İnternet Girişimcilerinin Başarısını Etkileyecek 10 Temel Öneri
Genel

İnternet Girişimcilerinin Başarısını Etkileyecek 10 Temel Öneri

Bugüne kadar çeşitli platformlarda sürekli dile getirdiğim çeşitli önerilerim ve bunlar için artık ister istemez standart hale gelmiş kalıp cümlelerim vardır. Benimle yüz yüze görüşmüş kişiler ve çeşitli projelerde Crenvo ya da Webrazzi sebebiyle çalıştığımız firmalar sanıyorum ki aşağıda paylaştığım önerilerimi okuyunca bir ya da birkaçını anımsayacaklardır.

İnternet girişimcileri için akıllarının bir köşesinde kalmasının faydalı olacağını düşündüğüm bu öneri maddelerini bugüne kadar hiç yazılı olarak paylaşmadığımı farkettiğim için artık kayda geçmemin gerekli olduğunu düşünmeye başladım. Bu sebeple herşeyi olmasa da önemli gördüğüm temel birkaç maddeyi listelemek istiyorum.

Bir girişimin başarısı için en önemli saydığım ve dikkate alınmasını tavsiye ettiğim bu 10 önerinin yanında içinde bulunduğunuz sektörün dinamiklerine yönelik fikir sahibi olunabilmesi için de birkaç bonus maddeyi yazının sonuna ekliyorum.

Aklınıza gelen her fikir doğru girişim değildir

Girişim fikrinizi teknik uygulanabilirlik, pazar koşulları ve gelecek vizyonunu göz önüne alarak tekrar değerlendirin. Her dahice fikir, tahmin ettiğiniz kadar dahice olmayabilir. Hele ki, bugüne kadar kimse düşünmemiş diyorsanız tekrar tekrar değerlendirin. İnternet pazarında düşünülmemiş fikir yoktur, tercih edilmemiş ya da hayata geçiril(e)memiş fikir vardır.

Doğru girişim her zaman gelir modeli olan girişim değildir

Girişim fikrinizi modellerken "nasıl para kazanırım?" konusuna çok odaklanmayın. Alışkanlıkları ve kültürü değiştirecek ya da pazarın önemli bir ihtiyacını karşılayacak bir fikir üzerinde çalışıyorsanız gelir modeli bir süre sonra kendisini gösterecektir.

Siz uyurken yaşamayan girişim doğru girişim değildir

Girişiminiz siz olmadan da yaşayabilen, büyüyebilen ve yayılabilen bir yapı üzerine kurulmalı. Siz olmadan o girişim olduğu yerde duruyorsa, orada bir sorun var demektir. O yüzden fikrinizi ya da girişiminizi değerlendirirken şunu düşünün: "Siz uyurken girişiminiz ne yapıyor?"

Teknik bilginiz yoksa internet girişimcisi olarak maça 1-0 yenik başlıyorsunuz

İnternet girişimleri teknik çalışma gerektirir ve teknik bilgisi olmayan girişimciler tüm kontrolü teknik ekiplerine vermek zorunda kalırlar. İşinize hakim olabilmeniz için işinizin temellerini biliyor olmanız ya da bilen ortaklara sahip olmanız gerekir.

Fikrinizi hayata geçirmek için öncelikle yatırımcı bulmanız lazım diye düşünüyorsanız maçı çoktan kaybetmişsiniz

Eğer doğru bir girişim fikriniz ve fikrinizi hayata geçirebilecek bilgiye sahip kadronuz varsa, yatırımcı bulmaktan daha önemli işleri önceliğe almanız gerekir. Yatırımcı olmadan bu işe giremem diyorsanız ya çok korkaksınızdır, ya kendinize güvenmiyorsunuzdur - ki o zaman girişimci olmayın maaşlı çalışın - ya da fikrinize güvenmiyorsunuzdur. Unutmayın, sorun para olsun, para ile çözülebilecek sorunlar zaten sorun değildir.

