Blippy: İnternette Ne Satın Aldığınızı Paylaşmak İster Misiniz?
Finans

Blippy: İnternette Ne Satın Aldığınızı Paylaşmak İster Misiniz?

Geliştirilen çeşitli uygulamalarla birlikte internet, hayatımızı paylaştığımız bir ortam haline dönüştü. İnternetin ilk yıllarında posta gönderimi gibi basit işlemlerle yetinilirken, Web 2.0'ın hızla gelişmesiyle birlikte sosyal ağlara yoğun bir giriş yaptık.

Neredeyse bütün deneyimlerimizi artık sanal ortamlarda paylaşır olduk. Facebook'ta arkadaş ilişkilerimizi yeniden yapılandırdık, Twitter'da ne zaman ne yaptığımızı, Foursquare'de ne zaman nerede olduğumuzu paylaştık. Bu paylaşım çılgınlığının geldiği son nokta ise Blippy ile kredi kartımızla yaptığımız harcamaları paylaşmak oldu.

2009'un son çeyreğinde faaliyete geçen Blippy, kredi kartı harcamalarınızı anlık olarak paylaşabileceğiniz bir servis olarak hizmet veriyor. Blippy'ye sadece üyesi olduğunuz alışveriş sitelerindeki kullanıcı adınızı, online bankacılık kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girerek üye oluyorsunuz. Bu basit ama "stresli" üyelik işleminin ardından tüm harcamalarınız otomatik olarak profilinizde görüntüleniyor. Sonrasında arkadaşlarınızın harcamalarını takip ederek, bu harcamalara yorum yazabiliyor veya "like"'layabiliyorsunuz.

Blippy, bazı servisler için fiyat bilgisinin yanında ürün bilgisi de veriyor. Mesala Amazon'dan alışveriş yaptınız, profilinizde yaptığınız alışveriş tutarının yanı sıra aldığınız ürün hakkında kısaca bilgi veriliyor. Bu hizmeti şimdilik Amazon, iTunes, Groupon, Netflix ve Zappos gibi anlaşmalı olduğu markalar için sunuyor.

Faaliyete geçeli 4 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen Blippy, 46.2 milyon dolar değer üzerinden 11.2 milyon dolarlık hatırı sayılır bir yatırım aldı. Bu yatırımın hemen ardından talihsiz bir olayla karşı karşıya kalan servis, 5 kullanıcısının kredi kartı bilgilerinin Google'da görüntülenmesine engel olamadı. Bu güvenlik açığı yüzünden zor günler yaşayan Blippy, bu olayın hemen ardından bir özür metni yayınladı. Kullanıcılarının güvenini kaybeden ve Twitter'daki hesabına yüzlerce olumsuz tweet yağan şirket, yatırım haberine sevinemeden kan kaybetmeye başladı.

İnternette dolaşan özür metnini okuyup memnun olmayan kullanıcılar için detaylı ikinci bir bülten yayınlandı. Bültene göre sadece bilgi güvenliğinden sorumlu bir uzman, daha güçlü bir güvenlik duvarı ve kredi kartı bilgileri gibi yüksek önem arz eden bilgileri, filtreleyen bir yapı geliştirmek için çalışıyor. Bu son bülten ne kadar etkili olur bilinmez ama yaklaşık 51 bin kullanıcısı olan Blippy'nin, herhangi bir rakibinin olmaması ve bu talihsiz olaydan bir gün önce yatırım alması büyük bir şans olarak nitelendiriliyor.

Blippy veya Mint gibi ortak bankacılık altyapısına dayanan servisleri, Türkiye için kurgulamak ise en azından şu dönemde pek mümkün görülmüyor. Ülkemizde bankaların halen Sanal Pos ve 3D Secure kullanımı gibi konularda internet girişimcilerine yarattıkları zorluklar düşünüldüğünde, kredi kartı bilgilerinin başka sunucularda saklanabilmesi fikrine hiç sıcak bakmayacaklarını tahmin ediyoruz. Kaldı ki, tüm bunların ötesinde online bankacılık sistemine giriş yapıp kullanıcı bilgilerini almak başlı başına bir muamma diyebiliriz...

