Yeni iPhone 4G (HD) 20 Haziran'ı Beklemedi
Teknoloji

Yeni iPhone 4G (HD) 20 Haziran'ı Beklemedi

Apple, iPad ile teknoloji dünyasını titrettikten sonra iPhone OS 4.0 ile heyecanı arttırmıştı. Şimdi de merakla beklenen yeni nesil iPhone için kulisler hareketlendi.

Özellikle Apple ve Google için sızan haberlere alışığız ancak Amerika'nın popüler teknoloji bloglarından Engadget'in son bombası oldukça şaşırtıcı oldu. San Jose'de bir barda bulunduğu iddia edilen iPhone benzeri cihazın iPhone 4G ya da iPhone HD mi olduğu haftasonu tüm dünyanın merakını uyandırdı. Bazı değerlendirmeler ve Çinli bir adresten gelen fotoğraflara göre cihazın 4. nesil iPhone olduğu gayri resmi olarak doğrulandı.

Amerika'nın diğer bir önemli teknoloji blogu Gizmodo da son dakika olarak bulunan cihazın bir incelemesini yayınlayarak, akıllardaki soru işaretlerini kaldırdı. İşte iPhone 3GS kılıfında bulunan cihazın görünen yenilikleri:

 • Ön kamera
 • Daha geniş bir arka kamera (flaşlı)
 • iPad'de de yer alan mikro-Sim girişi
 • Daha yüksek çözünürlük
 • Nexus One'da da yer alan ve ses kirliliğini önleyen ikinci mikrofon
 • Metalik ses tuşları
 • Alüminyum dış kaplama
 • %16 oranında büyük batarya
 • 140gr ağırlık (iPhone 3GS 137gr)

Daha köşeli bir yapısı olan cihaz Apple'dan gelen kayıp iPhone prototipi duyurusuyla da 4. nesil iPhone olduğunu doğruluyor. Apple bu sızıntıyı bilerek mi yaptı bilemiyoruz ama gelen haberler Apple'ın 22 Haziran'ı yeni bebeği için ajandasına kaydettiği yönünde. Steve Jobs'un son halini almış bir cihazı Google (Nexus One) gibi çalışanları aracılığıyla sızdıracağına inanmıyorum ancak görünen o ki ortada büyük bir balık var.

Bu arada iPhone OS 4.0 Beta 1 için de Redsn0w 0.9.5 adıyla yeni bir Jailbreak yayınlandı. Şimdilik sadece Mac OS X ve iPhone 3G'ler için sunulan yama, bazı beklentilerin aksine iPhone OS 4.0 tam anlamıyla çıkmadan yayınlanmış oldu.

Yorumlar (1)
 1. Nevzat Erbay Nevzat Erbay

  iphone 4

  herkesin sahip olmayı istediği cihaz olması bazı uyanıkların dışardan iphone 4 alıp Turkiyede satmak istedikleri fiatı abarttıkları malum

  benim anlamadıgım 1.750-1800 TL olan bu cihazı garantisiz almak istemeleri madem garantisiz alacagız 1250-1350 TL olması lazım hadi bizdxe abartalım 1400 TL olsun nedir insanlardaki bu çılgınlık anlamadım LÜTFEN TURKCELL BU KARABORSACILARDAN KURTAR İNSANLARI