Kendi kendinize yapabileceğiniz bir iş için ortak almayın

Fikrinizi hayata geçirmek için ortak bulmanız gerekiyorsa ya da böyle olduğuna inanıyorsanız öncelikle düşündüğünüz kişinin size ve girişiminize ne katacağını iyi değerlendirin. Sadece size artı değer katacak ve sizin kendi kendinize yapamayacağınız bir işi yapabilecek kişi ve kişileri girişiminize ortak alın. Kendi kendinize yapamayacağınızı düşündüğünüz bir işi de tekrar düşünün. Belki düşündüğünüzden daha kolay yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.

Çevrenizin değeri sizin değerinizdir (Teşekkürler Bülent Tekmen - Your network is your net worth)

Kişisel kontaklarınızı geliştirin ama çok kontağınızın olmasının çok değerli bir çevreye sahip olduğunuz anlamına gelmediğini de unutmayın. Değerli ve gerçek kontaklarla yaratılmış bir çevre size çeşitli aşamalarda değerli kapıları açabilir ve girişiminizin başarı ivmesini artırabilir.

Hiçbir zaman unutmayın: "Az laf çok iş"

Girişiminiz hakkında çok konuşuyorsanız, gittiğiniz her etkinlikte saatlerce girişiminize faydası olacağını sandığınız kişilerle sohbet ediyorsanız, öğle yemekleri, akşam yemekleri, saatlerce süren toplantılar vs..vs.. Unutmayın! Harcadığınız zamanla girişiminizin başarısı doğru orantılı olmayacak. Mümkün olduğu kadar az konuşup, az anlatıp zamanınızı girişiminizi geliştirmeye harcamalısınız. Hikayeleri bırakın, işinize bakın.

Başarılı internet girişimini 1000 parçalık puzzle olarak düşünün, parçalar eksik kaldığı sürece resim birşeye benzemez

Girişiminizin başarısı sadece fikir, sadece teknik üstünlük, sadece pazarlama başarısı ya da sadece çevreniz değildir. Bunlar ve bunların üzerine ekleyeceğiniz daha birçok kriter girişiminizin başarısında söz sahibi olacaktır. Puzzle'ın eksik kalan parçaları başarı şansınızı azaltacaktır. O yüzden her parçaya gereken dikkati gösterip, parçaları doğru yere koymak gerekir.

Girişim stratejinizi, fikirlerinizi ve hedeflerinizi her zaman görselleştirin

Düşüncelerinizi kağıda dökmek ya da bilgisayar ortamında çeşitli uygulamalarla görselleştirmek bütünü görmeniz açısından faydalı olacaktır. Bazen düşünsel olarak size doğru gelen bir fikir, görselleştirildikten sonra açık noktalar vermeye başlayabilir. Aynı şekilde stratejileriniz ve hedefleriniz için de görselleştirmek nereye gittiğinizi görmek, yol haritanızı çıkartmak adına önemlidir. Hatta mümkünse görselleştirdiğiniz stratejileri tüm ekip arkadaşlarınızın göreceği bir yere asın. Ortak hedefler oluşturmak ve aynı dili konuşmak için ilk adımı atmış olursunuz.

...ve bonus maddeler...

İyi bir dinleyici olun ama her duyduğunuzu ciddiye almayın

Sektörde tanıdığınız herkesin, size anlattığı her şeyi sonuna kadar dikkatlice dinleyin ama dinlediklerinizi kendi akıl süzgecinizden geçirmeden kesinlikle kayda geçirmeyin. Size anlatılan herşey sizin için faydalı olamayacağı gibi, size "hayatın sırrını" verdiğini sandığınız kişi de zaten "hayatın sırrını" halen arıyor ya da bulduğunu sandığı "hayatın sırrı" yanlış olabilir.

Kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesmeyin

Bir yerde okuduğunuz bir haberden ya da makaleden, bir kişinin söylediğinden yakaladığınız birkaç cümleden yola çıkarak sakın ahkam kesme cesaretini kendinizde bulmayın. İnanın etkileyeceğiniz kişiler olacaktır ama aslında etkileyemedikleriniz sizin hayatınıza değer katabilecek kişilerdir. Bir konu hakkında fikir beyan etmeden ve tartışmaya girmeden önce konu hakkında ne kadar altyapınız olduğunu göz önüne alın.

