BanaYolla.com "Sen İste Senin Olsun" Diyerek Yola Çıktı
E-Ticaret

BanaYolla.com "Sen İste Senin Olsun" Diyerek Yola Çıktı

by-logoGünde tek ürün sitelerini gördük, farklı modellerde ucuz ürün sunan siteleri de, ama ücretsiz ürün veren siteyi daha önce görmemiştik. BanaYolla.com üyelerine, sunduğu kampanyalardaki ürünleri ücretsiz olarak "hediye" etmeyi teklif ediyor. Bunun için herhangi bir üyelik ücreti istemeyen BanaYolla.com ayrıca servisin hiçbir aşamasında da ek ücret talep etmiyor.

Bugün beta yayına başladığını öğrendiğimiz BanaYolla.com açılışını takiben 400 üyeye ulaşmış. İlk gününde 8 GB'lık SanDisk Cruzer USB bellek ile açılışı yapan girişim, üyelerinin sadece "Bana Yolla" düğmesine tıklayıp kendilerini ürün talep listesine eklemesini istiyor. Üyelerin 1 saat içinde sadece bir kere talep yapma şansı olduğu serviste, belirli bir talep sayısına ulaşıldıktan sonra sistem tarafından bir talihli belirleniyor ve hediye kendisine kargo ücreti de olmadan gönderiliyor. Yani, bir ürün için her saat siteye girip "Bana Yolla" düğmesi ile talep yapmak aslında üyelerin hediyeyi kazanma şansını artırıyor. Haliyle trafiği de...

Şu an için işin içinde herhangi bir "satır arası" görünmüyor, ancak ilerleyen dönemlerde üyelerin tadını kaçırmadan operasyonu yürütebilecekler mi bilemiyorum. "Bana Yolla" düğmesine tıklandığında açılan yeni pencere ya da linkler, alınan profil bilgilerine gönderilecek SMS ya da e-posta'lar gibi sonradan ortaya çıkacak sürprizler üyelerin tadını kaçırması muhtelemel aksiyonlardır.

BanaYolla.com'un kurucuları ile haberi yapmadan önce görüşme fırsatım olmadı, ancak servisten haberdar olduğumuz ve Tolga Tütüncüoğlu tarafından gönderilen e-posta'da şu cümle dikkat çekiyor.

"Kullanıcıdan ücret alınmadan, tamamen anlaşmalı olduğumuz sponsorlar ile finansman sağlanarak hediye dağıtılan websitemizde, kullanıcıların eğlenmesi ve güzel vakit geçirmeleri için yakında yeni uygulamalar da yayına alınacaktır."

Sözü edilen "yeni uygulamalar" nelerdir bilemiyorum ancak sürdürülebilir bir iş modeli olması adına şu an için e-ticaret siteleri ile işbirliği yapmak dışında pek bir seçenek gözükmüyor. Hemen aklıma gelen ve uygulanabilir bulduğum bir model, kazanamayan üyelere "kazanamadınız ama eğer isterseniz şuradan size özel fiyatla satın alabilirsiniz" demek olabilir ancak bu seçenek sözünü ettiğim işin tadını kaçıracaklar listesine girecektir.

Olumsuz karşılanmayacak sadece bir alternatif olabilir. Servisin popülarite yakalaması birkaç mutlu üye sahibi olması ile hızlıca mümkün olacaktır ve trafik anlamında kısa süre içinde dikkat çeker hale gelecektir. Bu durumda da reklam ile gelir elde etmek tatmin edici bir seviyede gerçekleşecek, böyle bir mecra da birçok kurum tarafından tercih edilebilecektir.

BanaYolla.com uzun soluklu olarak yola devam edebilir mi şu an için bilemiyorum ancak önümüzdeki günlerde kritik çoğunluğa ulaşmasıyla adını duyurup fazlasıyla viral etki yaratacağını tahmin edebiliyorum.

Yorumlar (32)
 1. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  3-4 kere denedim fakat site açılmıyor.

