Toshiba Rotayı Blue-Ray'e Çeviriyor
Teknoloji

Toshiba Rotayı Blue-Ray'e Çeviriyor

Japon teknoloji üreticisi Toshiba, 1 yılı aşkın süredir bıraktığı Hd-Dvd üretimini Blue-ray formatına kaydırıyor. Yomiuri Shimbun gazetesinde çıkan habere göre Toshiba, bu yıl sonuna doğru Sony'nin etkin olduğu Blue-ray pazarına giriş yapacak.

Daha öncesinde Microsoft'la beraber Hd-Dvd formatında ısrarcı olan Toshiba'nın uzun bir sessizlikten sonra Panasonic ve Sony'nin piyasa oluşturduğu Blue-ray pazarına yeni bir ürün ile gireceği konuşuluyor. Henüz Blue-ray disklerinin fiyatları ucuz olmasa da kendini oyunun içinde görmek isteyen Japon üretici Blue-ray piyasasınada da adından söz ettirmek istiyor.

2009 senesinin ilk yarısında Blue-ray piyasasının  %91'lik büyük bir artışla(2008'in aynı dönemine göre) 407 milyon dolara ulaştığı düşünülürse Toshiba'nın neden bu kararı aldığını anlamak daha kolay olur. Nisan ayında Warner Bros'un Blue-ray disklere olan yönelişi ve özellikle Amerika pazarındaki seçimler Toshiba'nın saf değiştirmesine sebep olmuş gibi görünmekte.

Toshiba açısından bu yatırımın aslında iyi bir zamanlama olduğunu düşünmek pek de yanlış sayılmaz. Çünkü yeni bir piyasa oluşturma zahmetine girmeden hazır bir kitleye ürün satmak daha az risk taşıyor. Ayrıca geçen yıla oranla oldukça düşen üretim maliyetleri Amerika'da 200 doların altında Blue-ray oynatıcı alma imkanı sunuyor, yurdumuzda ise fiyatlar 500 TL civarından başlıyor. Biz Toshiba'nın yeni ürününü beklerken bakalım bu gelişme karşısında Sony, Panasonic ve Philips gibi bu işte parmağı olan markalar neler yapacak.

Yorumlar (3)
 1. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  Toshiba blueray konusunda geç bile kaldı...Bari laptoplarına entegre etseler,win7 ile laptop satışları canlanacaktır

 2. Barış Şeker Barış Şeker

  Toshiba zaten geçen Şubat ayında HD-DVD yapmayacağını duyurdu. 1 yılı aşkın süredir bir rekabet yok. Rekabet 2006'dan beri vardı, 2008 Şubat'ta bitti.

  Buradaki tek haber Toshiba'nın Blu-ray yapmaya başlaması, ki o da normal. HD-DVD yapmıyor ki zaten.

  Ben mi yanlış biliyorum diye araştırdım. Yok, doğru:

  "February 19, 2008 6:35 AM PST"

  It's official: Toshiba announces HD DVD surrender http://news.cnet.com/8301-17938_105-9874199-1.html

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Barış, haklısın. Bahsetmiş olduğun ayrıntıyı atlamışız, gerekli düzenlemeyi yaptık.

   Paylaşımın için teşekkürler. İyi seyirler.