Her önemli kişiyi önemli sanmayın, çoğu boş muhabbettir

Bulunduğunuz ortamlarda, okuduğunuz haberlerde ya da takip ettiğiniz sektörün dinamiklerinde önemli gördüğünüz kişilerin ve firmaların büyük bölümü aslında tahmin ettiğiniz kadar önemli değildir. Onlara ulaşmanız, onlarla iletişimde olmanız, onlarla yakın olmanız gerektiğini düşündüğünüz zamanlarda bu kişileri ve firmaları tekrar değerlendirin. Size çok açık yüreklilikle söyleyebilirim ki çoğu boş muhabbettir, şişirilmiştir ve size katacakları değerden çok siz onlara değer katacaksınızdır. Onların ne kadar önemli kişiler olduklarını birkaç arkadaşınıza söylemeniz bile onlar adına yarattığınız bir değer olacaktır.

NOT: Mutlaka sizlerin de eklemek isteyeceğiniz maddeler olacaktır. Eklemek istediklerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

(Görsek kaynak: Guido_capi)

Yorumlar (24)
 1. ilk maddeye hiç katılmıyorum. özellikle türkiye gibi ülkelerde. türkiyede uygulayacağınız şeyin illa ki yurtdışında tutmuş olması kesinlikle gerekmez. tutmuşsa daha iyidir elbette ama türkiyenin şartları yepyeni hiç akla gelmedik imkanlarda doğurabilir.

  diğer maddeler ise neredeyse bir kaç atasözü ile anlatılabilecek çok bildik şeyler. hayatın sırrını verememişsiniz malesef. :)

  1. @mehmet

   İlk maddede böyle birşeyden bahsetmedim ki?

  2. Onur Değerli Onur Değerli

   evet bence de bahsedilmemiş. ama genel olarak işe yarayacak şeyler mevcut. en azından fikir verecek maddeler var.

 2. Onur Değerli Onur Değerli

  Son 3 madde "hayata dair" adlı bir başlıkta toplanabilir aslında..

 3. Beğendiğim bu yazınızın belirli kısmını alıntı yaparak ve link vererek www.gazetemsanat.com sitemde yayınladım.

  İyi çalışmalar, başarılar

 4. Bence de Arda Kutsal,

  biraz genel geçer bir yazı olmuş. Onur'un dediği gibi "hayata dair" tavsiyeler. Tabii ki çok doğru söyledikleriniz, ama biz bunları zaten biliyorduk ki.

 5. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  "E biz bunları biliyoduk zaten" der insanlar da bunu *uygulayan* insanlara ben niye hiç denk gelmiyorum?

  .

  Belki de laflarla icraatler birbirini tutmadığı içindir...

  .

  Neyse, ben de öncelikle ikinci maddeye katılmıyorum ama kısmen... Orta yolu bulmak lasım. Yapayım bişeyler de para kazanırız elbet yanlış ama sırf para kazanmak için düşünmek asıl hatalı olan.

  .

  Direkt e-ticaret değilse projenin işi, gelir modelini çok sonra devreye alırsın o ayrı ama gelir modelini hesaplamadan girişmek bence çok büyük bir hata olur.

  .

  Gelir modelini düşündükten sonra da üzerinde biraz düşünmek lazım. Bu proje gelişecek, gelişecek, gelişecek sonra atıyorum reklamdan para kazanacak. Bunun için harcadığı bandwidth ne olacak, reklam potansiyeli nedir, Türkiye'nin reklam tekeli ne alemde zart zurt... Subscription sistemi ise premium üye potansiyeli nedir...

  .

  .

  Bi de katılmak/katılmamak değil de 3. maddeye bir ek: Girişimci uyumaz... Şöyle diyeyim bir arkadaşım her gece saat 2'de Google Analytics'in başına otururdu çünkü yaklaşık o saatlerde güncelleniyordu datalar. Hitler artmış mı azalmış görmek için sabahı bekleyemiyordu...