 2. Ziyaretçi çekmek açısından uzun soluklu olmasada başarılı buldum. Fakat şu an verilen ödül ve buna eş değer ürünler verilecekse açıkcası pek fazla bir şey beklemek yanlış olur. Birkaç ay sonra bu sitelerin heveslileri tarafından bir sönme gerçekleşecektir. Hitler kısa sürede yükselip daha sonra düşüşe geçecektir bana göre. Siteye şöyle bir baktığınızda reklam ve sponsorluklardan verdikleri ürünün değerinden daha fazlasını kazanacakları ortada. Daha değerli ürün verilmedikçe proje kısa sürede sona erecektir. Daha değerli ürün verdiklerindede bu sefer kâr edemeyecekleri içinde site sessiz sedasız kapanacaktır gibime geliyor.

  Üye olup denemek istedim ama cep telefonunun zorunlu olduğunu görünce vazgeçtim. Şu sıralar cep telefonuma haddinden fazla reklam mesajı geliyor. Her ne kadar reklam v.s. amaçlı kullanmayacaklarını söyleselerde ben güvenemedim.

 3. Kıyasettin Kıyasettin

  Sitede bir sorun yok, ben girdim üye oldum "3" kez "BANA YOLLA" dedim ve bekliyorum. :)

 4. Talat Cemre Can Talat Cemre Can

  Bende yeni üye oldum "bana yolla" dedim, bekliyorum.

 5. Decameron Decameron

  bu site bir çekiliş yapıyor her bir çekiliş için milli piyango idaresi genel müdürlüğü tarafından izin alınması gerekmiyor mu ? yoksa herkes kafasına göre yapabilir mi ? bu aklıma takıldı

  1. Burak Yiğit Kaya Burak Yiğit Kaya

   Katılım ücretli olmadığı için böyle bir zorunluluk olacağını sanmıyorum ama güzel nokta =)

   1. Bu bir çekiliş değil,

    sisteme giren n. kullanıcıya bunu veriyorlar.

    çekilişlerde de katılım ücretli olsun olmasın Milli Piyango idaresinden izin alınmalı ve noter eşliğinde çekiliş yapılmalıdır.

  2. Tolga Tütüncüoğlu Tolga Tütüncüoğlu

   Merhaba,

   Öncelikle ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Banayolla.com bir çekiliş sitesi değildir, talihlilerini çekiliş yöntemi ile belirlememektedir.

   Her ürün için en başta belirlenen bir talihli numarası vardır. (Örneğin bir ürün için "Banayolla" butonuna 5000. tıklayan kişiye ürün verilmektedir.) Sistem tüm tıklamaları kendi algoritması ile listeler. Önceden belirlenmiş sıraya karşılık gelen kişi ürüne ücretsiz olarak sahip olur.

   Bununla birlikte, üyelerden hiçbir aşamada ücret talep edilmez.

   Teşekkür ederiz.

   Banayolla.com Yönetimi Adına

   Tolga Tütüncüoğlu

   1. Deniz Merak Deniz Merak

    "Her ürün için en başta belirlenen bir talihli numarası vardır." diye yazmissiniz. Bu tanim bence cekilis demek. Cunku talihliyi en basta veya en sonda belirlemenin -katilimcilarin bakis acisindan- bir farki yok.

 6. Burak Yiğit Kaya Burak Yiğit Kaya

  İnsanın yakın arkadaşının yayına soktuğu sitenin ikinci gününde Webrazzi'ye taşınması da ayrı bir gurur kaynağıymış =)

  Arkadaşlar Tolga direk sürekli konuştuğum çok yakın bir arkadaşım ve ne spam cep mesajı ne de spam e-posta gelmeyeceğine eminim. Zaten az önce konuşup bu tür kaygıları ilettim, yakında sitede de daha net bir şekilde duyurulacak bunlar.

  Tebrikler Tolga =)

 7. Ali Kara Ali Kara

  Adını şuan hatırlayamıyorum ama buna benzer bir Türk sitesi daha vardı. Ve @Serdar Öztürk'e de aynen katılıyorum bu hususta.

