Ücretsiz Sayaç Servisi Sayyac.com Türkiye Verilerini Herkese Açtı

Ücretsiz Sayaç Servisi Sayyac.com Türkiye Verilerini Herkese Açtı

sayyacSessiz sedasız Alexa Türkiye'de 40. sıraya gelmiş ve uzun süredir yayında olan bir istatistik servisi olan Sayyac.com yetkilileri Webrazzi ile iletişime geçip kendileri hakkında detaylı istatistikleri paylaştılar. Ayrıca herkesin kullanımına açık olacak şekilde bir genel istatistik sayfasının da beta çalışmasına başladılar ve ilk sürümü yayına aldılar.

62.774 sitenin kayıtlı olduğu Sayyac.com'da günlük ortlama 100 yeni site kaydı gerçekleşiyor ve yine günlük olarak 12 milyon - 15 milyon arasındaki tekil kullanıcıdan toplam 48 milyon - 60 milyon arasında hit sayımı gerçekleşiyor. Geniş bir kitle tarafından kullanılıyor olmasının yanında, buradan sağlanacak veri anlamında da önemli bir popülasyona sahip olduğunu söyleyebilirim.

Ücretli paketleri satın alarak sitelerindeki sayaçları gizleme hakkı olan Sayyac.com kullanıcılarının sayısı ise şu anda 178. Yetkililerin verdiği bilgiye göre ayda ortalama 10 yeni premium hesap satışı gerçekleşiyormuş.

İngilizce olarak da yayın yapan servisin kayıtlı sitelerinin %95'i Türkçe, %2'si İngilizce ve geri kalanları da diğer dillerden.

Servis yetkililerinden bilgi alırken StatCounter'ın GlobalStats ile yaptığı gibi bir istatistiksek bilgi kanalı açıp açamayacaklarını sordum ve kendileri kısa süre içinde beta olarak www.sayyac.com/globals.php adresini yayına aldılar. Bu bölümü zenginleştirip aylık olarak düzenli güncellemelerle ücretsiz olarak verilerini paylaşacaklarını söylediler.

Sayyac.com'un sunduğu istatistikleri inceleyecek olursak, ki Türk internet kullanıcılarının genel tercihlerini görmek adına değerli olacaktır, Internet Explorer 7'nin %42.74 ile tarayıcı tercihlerinde en üst sırada olduğunu görüyoruz, Internet Explorer 6'nın ise hala %38.17 kullanım oranı olduğu dikkat çekiyor. Firefox 3'ün oranı %9.64, Firefox 2'nin %1.65'ken Internet Explorer 8'e geçen kullanıcıların %5.23 olduğunu görüyoruz.

sayyac-browser1

sayyac-os1

sayyac-se1

Detaylı istatistikleri yukarıdaki görsellerden inceleyebileceğiniz gibi Sayyac.com'un açtığı sayfadan da güncel olarak takip edebilirsiniz. Ancak oldukça fazla site üzerinden yaratılan bu istatistiklerde arama motoru tercihlerinin de özel olarak incelenmesinin değerli olacağını düşünüyorum.

Tahmin edeceğiniz gibi Google Türkiye'deki en büyük pazar payına sahip arama motoru ve Sayyac.com istatistiklerine göre %98.66 kullanım oranına sahip. Microsoft'un arama motorları MSN Search %0.29 ve Live ise %0.24. Listede MyNet'in de %0.17 ile yer alıyor olması dikkat çekici.

Sayyac.com'un önümüzdeki dönemlerde istatistiklerin trend grafiklerini paylaşması durumunda Türkiye pazarı için çok daha değerli bir kaynak oluşturacağını düşünüyorum.

Eğer Sayyac.com'u bugüne kadar kullanan okuyucularımız varsa görüşlerini paylaşırlarsa memnun olurum. Servisin açtığı bölümle ilgili geliştirme önerilerinizi de yorumlarda paylaşmanız önemli olacaktır ve sanıyorum ki hayata geçirilecektir.

Diğer taraftan Türkiye'de Sayyac.com gibi, sitelere istatstik hizmeti sunan ve başarılı bulduğunuz başka hangi servisler bulunuyor?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.