesi olan güçlü bir banka tarafından sunulmaması sanırım.

  Square'in önemli olması ödeme kabul ediyor olması. Ama bu kılıfı iphoneuma takarak hantallaştıracağıma, Bonus Trink Sticker kullanırım.

  Şu an kendimi 1943'te "I think there is a world market for maybe five computers." diyen IBM yöneticisi Thomas Watson gibi hissediyorum çünkü bu aletin getirdiği mükemmel yeniliği çözebilmiş değilim. Daha çok VISA hisse değerini arttırmak için pazarlaması yapılan bir ürün gibi gözüküyor bana.

 2. Temassız ödeme gibi pratik bir sistemin yaygınlaşması için önce ödeme noktalarının disipline edilmesi gerekiyor. Her gittiğim yerde paypass kullanmak istiyorum, ama çoğu noktada cihazlar aktif değil. Daha çok kişi pratikliğini fark edip kullanmak istese, cihazlar çalıştırılır. Starbucks, Burger King gibi yerlerde kuyruğu önleyecek kadar ciddi bir hız avantajı sağlıyor.

 3. /dev/mach /dev/mach

  Bu tarz projeler güzel olmakla beraber çok temel bir noktada tıkanıyorlar : Ödeme yapmak için, basit bir kart yada benzeri; maliyetsiz, şarj bitti-bitmedi kaygısı olmayan, kabul görmüş seçenekler varken neden 500€'luk bir cihaz kullanayım ? Ha üzerinizde bir sürü kart taşımak istemiyorsanız güzel bir seçenek olabilir ama In2Pay kart sayısını azaltmak yerine arttırıyor ve bunu en masraflı yoldan yapıyor.

  Kullanım alanı olarak bankalar In2Pay üzerine çözüm üretip bunu müşterilerine sunarlarsa anlamlı olabilir.

 4. Anahtarlık veya sticker daha pratik olabilir ama bu sistem kullanımı teşvik açısından önemli bir adım bence.

  Kullanım alanlarının da gidecek artacağına şüphe yok. In2pay de kesinlikle kendini ve prosedürlerini optimize edecektir.