Hunch.com Sizi Tanıdıkça Daha Fazla Alışıyor
Yatırım

Hunch.com Sizi Tanıdıkça Daha Fazla Alışıyor

Hunch.com kullanıcılarına en doğru kararı vermelerini sağlayan bir öneri sitesi. Örnek vermek gerekirse, bir fotoğraf makinesi almak istiyorsunuz. Fakat makine özellikleri hakkında hiç bir fikriniz yok. İşte tam burada Hunch devreye giriyor. Sorduğu basit bir kaç soru ile size en uygun makine seçeneklerini sunuyor.

Sorular iki başlık altında soruluyor. Sistem önce genel olarak sizi, sonra fotoğrafçılık geçmişiniz ve tercih edebileceğiniz makinenin özelliklerini öğreniyor. Siz sorulara cevap verdikçe size sunduğu seçenekler de değişiyor. Sorular bittiğinde ise size en uygun liste sunuluyor. Listeyle beraber de alışveriş sitelerine yönlendiriliyorsunuz.

Şimdiye kadar 50 milyon soru cevaplanan sitede, cildinize göre en uygun kremden, hangi partiye oy vermeniz gerektiğine, tatil seçeneklerinden, kostüm partisinde hangi kostümü giymeniz gerektiğine kadar yüzlerce farklı konuda öneriler sunuyor. Yanıtlarını bulamadığınız soruların cevaplarını Hunch'ta bulmanız mümkün. Bu model Türkiye'de alışveriş sitelerine entegre edilerek uygulanabilir ve oldukça da faydalı olacağına inanıyorum.

Hunch, sadece öneri yapmakla kalmıyor kullanıcılarına keyifli uygulamalar da sunuyor. Mesela servis son dönemde Twitter için geliştirdiği THAY adındaki keyifli test oyunuyla gündemde. Test, Twitter kullanıcı adınızdan ve tweetlerinizden yola çıkarak karakter analizi yapıyor. Yaptığı bu analizin yardımıyla farklı konularda sorular soruyor ve sizin cevaplarınızı tahmin etmeye çalısıyor. Testi uygulamak için kullanıcı adınızı yazmanız yeterli.

Ben 25'in üzerinde soru cevapladım. Hunch sadece 2 tane yanlış tahminde bulundu. Soruların 'EVET' ve 'HAYIR' dışında, farklı şıkları da var. Hunch önce soruyu soruyor, kullanıcı cevapladıktan sonra da kendi tahminini söylüyor. Tahminini sizden sonra söylediği için şüpheye düşebilirsiniz :) İsterseniz cevabınızı seçmeden 'take peek' (gözat) linkine tıklayıp Hunch'ın tahminini görebilirsiniz. Teknik olarak bunu nasıl yaptığı konusunda bir fikrim yok ama çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Rakamlarla THAY;

 • 35 soru cevaplayan kullanıcıların sorularını %85 oranında,
 • Şimdiye kadar kullanıcıların % 58'nin sorularını %90 oranında,
 • Katılımcıların %9'nun sorularının tamamını doğru tahmin etmiş.

Hunch aynı zamanda keyifli başka bir Twitter oyunu daha geliştirdi. Bu uygulama ile Twitter kullanıcılarının takipçilerini sorularla analiz etmek mümkün. Analiz etmek istediğiniz Twitter kullanıcısının en az 1000 takipçisi olması gerekiyor. Örnek olarak, en popüler Twitter kullanıcılarından olan Ashton Kutcher'ı ele alalım. Kullanıcı adını girdiğimizde Hunch bize, Ashton'ın takipçilerine sorulacak bazı sorularda çoğunluğun ne cevap vereceğini gösteriyor.