  1. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

   www.paramkayboldu.com olabilir mi acaba :) ama o bundan daha güzeldi ve kat kat zordu :D

  2. Yelda Somer Yelda Somer

   Ücretsiz hediye etme özelliğini, ki üyelere verilen ana mesaj bu, ben açıkçası HediyeEdiyor.com'a benzettim. Aradaki bir fark HediyeEdiyor.com'un her saat değil, ama sponsorlarına bağlı kampanya süreleri bittiğinde ürünleri hediye ediyor olması. İkinci bir fark da HediyeEdiyor.com'da sadece tıklayanların değil, ufak anketlere cevap veren kullanıcıların hediye kazanma şansına sahip olması.

   Bu arada bildiğim kadarıyla Milli Piyango cekilişi yapılması şart, artık yeni çıkan bir düzenlemeye göre "n.katılan" gibi cekilişlerde de Milli Piyango söz sahibi olmak istiyor.

 8. Denemeye basladım sonra devam ettim 2 gundur surekli basıyorum. Heralde bana verirler artık hediyeyi :)

 9. Turan Gürler Turan Gürler

  şu an açılmıyor, sanırım fazla yüklenildi bir anda :)

 10. Hemen üye oluyorum yakın bir zamanda ziyaretçisi artacağından dolayı şuan üye olanlar daha şanslı olacaktır. :)

 11. Aman Bana Yollama Aman Bana Yollama

  Üye olduktan sonra bilgi güncellemede cep telefonu numarasının değiştirilememesi çok ilginç geldi.

  1. Tolga Tütüncüoğlu Tolga Tütüncüoğlu

   Merhaba,

   Banayolla'da bazı kullanıcıların birden fazla hesap açarak diğer kullanıcıların kazanma hakkını ellerinden almamaları veya şanslarını azaltmamaları için herkesin tek bir kez (veya iki telefon hattı olanlar için sınırlı sayıda) üye olabilmesinin daha etik olacağını düşünüyoruz. Bunu sağlamak için TC kimlik numarası istemek yerine telefon numarası istemek çok daha güvenli.

   Site içerisinde hizmet sözleşmemizde telefon numaralarının sadece güvenlik doğrulaması ve ürün kazanıldığında iletişime geçebilmek için alındığı ve üçüncü şahıslarla paylaşılmadığı da belirtilmektedir. Telefon numarasının değişmemesi uygulaması da yanlış ve kötü niyetli üyeliklerin önüne geçebilmek içindir.

   Telefon numaranızın yanlış verilmiş olduğunu düşünüyor veya bir sebeple değiştirmek istiyorsanız iletişim bölümünden değiştirme isteğinizi, nedeniyle birlikte belirtebilirsiniz.

   Bu konudaki anlayış ve yoğun ilginiz için tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz.

   Banayolla.com Yönetimi Adına

   Tolga Tütüncüoğlu

 12. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  orasını burasını o kadar karıştırdım... amma kusursuz site hazırlamışlar :D 5 kezde bana yolla dedim..

 13. fontları bozmak için çok fazla çaba sarfetmişler sanırım.

 14. sanırım amaç gerçek üyeler, kişiler hakkında bilgileri toplamak.

  Her ne kadar 3. şahıslara bilgiler verilmese de, bilgilerin veya sistemin satışı veya ortaklığı adı altında sözleşme hükümlerini çiğnemeden 3. şahıslara taşınması olasıdır.

  Amacın bu olduğunu düşünüyorum.

  Reel profilleri, ajanslara, şirketlere devretmek.

  Türkiye de google, hepsiburada reklamlarından para kazanarak bi yere gelinemeyeceğine göre olasılık budur.

  Sponsorlar zaten para vermeyecektir.

  İleride Hepsiburada, Vatan, idefix reklamları alırsanız veya telefon pazarlamacılarına maruz kalırsanız şaşırmayın. Önerilen bu firmalar 3. şahısmı onu bilmek lazım.

  Kimsede bu firmalara, sitemdeki bilgilerimi satmayacağım demeyecektir.

  İleriye dönük bir site olacaksa ticari çıkarlarını gözetecektir.