Yorumlar (7)
 1. Cemil Günel Cemil Günel

  Kredi kartı olayı çözülür fakat çözüm Blippy'te değil servise dahil olan alışveriş sitelerinde. Yapılan işlemler için Blippy'e özel ayrı bir feed mekanizması geliştirmeleri lazım. Kullanıcılara verilen bu feed linki Blippy'ye eklenir Blippy bun işten sonra adeta google reader gibi akışların okunabildiği bir sisteme geçmiş olur. Tabi bu işe alışveriş siteleri nasıl yaklaşır o ayrı bir mevzu.

  Tabi bu yazdığım uzman olmayan birisinin görüşü teknik açıdan yapılamayabilir orasını kestiremiyorum.

  Saygılar.

 2. Serdar Erman Serdar Erman

  Artık ne yapcaklarını şaşırdılar. Her gün yeni birşey çıkıyor ve hiç yararlı olduklarını düşünmüyorum. Hayırlısı.

 3. Kart sahibi kuruluşların genel kuralları gereği hassas kart datasının tutulması yasaktır Reyhan hanım, Türkiye'ye özel bir durum değildir bu, diğer taraftan bankaların nasıl bakacağından çok, kredi kartı bilgilerimizin 3. parti bir ortamda tutulmasına biz ne kadar sıcak bakacağız veya bakmalıyız?

  Yarın öbür gün, google'da tüm kredi kartlarına ulaşılabilirse; bir özür yeterli olur mu? Bu kredi kartları ile online ortamda yapılan alışverişler dönüp dolaşıp internet üzerinden alışveriş güvensizdire gelir mi? Oturup düşünmek lazım.

 4. @Y.Emre bey haklisiniz. Boyle bir uygulama dikkatimi cektigi icin paylastim. Ben lokasyon uygulamalarini bile kullanmiyorum kaldi ki harcamalarimi paylasiyim..Bu kadar zor bir uygulama 11.2 milyon yatirim almis ve 10 tane Melek Yatirimcisi var.Dusunsenize yaklasik 51 bin uyesi var aldigi yatirima bolunce bir kullanici basina yaklasik 200 dolar almis oluyor..ortada hizmet mi var? yok..en onemli sey guvenlik o da yok.yatirim aldilar mi? evet..bazen ben de sasiyorum..

 5. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış... ne gerek var alışveriş listemi paylaşmaya.. ben bunu aldım çatla da patla mı diyeceğiz.. gereksiz bir uygulama neye göre bu yatırımı almışlar şaşırtıcı

 6. M. Görkem Gülcan M. Görkem Gülcan

  İlginç bir uygulama ama genişlemeler neden kötüdür adlı bir yazıya konu olabilecek bir marka gibi şu an entegre çalıştığı markaları düşününce paylaşılan şeyler çok hassas değil fakat entegre çalışmalar genişlediği zaman başarısızlığa sürüklenebilir. Sonuçta büyük benden giyen kızlar kaç beden giydiklerini paylaşmak istemezler veya bir erkek eski kız arkadaşına aldığı hediyeleri yeni kız arkadaşının görmesini istemeyebilir.

 7. Burak Sarica Burak Sarica

  İnsanların ne yaptıklarının özelleşmiş hali olduğu için ben fazla garipsemiyordum. Bundan 10 sene önce olsa, "şu an ne yaptığımızdan insanlara ne?" şeklinde değerlendirirdik twitter'ı. Blippy hassas data yayınlamıyor. (başına bir talihsizlik geldi, bazı kart sağlayıcıları, harcama satırlarında havayolu konfirmasyon numarası, kredi kartı numarası gibi datalar göndermiş, blippy de garibim bilmeden yayınlamış, google'da bir güzel indexlemiş.) Hassas dataların yayınlanmadığı sürece üstüne gitmeyelim fazla. Zaten Türkiye'de bu konuda çoooook fazla yol var alınması gereken.