  Bu heyecanı hissetmiyorsa girişimci 1000 parçalık puzzle'ın yarısı boş demektir...

 6. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Son madde olarak da şunu ekleyin bari;

  "E ben zaten bunların hepsini biliyorum abi,bunlar klasik laflar" demeyin. Bunu diyenlerin bir adım ileri gittikleri görülmemiştir.

 7. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  Yazının tümünü dikkatli bir şekilde okudum ve bütün maddeler gerçeği yansıtıyor. ve "Dilaver Şahin" arkadaşımızın yorumunuda eklemek gerekir

  ve benim eklemek istediklerim

  1-Daha önce benzer bir proje yapıldıysa bunun neden popüler olduğunu yada olmadığını detaylı bir şekilde araştırın, böylece eksiklerini görüp siz tamamlaya bilirsiniz. Yada ona yakın bir proje yaratamayacağınızı anlarsınız.

  2->Bir girişim hiç bir zaman tamamlanmış sayılmaz her an güncellenebilir ve geliştirilebilir olmalı.

  3-elinizde bir proje var ise ve bu başlangıç aşamasında ise yeni bir girişim üzerine yoğunlaşıp her iki girişiminde başarız sonuçlanması önlemek için, sadece bir girişim üzerine yoğunlaşıp onun yol olması sağlayın

  4-Eğer girişim bir web site projesi ise, bunu geliştirirken mobil dünyaya uyarlı bir şekilde yürütmenizde fayda vaR.

  yazı için teşekkürler. Arda Kutsal

 8. Yazı başarı hikayeleri konusuyla çakışan özellikler taşıyor. Bu konulara ilgimizin olduğunu görüyorum, yani popüler bir konu olduğunu kabul etmeyiz. Arda' yı ayrıca bu yüzden kutlamak gerek. Başarı hikayesi gerçekleştiren girişimcilerin bir çok projesinin başarısız olduğunu unutmamak gerekir. Ama şunu da kabul etmek gerekir ki denemeden başarıyı yakalamak olası görünmüyor.

 9. m.ozan.hazer, öncelikle Arda beyin söylemek istediği ile sizin 3. madde hakkındaki anlatmak istediğiniz çok farklı şeyler, en azından benim anladığım kadarı ile. Arda beyin demek istediği; örneğin birkaç gün proje ile ilgilenemiyeceksiniz daha önemli işleriniz çıktı bu gibi durumlarda projede gerileme olmamalı, siz proje başında olmadığınız zamanlarda projeniz popülerleşmeye, büyümeye devam etmeli. Dediğinizde çok doğru aslında, yeni bir proje hayata geçirken düşünülmesi gereken en önemli şeylerden biride 1 yıl sonra 2 yıl sonra yine ilk gündü gibi proje ile ilgilenmeye devam edebilecek misin? ilk gündü heyecan olacak mı? severek ve isteyerek yapacağın bir proje mi? bu gibi sorulara cevap verilmeli.

  Bunları belki hepimiz biliyoruz ama hangisini uygulamaya geçiriyoruz orası meçhul. Önemli olan sadece bilgi değil bilgiyi uygulamaya dökebilmek. Bu açıdan zihinleri tazeleyici, hatırlatıcı güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler..

  Son olarak bir proje hayata geçirirken gelir modellemesini tabiki yapmak lazım fakat bunun içinde öyle uzun uzunca düşünmeye gerek yok zaten proje bir değer yaratacaksa gelir modellemeside kendiliğinden oluşur..

 10. arda kardeşim kızma ama şu maddeler şeklinde öğütler verme işine hiç girme. uygulayamayan zeki g!r!ş!mc! türk kardeşlerim böyle arkandan atıp tutarlar. bu öğüt verme işini zaten olur olmaz her yer veriyor. zaten her yerde tonla öğüt var. bize icraat lazım. başarıya ulaşmış projelerin hikayeleri daha çekici bence.

 11. Atilla Oğuzhan Durgun Atilla Oğuzhan Durgun

  İnternet girişimcisi olmaya çalışan.çabalayanllar için,ve bunu kimse anasından doğarken öğrenemediğine göre,Arda Bey'in yazısı çok bilgilendirici ve püf noktaları içeren bir yazı olmuş.