Hunch'ın analizlerine göre Ashton'ın takipçilerinin çoğu ünlüler hakkındaki dedikodulara ilgi duyuyormuş, ya da senede ortalama 2 ila 4 günü hasta olarak yatakta geçiriyorlarmış. Herhangi bir Twitter kullanıcısının takipçilerinin genel özelliklerini öğrenmek için eğlenceli bir uygulama olmuş. Siz de beni acaba kimler takip ediyor diyorsanız buradan deneyebilirsiniz. Ben de, takipçi sayım 1000 kişiyi geçtiginde kendi twitter hesabımla deniyor olacağım. :)

Birçok farklı ve eğlenceli uygulamayı arka arkaya hizmete sokan Hunch, geçtiğimiz günlerde almış olduğu 12 milyon dolarlık yatırımın hakkını veriyor. Henüz hatırı sayılır bir rakibi de mevcut değil. Kim bilir, belki ilk rakibi Türkiye'den çıkar. ;)

Yorumlar (7)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Mükemmel bir proje bence Hunch. Oldukça başarılı bir inceleme olmuş. aklınıza sağlık.

 2. Çok mantıklı bir uygulama ,hangi peyniri,pizzayı seçme konusunda bile öneriler var.Bu uygulama ülkemizde olsa başarılı olacağına inanıyorum özellikle türk kullanıcılar için otomobil ve cep telefonu sçiminde yoğun olarak kullanılacağını tahmin ediyorum ,yada hafta sonu gidilebilecek yer tavsiyesi gibi önerilerde başarılı olabilir,bidahaki etohumda böle bir uygulama çıkabilir karşımıza :)

 3. Suan imkanim ve vaktim olsa kesinlikle ornegini Turkiye de yapmak isterdim...gecen sene kendime fotograf makinesi almaya karar verdigimde baslangic icin hangi marka hangi model olmasi konusunda bayagi bir sknti cekmistim..fotogtafci arkadaslarima mailler atmis fotografcilik bloglarini okumustum..Hunch size en uygun makineyi 2 dk icinde soyleyebiliyor..Yazida dedigim gibi alisveris siteleri dogru urunu kullaniciya bu sekilde sunabilirler..

 4. Arda Kural Arda Kural

  Bu projenin ekibinde bulunan kişilerden birinin de Volkan Gürel isimli Türk arkadaşımız olduğunu da ben hatırlatayım.

 5. Tesekkur ederim Arda bey, Volkan bey ile iletisime gectim belki bizimle teknik detaylari paylasir.

 6. R. Tamer Şengöz R. Tamer Şengöz

  Bu tür bir projenin hayata geçirilmesi içerik açısından çok zahmetli ve gerçekten yoğun bir ekip gerektiriyor. İçerik girildikten sonra bunu semantik olarak ziyaretçiye sunmak da projenin bir diğer zorluğu diye düşünüyorum. Eğer Türkiye'de yapılacaksa cimri.com / efiyat.com gibi içerik yoğunluğunu arttırmış sitelerin, projelerini bu yönde geliştirmeleri; sıfırdan başlayacak olan bir projeden daha hızlı şekilde çıkış yapacaktır ve bu konudaki yeni açılmış sitelerin önünü kesecektir. Kaldı ki yeni açılacak bir site için içerik konusunda, Aydonat Atasever'in cimri.com'un içeriğini 6 aylık bir emekle 20 kişilik bir ekibin halen tam olarak oturtamadığını belirttiğini hatırlatırım.

 7. Keziban Keziban

  Merhabalar,

  hunch için Türkiye'deki alışveriş sitelerine entegre edilebilerek uygulanabilir demişsiniz, evet oldukça faydalı olacağı kesin fakat şöyle bir soru var, 'dil'.

  Türkiye'deki herhangi bir alışveriş sitesinde bunu uygulamak entegrasyondan ziyade, arka planda en baştan yeni bir türkçe sözlük oluşturma gerekliliği doğuruyor ve buda oldukça zahmetli bir iş, dolayısıyla da henüz rakip yok. Ama Türkiye'de buna benzer reklam amaçlı ufak bir örnek var.

  www.herseyibilenkadin.com

  Sevgiler.