Türk İnternet Kullanıcılarının %93'ü Eylül'de Google'daydı!
Analiz

Türk İnternet Kullanıcılarının %93'ü Eylül'de Google'daydı!

comScore'un Türkiye hakkında yayınladığı yeni rapor Eylül ayı verilerine göre 15 yaş üzeri 19.7 milyon kullanıcının internette ortalama 3070 sayfa gezdiğini ve ortalama 31.6 saat zaman geçirdiğini gösteriyor.

Rapora göre Türkiye'de 18.4 milyon tekil ziyaretçiyle Google siteleri en popüler siteler sıralamasında birinci durumda. Google'ın sahip olduğu Türkiye trafiği şirketin ülkemiz internet kullanıcılarının %93'üne ulaştığını gösteriyor. Google'ı 17.6 milyon ziyaretçiyle Microsoft siteleri ve 16.1 milyon ziyaretçiyle Facebook takip ediyor. Facebook'un son 6 ayda Türkiye ziyaretlerinde %26 büyüme gösterdiği de raporda altı çizilen bir diğer nokta.

Türk internet kullanıcılarının sosyal ağlara olan ilgi artışı comScore'un 6 ay öncesine ait rakamlarına bakıldığında net olarak ortaya çıkıyor. Sosyal ağlar Türk internet kullanıcılarının internet üzerinde geçirdikleri toplam zamanın sadece %9'unu kapsarken, Eylül ayı rakamlarına göre bu oran %15'e gelmiş. Önemli bir nokta da, sosyal ağlar arasında Facebook'un tek başına toplam harcanan zamanın %92'sini kapsıyor olması.

Tekrar popüler sitelere dönecek olursam, Facebook'un ardından listede 11.1 milyon ziyaretçiyle ekolay'ı bünyesinde barındıran Doğan Online geliyor. Doğan Online'ı 8.8 milyon ile Milliyet Grubu, 8.3 milyon ile Mynet ve 8.2 milyon ile Blogcu.com takip ediyor.

comscore-top-sites0909

Türkiye'nin en popüler 10 sosyal ağına da yer verilen raporda, detaylarını paylaştığımız Facebook'un liderliğini, 7.8 milyon ziyaretçiyle Microsoft Live Profiles takip ediyor. MyNet Eksenim 3.2 milyon ziyaretçi ve Netlog 1.8 milyon ziyaretçi ile Microsoft Live Profiles'ı takip eden siteler.

Aşağıdaki tabloda listenin tamamını görebileceğiniz gibi, geçirilen toplam zaman kolonuna da dikkat etmenizi öneirim. Buradaki sayılar Facebook'un sosyal ağlar arasındaki dominasyonunu fazlasıyla ortaya koyuyor.

comscore-top-social0909

Dikkatimizi çeken bir diğer nokta da, Twitter'ın sosyal ağlar listesine girmiş olması. FriendFeed'in bulunmadığı listede, Twitter 804 bin tekil ziyaretçi ile 10. sırada yer alıyor. Son dönemlerdeki medya yansımaları ile kuru trafik olduğunu tahmin ettiğim Twitter ziyaretlerinin, olası Twitter kullanıcı sayısı olarak düşünülmesi yanlış olacaktır. ;)

Özelllikle paylaşmamızda fayda var, yapılan araştırma 15 yaş üstü internet popülasyonunu ve internet kafelerden, mobil cihazlar ve cep bilgisayarlarından gerçekleşen erişimleri kapsamıyor.

Yorumlar (12)
 1. Önder Eren Önder Eren

  Çok değerli bir istatistik. Wikipedia tekili ve oranına sevindim en çok. Umarım wikipedia türkiye üstüne daha fazla eğiliriz de bu rakam daha da yükselir.

 2. Mustafa Mustafa

  Listede kalpkalbe varken istanbul.net, siberalem.com gibi sitelerin olmaması kötü olmuş.

  FriendFeed'e girişlerin twitter'dan çok olduğuna inanıyorum, büyük ihtimal dahil edilmemiş.

 3. Bana da pek inandırıcı gelmedi. Bu verileri nerden nasıl topladılar onun özünün bulunması lazım

 4. eBay derken gittigidiyor'umu kastediyolar acaba?

  1. Yurdanur Yurdanur

   Evet, gittigidiyor

 5. Yedincisenol Yedincisenol

  Blogcu.com'un 7.sıraya yerleşmesi şaşırtıcı bir güzellik. :)

 6. Mathiaxbars Mathiaxbars

  İyi atmışlar ,nasıl topluyorlar verileri analyticstenmi istiyorlar :D Neye dayanarak böyle açıklamaları lazım kesin böyledir demek saçma.

 7. "google'cı türkiye" sonucu çıkmış her zamanki gibi :D

 8. Benim dikkatimi çekende kalpkalbe ve gecevip.com :) Botnet sonucu bu olsa gerek.

  Onlarca ziyaret sayısı fazla site varken bu ikisinin listede olması ne kadar ilginç

 9. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  Gerek site istatistikleri, gerek listede yer almayan ama web site analiz verilerinden daha yüksek trafiğini olduğunu bildiğimiz yayıncılar olması açısından rapor pek inandırıcı gelmedi. Tümevarım yaptıkları için verileri çok sağlıklı değil. Tümdengelim yapan sistemlere (web site / iss loglarına) dayanan raporlar çok daha sağlıklı sonuç veriyor.

 10. google vazgeçilmezimiz, Türk kullanıcısının tercihi kaliteli bir arama motoru. Onun karşısına çıkan rakipler yanlızca ondan esinlenirler..

 11. badoo.com ne hoş yapılmış öyle.