  İlgimi çekmesede, Umarım uzun süre sürer ve hedef kitleyi ticari çıkarlarına alet etmeden sürer.

  @tolga bey düşüncelerim hakkında yanlış anlaşılmalar varsa düzeltecektir sanırım.

  teşekkürler

  1. Tolga Tütüncüoğlu Tolga Tütüncüoğlu

   Merhaba Melih Bey,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

   Üyelik sözleşmemizde de belirttiğimiz gibi, hiçbir koşulda üye profil ve bilgilerinin 3. şahıslara satılması/devredilmesi söz konusu değildir.

   Kullanıcılarımız banayolla tarafından gönderilebilecek gelişme, haber ve fırsatlardan haberdar olmak istemiyorlarsa profillerinden ilgili bölümü pasif duruma getirebilmektedirler.

   Teşekkürler.

   Banayolla.com Yönetimi Adına

   Tolga TÜTÜNCÜOĞLU

 15. Güzel olmuş ama üyelere "hesap silme" opsiyonu sunulmalı.

 16. gerçekten kaliteli bir iş çıkarmışlar. sitede belirttiklerine göre yakında daha sık ürün değişecekmiş. bence çok eğlenceli, inşallah ben kazanırım : )

 17. Umut Çetinkaya Umut Çetinkaya

  Çok farklı düşünce gerçekten sevdim ben böyle projelerin devam etmesi desteklenmesi lazım :)

 18. Ahmet Akçacı Ahmet Akçacı

  Sadece 8GB lık bir USB bellek vermek için görünen o ki 3 günden beri bekletiyorlar. Bunun gibi bir hediyeyi kazanmak için 1 hafta neden devamlı bu sitede durup tıklayayım ki? Zaman kaybı.

 19. Amerika menşeeli böyle bir site var. Ve en çok girilen siteler arasında çok yüksek sıralarda. Siteyi gördüğümde bunu türkiyede de yapabiliriz diye düşünmüştüm ama düşününce değil yapınca oluyor. :)

  Umarım yoluna devam eder.

 20. Güzel bir uygulama, fakat trafiği arttırmak için daha cazip hediyeler koymalılar..

 21. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  sonunda bi eksik bulabildim :D

  Delphi de ufak bir programcık yazdım, minimum yarım saat maksimum 45 dk arasında random olarak bir sürede belirttiğim http://www.banayolla.com/index.php?op=tick şeysine ping atıyor. Veya belirttiğim bir kordinata mause ile tıklıyor.

  Fakat elbette organik ve adil bir şekilde elle tıklama yapıyorum. Her özel projeye biraz şüpheci yaklaşıp, açık ve eksik ararım (: sanırım bende takıntı haline geldi.

  Herneyse, eğer banayolla ekibi "banayolla" butonuna tıklatmadan önce Catchpa güvenlik kodu gibi birşey ürettirip onu bir edit box a girdirerek böyle bahsettiğim üçkaatlardan sistemi korumuş olurlar...

  (rahatladım ya..)

 22. Abi millet işin üçkağıdında yaa:) ilk bakışta " nerde beleş oraya yerleş" deyip herkes atlıyor ama hadi hayırlısı...

 23. monopoly oyun seti gibi çok küçük hediyeler anasayfada 2 gün kalıyor bu şekilde giderse kısa zamanda kullanıcılar girmeyecektir.

  ve bu monopoly oyun setinin yerine yeni bir hediye gelmiş olmasına rağmen henüz bildirimler bölümünde kimin kazandığı açıklanmadı.

  1. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

   (: Artık çok daha fazla tıklama daha kısa sürede bitmeye başladı.

   Sistem hedeflediği noktayı görmeye başladı sanırım.

   Bu arada, çok yakından incelediğim banayolla.com 'dan, http://www.banayolla.com/vitrin/snazzi-dvd-pro-capture ürünün kazandım. Diğer tüm kazananları ve kazandıkları hediyeleri görmek için, http://www.banayolla.com/kazananlar sayfasına bakabilirsiniz.