  Bimediğini bilmemek en kötü şeydir.Bizler bilmediğimizi bilmeliyiz.Bilsek bile binlercedir bilmediğimiz.İnternet girişimciliğinde Türkiyede uç noktadaki birkaç kişiden biri olan Arda Kutsal'ın bu yazısındaki her madde üzerinde ciddiyetle düşünülmesi ve ders olaınması gereken özet maddeler.Kendisine ve girişimcilere birşeyler katmaya çalışan herkese teşekkürler.

 12. Ekonomynet Ekonomynet

  Her zaman olduğu gibi büyük balık küçük balığı yer mantığıyla, büyük firmaların küçük bloglar üzerinde birkaç iyi fikriyle ordan 1 burdan 10 mantığıyla büyük rantlar sağlamaları oyunu olarak özetlenebilir. Bu yüzden belirli bir hedefe yönelik içerik geliştirmeyen kişilerin amaçları aynı doğrultudadır. Mantığınızı kullanarak kurallara uygun davranmak her zaman gelir kapılarını sizlere sonuna kadar olmasada güzel bir oranda açacaktır.

 13. Zeynel Aslan Zeynel Aslan

  Bilmek ile bildiğini bilmek ya da bilmemek arasında bırakmışsın insanları Arda:)

  Eli klavye tutanların yazmak ellerine zor gelirken, en azından bir çabayla yardımcı olmaya çalışan insanlara karşı daha yapıcı yorumlar yazılabilse keşke!

  Yazının başlığında zaten "Temel" "Öneri" yazıyor bilmem dikkat ettiniz mi?

  Temel öneri olarak gayet akilane ve mantıklı maddeler içeriyor yazı. Tabiki hepsi %100 doğru olmayabilir ancak beyin fırtınası için iyi bir girizgah...

  1. Atilla Oğuzhan Durgun Atilla Oğuzhan Durgun

   Kimse arada falan kalmış değil.Sizin de söyledğiniz gibi,yardımcı olmaya çalışan insanlardan öğrenmemiz gereken şeyler olduğunu söylemek istedim.

   Ayrıca bence hepsi %100 doğru.

 14. Arda seni çoooooooooook uzun zamandır takip ediyorum. Webrazzide bugüne kadar gördüğüm en kaliteli ve en samimi yazını yazmışsın.

  Takıldığım tek nokta "İnternet pazarında düşünülmemiş fikir yoktur". Düşünmek yetmez. Vizontele filminde deli eminin televizyonu duyduğunda "Radyonun resimlisi? Şerrefsizim ben düşünmüştüm" demesi gibi birşey sadece düşünmek. Birileri çıkar yapar ve siz dersinizki "ben düşünmüştüm". Düşünmek yetmez!

  En çok tuttuğum yer de "Her önemli kişiyi önemli sanmayın, çoğu boş muhabbettir".

  Yazının devamını bekliyoruz diyemeyeceğim, altta gelen yorumlara bakılırsa webrazzi okuyucusu sadece sektör haberlerini almak istiyor. Kendini yorduğuna değmez.

 15. Burak Sarica Burak Sarica

  "Doğru girişim her zaman gelir modeli olan girişim değildir"

  Güzel bir değişim örneği olmuş. Çünkü bundan 2-3 sene önce, kime sorsanız bu kuralı kaldırıp köşeye atardı. Ta ki twitter çıkıp yüreklice "nasıl para kazanacağımızı zaman gösterecek, hiçbir fikrimiz yok" diyene kadar. Herkes uyandı birden. :) (bu listeye özel söylemedim, herkes için geçerli bu)

 16. Winterismute Winterismute

  her ipini koparanın internet girişimci gurusu diye fırladığı ortamda okuduğum "X olmak için N tane kural" tadında yazılar arasında, ardanın yazdığını en fazla beğendim. üstelik kullanılan kaynakları cite etmende ayrıca güzel, t.c. de pek alışık diiliz dimi.

