Zoptik Twitter'daki Türk Kullanıcıları Gözüne Kestirdi (200 davetiye)
Mesajlaşma

Zoptik Twitter'daki Türk Kullanıcıları Gözüne Kestirdi (200 davetiye)

zoptik-logoDünyada Twitter'ın popülaritesi artarak sürerken, ülkemizde de servise olan ilgi kendisini göstermeye başlıyor. Her ne kadar kişisel olarak Twitter'ın yapısı sebebiyle Türk internet pazarında hiçbir zaman için bir Facebook etkisi yaratmayacağını düşünsem de, modelin biraz oynanması ile etkinin güçlendirilmesini mümkün görüyorum. Buradaki potansiyeli gören Zoptik'in kurucuları da böyle düşünmüş olacak ki, iyi modellenmiş bir mikro blog servisi ile henüz kapalı betadaki girişimlerini öncelikle Webrazzi okuyucularının karşısına çıkartmayı ve 200 kişilik özel davetiye sunmayı uygun gördüler. Servise üye olmak için davetiye kodumuz "webrazzi".

"Şu anda ne yapıyorsun?" sloganıyla özdeşleştirilmiş Zoptik'i Twitter'dan ayıran özelliklerin başında Twitter API'si ile yapılmış olan bilimum uygulamaların Zoptik'in kendi servisi olarak sunuluyor olması geliyor. Mesela kullanıcıların lokasyon bilgisine bağlı kalarak, gönderikleri mesajları harita üzerinde gösteren Zarita bunlardan bir tanesi.

Ağustos 2008'den beri geliştirildiğini öğrendiğim Zoptik, Twitter'ın Türkiye'de kullanamadığımız ancak bence en önemli yapı taşı olan SMS'i de entegre etmek üzere anlaşmalarını tamamlamış. 30'a yakın SMS komutunu destekleyecek olan modül için entegrasyon sürüyormuş.

Servis kapsamında kullanıcıların mesaj göndermek için SMS dışında da seçenekleri mevcut. Anlık mesajlaşma uygulamalarından MSN, GTalk, Yahoo! Messenger, ICQ, Jabber'ın yanında Facebook IM, MySpace IM ve Zoptik'in Facebook uygulaması üzerinden de gönderim yapmak mümkünmüş.

Zoptik üzerinde görebileceğiniz tüm fonsiyonları kapsayan API de şu anda devredeymiş. Yazılım geliştiriciler için önemli bir alan açan Zoptik API'yi kullanarak tüm veri alma işlemlerinin yanında servise mesaj da gönderilebiliyor.

zoptik_profil1

Twitter'dan kullanıcı kapmayı ciddi bir hedef olarak gören Zoptik kurucuları, bunun için Twitter'la tek taraflı bir entegrasyon da sağlamışlar. Zoptik kullanıcıları eğer isterlerse servis üzerinden gönderikleri mesajları Twitter'a da otomatik gönderebiliyorlar. Ayrıca Twitter üzerinde takip ettikleri kullanıcıları, eğer bu kullanıcıların Zoptik hesapları varsa, senkronize etmek de mümkünmüş.

Daha önce ülkemizde denenen Twitter modellemelerinin başarılı olduğunu söylemek zor. Bunun elbette birden çok sebebi var. Ancak biraz "hayatın anlamı" türünde olacak bir önerimi bu alanda iş yapmayı planlayan arkadaşlarımızla ve Zoptik kurucularıyla paylaşmak isterim.

Ülkemizde eğer bu yönde bir çalışma yapılıyorsa "tüm kullanıcıların mesajları" servisin ucra köşelerine gizlenmelidir. Yani, servisin ana sayfasında tüm kullanıcı mesajları gösterilmemeli bu tür "genel mesajlar" sadece özellikle bunları takip etmek isteyen kullanıcıların ulaşabilmesi için fazla ortalarda olmayan bir linkten sunulmalıdır.

Zoptik'i denerken de dikkatimi çeken ve işe yaracağını bildiğim küçük bir detaydı bu. Kullanım kolaylığı ve özellikleri ile bugüne kadar ülkemizde hayata geçirilmiş örneklerinden farklı görünen Zoptik'in başarı olasılığını eğer stratejik detaylara odaklanırlarsa ortalamanın üzerinde görüyorum.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi, Zoptik şu anda kapalı beta aşamasında ve üye alımını sadece davetiye ile gerçekleştiriyor. Webrazzi'ye özel sunduğu 200 davetiye ile servisi denemek isterseniz "webrazzi" kodu ile hemen üye olabilirsiniz. Dilerseniz davetiye linkini de kullanabilirsiniz: zoptik.com/home/register/webrazzi

Yorumlar (23)
 1. İbrahim İbrahim

  Twitter varken bunu açmak aslında pek iyi olmamış gibi, ancak ülke içerisinde sağlam bir reklam yapılırsa tanınabilir ve ülkemizde popüler olabilir diye düşünüyorum ...

