Sabah.com.tr Sosyal Medya İle Kaynaşıyor
Haber Servisleri

Sabah.com.tr Sosyal Medya İle Kaynaşıyor

sabahnet2

Sabah Gazetesi web sitesinde yeni bir bölüm dikkatimizi çekti. "sabah.com.tr'de paylaş" sloganıyla sunulan bu özel bölüme kullanıcılar internet üzerinde beğendikleri yazıların linklerini gönderiyorlar ve editörler tarafından incelenen içerikler sitede özet olarak yayınlanıyor. İçeriğin tümüne ulaşma aşamasında da kaynak siteye link veriliyor.

net.sabah.com.tr adresinden de direkt olarak ulaşılabilen bu bölüme kabul edilen içerikler gazetenin web sitesi ana sayfasından da linkleniyor.

İlk bakışta haber.gen.tr tadı verdiğini düşündüğüm uygulamanın, kullanıcı oylaması ile ana sayfaya çıkaran bir modeli olsa daha yeni nesil bir yapı kazanacağı şüphesiz. Ancak editörler tarafından yapılan seçimde bir yere kadar daha kaliteli içeriklerin ön plana çıkartılacağı kesin. Bildiğiniz gibi haber.gen.tr'de, Digg modelinde olduğu gibi, en çok oy alan haberler ana sayfadan yayınlanıyor.

sabahnet1

Bir süre sonra "kullanıcıların seçtikleri" gibi özel bir alan da yaratılır mı bilemiyorum ama sosyal medya içeriğine önem vererek Sabah Gazetesi'nin bu tür bir çalışmaya gitmesini değerli görüyorum.

Eğer gazete "sabah.com.tr'de paylaş" gibi bir düğmeyi de site sahiplerinin kullanımına açarsa, daha fazla ilgi göreceğine inanıyorum. Yeni link ekleme kutusundaki Facebook tarzı içerik çekme uygulamasını da beğendiğimi belirtmeden geçmiş olmayayım.

İncelemek isterseniz ya da web sitesi sahibi olarak içeriklerinizi sabah.com.tr'ye göndermeyi düşünürseniz servise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Sinan Sinan

  Güzel bir uygulama fakat binlerce benzer uygulama arasından nasıl sıyrılacağını merak ediyorum doğrusu. Belki gazete ve dergilerinde (bir de Webrazzi) ilan vererek güzel bir pazarlama çalışması yaparlarsa bir şeyler olabilir.

  1. Siyah Sapkali Siyah Sapkali

   Acikcasi bende yaratilan degeri anlamadim. Yani gazete okuyuculari niye bu servise baksinlar sorusuna cevap bulamiyorum...

   Sonucta bu isi yapan onlarca benzer girisim var. Sanirim net.sabah.com.tr'deki populer konulari yeniden yazip, ana sayfada tekrar yayinlayarak, deger yaratmayi dusunuyorlar. Bu sekilde tuketicinin hosuna gitmeyecek haberler otomatik olarak eleniyor. Muhtemelen 2-3 hafta icinde bu girisimin tam olarak ne icin yapildigi anlasilir.

 2. Gülay Gülay

  Gazetenin gücünü kullanıyorlar. Diğer rakiplerdense sabah.com.tr kullanıcılarına ücretsiz ulaşmak adına bence sektörde ciddi bir payı kapacaktır.

 3. Bence güzel uygulama ve başarılı olacaktır çünkü gazetenin gücünü ve hali hazırda olan takipçilerini kullanacaktır.Sabah'da paylaş tarzı bir buton geliştirilirse daha da güzel olacaktır.

 4. Cemil Günel Cemil Günel

  Citizen journalism'e farklı bir bakış denilebilir bu iş için aslında. Güzel herkes kendi haberini yapar sabahta paylaş der vatandaş gazeteci olur basit bir şekilde düşününce bu aklıma geliyor.

  Benim kafamı kurcalayan paylaşılan içeriğin asıl sahibi ne yapacak ondan nasıl bir izin alınacak? Bir blog yazısını blog sahibi olmayan bir kişi orada paylaşırsa ne olacak tamam link verilecek filan blog sahibi paylaşılmasını istemez ise ne olacak? Elbette bloglar daha çok okuyucuya ulaşmak ister ama ya blog , okuyucu profilini bu tarz bir olay ile bozmak istemez ise. Basit bir sorun elbette bir çözüm bulunur.

  Tutar mı konusuna gelirsek Türkiye'de denemiş bir iki şey var bu konuda bu işin onlardan farklı geleneksel medya tarafından destekleniyor olması. Sosyal medyaya bir öyle büyük bir yararı olacağını düşünmüyorum editörler tarafından seçilecek yazılara oraya çıkacaksa sosyal medyanın (editör olmadan özgür düşünceyi yayınlama) mantığı ile çeliştiğini düşünüyorum. Sosyal medyaya bir katkıda bulunmayacağını düşünmem bu nedendir. Belki beni yanıltır her sese kulak verirler o zaman olur.

  Bir şey için iyi olacağını düşünüyorum edebiyat blogları ve spor blogları için gayet iyi bir şeyler olur. Daha da göz önüne çıkarlar.

  Saygılar.

 5. Ali Mert Güngör Ali Mert Güngör

  Henüz pek bir kapsamı olmayan bu servis, Hurriyet.com.tr'nin YazarKafe.com'unu andırdı bana.

  Webrazzi de henüz görmedim bahsedildiğini ancak Hürriyet'in sosyal medya adına Bumerang, Benim Sayfam gibi oldukça popüler başka siteleri de var. Yani onlar çoktan sosyal medya ile kaynaşmış, darısı Sabah'ın başına!

 6. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Bu servisi kullananlar bir süre sonra kendi blog ve sitelerindeki içerikle ilgili aramaların sabah'a doğru kaydığını görecekler. Sabah da bu işi (diğer örnekleri gibi) reklam gelirini başkalarının içeriğini kullanarak artırmak için yapıyor olabilir mi?

 7. bence güzel bi uygulama inşallah başarılı olur

 8. Güzel bir uygulamaydı dı diyorum çünkü artık yazılar sebepsiz yere red ediliyor aynı konuyu bir başkası aynı yazıyı yazmış çekmiş kabul ediliyor yazıyı onaya gönderiyorsunuz yazı ortalarada 10 gün yok sonra bir mail red edildi yani anlayacağınız sistem çok berbat olmuş ana sayfayada koydukları yerleri kaldırmışlar.Ya bir çeki düzen vermeleri gerek bir sisteme oturturmaları gerek yada hürriyet bumerang gibi yapmaları gerekiyor.