FriendFeed Size Özel Olmaya Çalışıyor Ama Özel Problemleri De Artıyor
Araçlar

FriendFeed Size Özel Olmaya Çalışıyor Ama Özel Problemleri De Artıyor

FriendFeed duyurduğu yeni özellik ile kullanıcılarının profil sayfalarının temalarını değiştirmesine olanak verdi. Şu an için sadece 6 temayı kullanıma süren servis, bir kullanıcının profilini ziyaret eden herkese de seçilen temaya sahip sayfayı gösteriyor olacak. Yani, kullanıcıların seçecekleri temalar aynı Twitter'da olduğu gibi kişinin özelleşmiş sayfası olacak.

Bu yenilik ile FriendFeed gözünü Twitter'ın tahtına diktiğini biraz daha hissettirmiş olsa da, servisin genel olarak tartışma yaratmaya elverişli ortamı Web 2.0 döneminin yönetilmesi en zor sosyal platformlarından birisi olmaya da aday. Twitter'ın aksine birebir etkileşime fazlasıyla imkan tanıyan ve anonim kullanıma daha açık olan FriendFeed, bu yapısı sebebiyle de global arenada son dönemlerde tepki çekiyor.

themes-screenshot

Kişisel görüşüm FriendFeed'in son dönemlerdeki stratejileri ile tehlikeli bir yola girdiği yönünde. Özellikle direkt mesajlaşma ve bununla birlikte gelen kullanıcıya özel FriendFeed e-posta'ları zaten sıkıntı vermenin ötesinde bir duruma gelen spam kültürünü daha da körükler bir hal aldı. Bunun örneklerini son zamanlarda fazlasıyla yaşıyorum...

Gerçekleşen paylaşımların büyük bölümünün dış bağlantılardan olması, özel olarak gerçekleşmiş girişlerin ise çoğunlukla kirlilik yarattığı FriendFeed'de, şirketin geçmişteki stratejilerini toparlamaya çalışırken çamura battığını hissediyorum.

İlk zamanlarında kullanıcılarının rahatlıkla herkesi takip edebilmesini sağlamaya odaklanan servis, bugünlerde daha çok arkadaş ve kontak konseptini yaygınlaştırmaya çalışıyor. Bu kavramı aşılamaya çalışırken de doğru kişilerle iletişimde olmayı teşvik edebilmek adına yayına aldığı uygulamalarında takip sayısı fazla olan kullanıcılarını içerik çöplüğünün ortasında bırakıyor.

Kişilerin takip listelerini düzenlemesini gerektiren bu yeni özellikler birçok kullanıcıyı sorunla ilgili aksiyon almak yerine servisi terk etmeye yönlendirirken, FriendFeed'in stratejisinde tehlikeli bir taktik denediğini düşünüyorum.

Herşeye rağmen FriendFeed'siz olamayanlardansanız servisin kişiselleştirilebilir yeni yapısı inanıyorum ki sizleri memnun edecektir. Henüz sadece 6 tema olsa da, gelecek dönemlerde kullanıcıların kendi tasarımlarını da sisteme dahil etmesine izin verecekleri biliniyor. Bu süreye kadar sizi yansıtan temanızı seçebilir ve profilinizi ziyaret edenleri yeni dekorasyonunuzla ağırlayabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Oğulcan Oğulcan

  Friendfeed'siz olamayanların başında da ben var :) FF'in yaptıkları; başta dosya paylaşımı, gittikçe tehlikeli olmaya başladı.

 2. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Umarım gün geçtikce basit ve güzelliğini kaybetmez. Zira durum öyle gözükmüyor.

 3. FriendFeed nedir?

  FriendFeed arkadaşlarının internette buldukları ilginç şeyleri keşfetmeni ve bunlar hakkında görüş alışverişinde bulunmanı sağlar.

  Yani sitenin temel işlevi içinde İnternet'te keşfedilen şeylerin paylaşımı var. Dış bağlantıların çok olması zaten gereken (istenen) bir şeydir.

  FriendFeed'te popüler olma gayesiyle yüzlerce kişiyi listesine ekleyenler için bilgi kirliliği söz konusu olabilir. Doğru dürüst kullanınca gayet kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

  Esas tehlikeli olan şey FriendFeed'i paylaşım aracı olarak görmeyip tartışma aracı olarak görmektir. Olabildiğince tartışma konularından kaçmak gerekir.

  Kısacası bence Web'in gittiği yolda FriendFeed bir kilometre taşıdır.

 4. Ali Demirci Ali Demirci

  friendfeed geek`lerini kaybedip, facebook kitlesi toplayacak. Su anda sadece kullanici toplamaya kilitlenmis durumdalar, gozleri baska bir sey gormuyor.

 5. Ekonomi Ekonomi

  Herşeyde olduğu gibi bununda suyu çıkmaya başladı.Google'nin görsellik değil performans çalışmalarına tam zıt çalışmalar görmek bizi üzüyor.