Nexus One da Çoklu Dokunmatik Ekrana Kavuştu
Teknoloji

Nexus One da Çoklu Dokunmatik Ekrana Kavuştu

Andorid 1.5 ile gelen HTC Hero çoklu dokunmatik ekranı ile iyi bir izlenim uyandırırken, Google'ın telefonu Nexus One'in çoklu dokunmatik olmaması teknoloji takipçilerini şaşırtmıştı. Ancak Google'dan gelen beklenmedik bir güncelleme ile Nexus One da çoklu dokunmatik yeteneklerine kavuştu.

Nexus One sahipleri artık "pinch-to-zoom" olarak anılan iki parmakla çimdikleme biçimindeki yakınlaştırma/uzaklaştırma yeteneğini galeri, web tarayıcısı ve harita üzerinde kullanabilecekler.

Sadece bu yenilikle yetinmeyen Google, Google Maps 3.4 sürümünün yanında Google Goggles uygulamasını da varsayılan uygulamalar arasına eklemiş. Ayrıca 3G bağlantı ayarlarını da geliştirmiş. Güncelleme bilgisini haftasonuna kadar tüm Nexus One kullanıcılarının alacağı bilgisi eklenmiş.

Biraz geç olsa da kendini düzelten Google'ın, Nexus One'ı sunarken bu desteği unutmuş olmasını düşünemesek de neden bu şekilde bir çıkış yaptığına da bir yanıt alabilmiş değiliz. Kullanıcılar tarafından standart olarak beklenen bu özelliğin özellikle geniş ekranlı mobil cihazlarda daha fazla işe yarayacağına şüphe yok. Google'ın bu hareketi bakalım Apple tarafında bir yankıya sebep olacak mı.

Yorumlar (1)
  1. Gun Makinabakan Gun Makinabakan

    Google'in bu ozelligi basta sunmamasinin nedeni "Pinch to Zoom" patentlerinin Apple'in elinde olmasidir. Android'ler donanimsal olarak 2 yildir zaten "Pinch to Zoom' u desteklemekteydi fakat Apple ile olan centilmenlik anlasmasi geregi OS'de enable edilmemisti. Bildigimiz gibi bundan aylar once Google Apple board'indan cikti ve Android + ChromeOS ile Apple'in direk rakibi konumuna gecti. Apple ise buna karsilik iPhone'un default search engine'i olarak Bing'i kullanacagini acikladi ve Maps yaziliminda Live Maps'e gececegi hakkinda soylentiler dolanmakta. Kisacase Apple ile Google arasinda rekabet kizisti ve burada da bahsedilen "Pinch to Zoom" ozelliginin patent haklari dea bu savasin bir parcasi olacakmis gibi gozukuyor.