 17. Aykut İbrişim Aykut İbrişim

  Öncelikle ben biliyorum, bunda ne var ki diye düşünüp yazmaya vakit ayırmaktansa bir ourup bu bildiğimiz gerçekleri ne kadar hayata yansıtabiliyoruz bakmak gerekiyor. İncelediğinizde bu yazıda yer alan maddeler sadece internet girişimcisi için değil her alanda fikri olan ve bir girişim yapmak isteyen herkes için uygulanabilir. Asıl sorun bu maddeleri bilmemize rağmen neden uygulamadığımızdır?

  Bu maddelerin uygulanabilmesi için sistematik çalışma, azim ve uğraş gereklidir. Bu üç ana madde yok ise yazılan, çiilen fikirlere "Ben biliyordum." şeklinde cevap vermek kolay.

  Ancak az önce belirttiğim gibi bu maddeler "İnternet Girişimcisi" için özel yapılması gerekenlerden ziyade genel girişimcinin sahip olması gereken ve yapması gereken bir takım durumlardır diye düşünüyoru.

  Eline sağlık sevgili Arda. Bilinenlerin bir daha hatırlatılması ve her okuyanın aslında bu bilgileri bilmesine rağmen neden uygulamadığını düşünmesi açısından bile yeterince yeinde bir yazı.

  Teşekkürler.

 18. Volkan Görgülü Volkan Görgülü

  Güzel bir derleme, teşekkürler.

 19. Metehan Karaca Metehan Karaca

  Bugünlerde küçük çocuklar dahi internette ses getiren bir ürün yaratma hedefinde..Yani rakipler gittikçe çoğalıyor.İnternette en marjinal başarıyı yakalayanlar 1995-2003 arasındaki dönemde, fırsatın farkına varıp harekete geçenlerdi.Günümüzde internet teknolojileri ile mobilite birleşmek üzere.İnternet teknolojilerinin karmaşıklığı giderek artıyor ve internet artık büyük şirketlerin oyun sahasına dönmeye başladı..Yani internette artık çok zeki ve donanımlı biri değilseniz; doğru yerde,doğru zamanda ve doğru konumda değilseniz hiçbir şansınız yok..Bence internet rüyasında hayallerle tatmin olacağınıza,gerçeklerin dünyasında yerinizi alın. İnternet girişimleri ile uğraşmaktansa internet ile uğraşan firmalarda kariyer hedeflemek çok daha makul ve mantıklı bir hedef.

  İnternette girişim yapmak ve start up yaratmak imkansız değil ancak geçmişe oranla çok daha zor. Zaman ilerledikçe şans azalıyor.Giderek azalan şansın peşinden koşmak isteyenler evvela ana dili gibi ingilizce bilmeliler.Emekleyemeden yürüyemezsiniz.Sonra proje yönetimi konusunda eğitim almalılar.Daha sonra yazılım ve donanım konusunda da bilgili olmalılar. Elektronik ticaret ve dış ticaret konusunda da eğitim almalılar..Bunları sıfırdan başlayan biri için diyorum..

 20. "Kendi kendinize yapabileceğiniz bir iş için ortak almayın"

  Bu maddeye %100 katılıyorum.

 21. Dostlar yüzyılın başında radyo bulunduğunda birçok bilim adamı tamam, bundan sonra hiçbir şey icat edilemez. Bu,teknolojinin son raddesidir diyorlardı. Dün bilgisayar çıktığında, internet çıktığında da aynı şeyler söylendi. "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir." der Einstein. Tam isabetler, ıskalamalarla elde edilir. Biraz bilgi, disiplin ve mutlaka ama mutlaka gem vurulmamış hayal güçlerimiz olmalı. Meşhur olmuş bilim adamlarına, mucitlere, kaşiflere bakın. Söylediğimi daha iyi anlayacaksınız. İÇİNİZDEKİ MERAKLI VE GELİŞİME DOYMAZ ÇOCUĞU ÖLDÜRMEYİN. Riskleri tatmak dünyada var. Ahiret'te yok. Selamlar...