BanaYolla.com "Sen İste Senin Olsun" Diyerek Yola Çıktı

BanaYolla.com

by-logoGünde tek ürün sitelerini gördük, farklı modellerde ucuz ürün sunan siteleri de, ama ücretsiz ürün veren siteyi daha önce görmemiştik. BanaYolla.com üyelerine, sunduğu kampanyalardaki ürünleri ücretsiz olarak "hediye" etmeyi teklif ediyor. Bunun için herhangi bir üyelik ücreti istemeyen BanaYolla.com ayrıca servisin hiçbir aşamasında da ek ücret talep etmiyor.

Bugün beta yayına başladığını öğrendiğimiz BanaYolla.com açılışını takiben 400 üyeye ulaşmış. İlk gününde 8 GB'lık SanDisk Cruzer USB bellek ile açılışı yapan girişim, üyelerinin sadece "Bana Yolla" düğmesine tıklayıp kendilerini ürün talep listesine eklemesini istiyor. Üyelerin 1 saat içinde sadece bir kere talep yapma şansı olduğu serviste, belirli bir talep sayısına ulaşıldıktan sonra sistem tarafından bir talihli belirleniyor ve hediye kendisine kargo ücreti de olmadan gönderiliyor. Yani, bir ürün için her saat siteye girip "Bana Yolla" düğmesi ile talep yapmak aslında üyelerin hediyeyi kazanma şansını artırıyor. Haliyle trafiği de...

Şu an için işin içinde herhangi bir "satır arası" görünmüyor, ancak ilerleyen dönemlerde üyelerin tadını kaçırmadan operasyonu yürütebilecekler mi bilemiyorum. "Bana Yolla" düğmesine tıklandığında açılan yeni pencere ya da linkler, alınan profil bilgilerine gönderilecek SMS ya da e-posta'lar gibi sonradan ortaya çıkacak sürprizler üyelerin tadını kaçırması muhtelemel aksiyonlardır.

BanaYolla.com'un kurucuları ile haberi yapmadan önce görüşme fırsatım olmadı, ancak servisten haberdar olduğumuz ve Tolga Tütüncüoğlu tarafından gönderilen e-posta'da şu cümle dikkat çekiyor.

"Kullanıcıdan ücret alınmadan, tamamen anlaşmalı olduğumuz sponsorlar ile finansman sağlanarak hediye dağıtılan websitemizde, kullanıcıların eğlenmesi ve güzel vakit geçirmeleri için yakında yeni uygulamalar da yayına alınacaktır."

Sözü edilen "yeni uygulamalar" nelerdir bilemiyorum ancak sürdürülebilir bir iş modeli olması adına şu an için e-ticaret siteleri ile işbirliği yapmak dışında pek bir seçenek gözükmüyor. Hemen aklıma gelen ve uygulanabilir bulduğum bir model, kazanamayan üyelere "kazanamadınız ama eğer isterseniz şuradan size özel fiyatla satın alabilirsiniz" demek olabilir ancak bu seçenek sözünü ettiğim işin tadını kaçıracaklar listesine girecektir.

Olumsuz karşılanmayacak sadece bir alternatif olabilir. Servisin popülarite yakalaması birkaç mutlu üye sahibi olması ile hızlıca mümkün olacaktır ve trafik anlamında kısa süre içinde dikkat çeker hale gelecektir. Bu durumda da reklam ile gelir elde etmek tatmin edici bir seviyede gerçekleşecek, böyle bir mecra da birçok kurum tarafından tercih edilebilecektir.

BanaYolla.com uzun soluklu olarak yola devam edebilir mi şu an için bilemiyorum ancak önümüzdeki günlerde kritik çoğunluğa ulaşmasıyla adını duyurup fazlasıyla viral etki yaratacağını tahmin edebiliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.