İstatistik Servislerine Alternatif: Woopra

İstatistik Servislerine Alternatif: Woopra

woopraİstatistik deyince hepimizin aklına gelen ilk servis çok büyük ihtimalle Google Analytics olur. Fakat bundan aylar önce beta tester olarak kullanmaya başladığım bir başka online istatistik servisinden, Woopra'dan bahsetmek istiyorum biraz.

Woopra ilk gördüğümde masaüstü uzantısı ile dikkatimi çekmişti. Yine eski bir Google Analytics kullanıcısı olarak kullanmaya başladığımda Analytics ile karşılaştırmanın tamamen hata olacağını gördüm. Woopra sayesinde siz sitelerinizin trafiğini kontrol ederken ve anlık kullanıcılarını gözlemlerken, isterseniz mevcut ziyaretçilerinizden birine bir "merhaba" diyebiliyorsunuz.

Woopra'nın can alıcı özelliklerinden kısa cümlelerle bahsedelim;

1. Anlık ziyaretçi takibi

dfdzzjvt_231hj7r6dct_b

Online ziyaretçilerinizi liste halinde görüp onların bilgilerinden yola çıkarak onlara ulaşabilmenizi sağlıyor Woopra. Analytics'den aşina olduğumuz kullanıcı verileri Woopra'da anlık olarak görüntülenebiliyor. Tarayıcı, lokasyon, ip, ekran çözünürlüğü ve kullanıcının sitenizdeki navigasyon geçmişini ve o an görüntülediği sayfanızı çok net görebiliyorsunuz.

2. Online ziyaretçilerle anlık iletişim imkanı

dfdzzjvt_232k4443mfg_b

Bana göre en başarılı özelliklerinden birisi. Belki bir blog veya sosyal network için çok iddalı değil ama bir e-ticaret sitesinde bu tür bir çözüm eşsiz olabilirdi. Hali hazırda müşterilerine destek vermek için pop-up pencereler açan e-ticaret şirketleri aynı anda istatistik ve destek mevzunu çözmüş olabilirler Woopra ile.

3. Masaüstü yanında online istatistik

Normalde masaüstü bir programla istatistikleri sunan Woopra aynı anda online erişim de sağlıyor. Ancak bana kalırsa masaüstü programını kullanmak çok daha keyifli çünkü arayüzü cidden çok eğlenceli ve kişiselleştirilebilir.

Ancak masaüstü programı yüklemediğiniz bilgisayarlarda direkt web'den erişmek de keyifli olabilir.

4. Etkinlik uyarı listesi

dfdzzjvt_233hbgf8vdq_b

Woopra'da aşık olduğum özelliklerden biri etkinlik listesi. Siz normalde istediğiniz online kullanıcıyla direkt iletişim imkanına sahipken Woopra bunu bir adım ileri götürüyor ve çeşitli özelliklere sahip kullanıcılarınıza bir uyarı gösterbiliyor. Örneğin tüm kullanıcılarınıza pazar günü Starbucks da olacağınızı söylemek ister miydiniz? Veya ie6 kullanan tüm kullanıcılarınıza tarayıcılarını güncellemelerini önermek keyifli olmaz mıydı?

Ve yatırım... Woopra'nın arkasında köklü hosting firması Layered Tech var. İstatistik servisi gibi kontrol edilmesi zor hosting giderleri olan bir iş için herhalde en doğru yatırımcı olurdu.

Woopra kapalı beta halinde olmasına rağmen Webrazzi okuyucuları için davetiye kodlarını gönderdi! Bu kodlardan herhangi birisi ile servisin beta aşamasına dahil olabilirsiniz. (zesoh7, 8d2q5c, j6fjp0, vcotlf, yohie3)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.