European Tech Tour - Web & Mobility Summit
Etkinlikler

European Tech Tour - Web & Mobility Summit

Açıklama: Cem Sertoğlu iLab Ventures'ın ortağıdır ve bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi'de yayınlanmıştır.

ett-logoTürkiye'deki girişimci camiası genelde global girişim sermayesi fonlarıyla yeterince etkileşim içinde olmadığından şikayetçi. Bu yüzden aşağıda detaylandırılan fırsatın ilgi çekeceğini düşünüyorum.

Avrupa'nın gelişen teknoloji şirketlerini küresel pazar oyuncularıyla bir araya getirmeyi amaçlayan European Tech Tour (ETT) Association'un ikinci Web & Mobility zirvesi bu sene 18-19 Kasım tarihlerinde İsviçre'nin Montreaux kentinde gerçekleşecek. Bu etkinlikte, 250'den fazla aday şirket arasından seçilecek 25 şirketin yöneticileri, girişim sermayesi fonu yöneticileri, teknoloji sektörü ve akademisyenlerden oluşan bir uluslararası delegasyona girişimlerini tanıtma fırsatı bulacaklar.

Aday şirketler arasına katılmak isteyen girişimcilerin, 30 Eylül'den önce kayıtlarını yaptırarak online başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Başvuru sürecinde şirketlerin bir iş planı ve sunum taslağı hazırlamaları gerekiyor. Sonrasında, her başvuru, 20 kişilik seçim komitesinin iki üyesinin incelemesinden geçecek. Seçim Komitesi, Ekim ayı içerisinde 30 finalist şirketi açıklayacak. Başvurularda sunulan bilgiler gizlilik ilkeleri çerçevesinde değerlendirilecek ve seçim komitesi dışında kimseye açık olmayacak.

Seçilecek şirketler için zirveye katılmak ücretsiz. Ancak ulaşım ve konaklama masraflarını kendileri karşılıyorlar.

Zirve ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.techtour.com/webandmobility09/index.php adresinde bulabilirsiniz. Başvurmak isteyecek şirketler için de link: http://www.techtour.com/webandmobility09/how_to_register.php

Bir ek detay olarak, Londra merkezli yatırımcı Pamir Gelenbe ve ben de seçim komitesinde görev yapıyoruz. Bu sene finalistler arasında en az bir de Türk şirketini görmeyi arzu ediyoruz.

Yorumlar (7)
 1. Cemalettin Kunduracı Cemalettin Kunduracı

  Çevrimiçi kayıt formunda, kendi ülkemizde bir şirkete sahip olduğumuzu ispatlayacağımız resmî bir veri istenmiyor.

  Tekniği yeteri kadar kuvvetli bir projeyi, ilk 25'e çağırıldığı zaman şirketleştirmek üzere bu etkinliğe göndermek çok mu hayalperestçe?

  1. Henüz şirketleşmemiş projelerinizle de başvurabilirsiniz.

 2. Mahir Tuzcu Mahir Tuzcu

  Bilmiyorum ama hiç elle tutulmayan birilerine fikirlerimizi paylaşıp, adamlara yol göstermekten başka hiçbirşey yaptığımızı sanmıyorum. Özellikle webrazzi böyle şeylere önem veriyor. Ben projemi göndereceğim bana cevap gelicek sizin fikrinizi beğenmedik diye ancak arka bahçede onlar kendileri uygulamaya geçicek ? Bana nasıl bir garanti verebiliyorlar ki o projemi önümüzdeki 10 yıl boyunca kullanmayacaklarına dair ? Noter onayıylamı başvuruyoruz projeye ?

 3. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Benzeri konularla sıkça karşılaşıyoruz (yatırım firmalarının düzenledikleri bu tür girişimlerle) ama birinin de çıkıp proje yatırımcıya nasıl sunulmalı ? hazırlanacak sunumlar neleri kapsamalı ? web girişimleri için iş planı gibi konuları anlatması lazım. Bu konuda parça parça bilgiler var ama tek başlıkta detaylı yok. En azından daha önce bu tür bir fon'dan yatırım almış kişilerin bu tür şeyleri anlatması girişimcilere yol göstermesi lazım.

  1. Murat Han Murat Han

   Benim de en çok zorlandığım ve merak ettiğim alan o. Yani sunum nasıl olmalı. Nelerden bahsetmeliyiz. Sunumda ağırlıklı olarak projeyi mi yoksa yatırımcıya olan getirisini mi anlatmalıyız. Yatırımcı 1. olarak neye dikkat eder, 2. olarak neye dikkat eder ...

   İş planı hakkında etohumcuların kendileri çalıp kendilerinin oynadığı bir kurs var ama ne yazıkki bunlar internette paylaşılmıyor. Nasıl bir "E" ise artık o...

   Sizin de bahsettiğiniz üzere girişimcilere bunları anlatabilecek en iyi kişiler daha önce fon almış olan girişimciler. En azından bizim açımızdan olayları değerlendirebilecek yetiye sahip olacaklardır.

 4. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Arkadaşlar çok iyi bir çevreniz yoksa kimse size para falan vermez. Bu kongreler falan işin masal yönü. Bana göre çoğu kişi için internet treni kaçmıştır. İnternet 1990-2000 arasında revaçtaydı fikir sahipleri için. Şimdi internetteki fırsatı gören herkes üşüşmüş vaziyette.Pazara global şirketler üşüşmüş.Senin, benim fikrim umurlarında bile değil.Adamlar kongreye gelirken uçak biletinin ücretini bile maliyetten düşmeye çalışıyorlar.Bunu yapanlar devasa şirketler.Senin,benim fikrimi mi umursayacaklar? Bu tip kongrelerde amaç fikir çalmak.Çoğu kişi dinleyici cihazlarla geliyor zaten yada juride adamları var falan.(Çinlileri hiç hesaba katmıyorum bile.) Tren kalkarken bineceksin..Tren kalktıktan sonra treni yakalamak için trenden hızlı koşmanız yada trenle aynı hızda koşmanız gerek. Bunu yapabilirmisiniz? Umarım yazdıklarım karamsarlık olarak algılanmaz.

 5. Ek-Is-Firsati Ek-Is-Firsati

  online başvurularını tamamlamaları gerekiyor