 2. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Bu kadar uğraşmışlar.Güzele de benziyor.Peki niye logoyu aynen taklit etmişler? Türk Twitter'ı olacağınıza Zoptik olun derim.

 3. sizin yarumlarıza katılmıyorum ibrahim bey. İnternette daha güzel siteler var.

 4. Fatih Acikalin Fatih Acikalin

  Daha önce buna benzer servisler açılmıştı mesela Nolyo.com. Ancak yazıda da belirtildiği gibi Türk insanının internet kullanım alışkanlıklarının dışında bir servis olduğu için popüler olamadı.

  Zoptik'in başarılı olabilmesi için kendini Twitter'dan ve diğer muadil sitelerden farklılaştırması gerekiyor.

  Yapanların ellerine sağlık, başarılar

 5. Twitter muadili sitelerin Türk kullanıcılarına hitap etmediği hususuna katılmıyorum. Aslında bu tarz sitelerin hitap ettiği kişi sayısı azdır dünya genelindede. Çünkü işleyiş yapısı kullanıcıların sadece kendi sayfalarında hareket etmelerini sağlıyor. Twitter ı çok kullanan, kullanmış biri değilim ama twitter da ben x arkadaşımın durumuyla ilgili yorumda bulunabilmeliyim diye düşünüyorum. Böyle olmayınca sadece karşımda konuşan birini dinlemiş gibi oluyorum. Bir etkileşim olmuyor o zamanda. Dünya genelinde eğlence ve sohbet ağır bastığı içinde twitter ve benzeri siteler büyük kitlelere hitap edemezler düşüncesindeyim. Ha merak edilir üye olunur ama devamı gelmez bende büyük bir heyecanla twitter a üye olanlardanım ama 1 hafta sonra twitter ımı takip etmeyi unuttum. Yani demem o ki twitter benzeri sitelerin belli bir çıtayı aşacağını sanmıyorum. Bazı girişmler vardır yerel pazarda başarılı olma ihtimali yüksektir ama twitter benzeri siteler için yerel pazarda başarı oranının düşük olacağı kanısındayım.

 6. Gordugun en kotu taklit site. Uretmek yok, kopyalamaya devam...

 7. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Genel manada pek bir farklılığı yok, ayrıca diğer servisleri entegre ederken problemler çıktı. Belki benden kaynaklanıyordur fakat genel manada bu hali ile pek gerekli bir servsi değil. Teşekkürler Arda bilgilendirdiğin için.

 8. Decameron Decameron

  sitenin yerel pazarda başarılı olması için bu sistemi ünlülerin kullanması gerekir (sanatçı manken futbolcu vs.) yani takip edilenler ve takip edenler meselesi. arkadaşlar bu konu üzerinde çalışırsa başarılı olacağına inanıyorum.

 9. Varol Aksoy Varol Aksoy

  kodlaması içln epey emek harcanılmışa benziyor. Neden bir kalemde silip atılıyor ? Kopyada olsa bir emek var ortada!

  Ülkede alternatiflere pek yer yok umarım biryerlere gelirler. Üye oldum. Amaçları friendfeed twitter facebook karışımı birşey sanırım :)

 10. Kodlama? Kodlama?

  kodlama? Once bir arastirin derim. Keske hersey hazir bir script ve guzel bir template ile kolayca basariya ulasilsaydi.

 11. Ekrem Büyükkaya Ekrem Büyükkaya

  Emeğe saygı farklı konu ama o tasarım ve resmen kopyalama teknikleriyle çok fazla başarılı olacağına inanmıyorum bu sistemin :D

  Siteye girdiğim anda tasarımı gördüm ve çıkmak istedim yani bu kadar itici olamaz bi site sanırım...

 12. Erkan Engin Erkan Engin

  Proje üretebilen insanlar varken kendimizin çok boş durduğunu düşünmeye başladığımı söylemek istiyorum.Ama tabii ki her zaman orjinal fikirlerin peşini bırakmamak gerektiğini de söylemek istiyorum..

 13. Antoni Cassini Antoni Cassini

  Türk internet tarihinin tozlu sayfalarında yer alacak bir proje. Boşuna uğraşılmış, boşuna yatırım yapılmış. Öncelikle ziyaretçi potansiyeli "bookmark ziyaretçisi" denilen, direkt olarak siteye giren kullanıcı tipi olduğu için başarılı olmaları imkansız. Twitter bağımlılığını burada yaratmak imkansız aslında. Türk internet kullanıcısına yönelik servisler değil bunlar. Bu sektörden az çok anlayan kişiler ne demek istediğimi iyi biliyorlar eminim. Son olarak; yeni düşünceler üretmek yerine, varolan düşünceleri alıp değiştirmek-eklemek-çıkarmak vb. başarının sırrı değil kesinlikle.

 14. Nolyo.com gibi sönüp gidecektir...

 15. Yiğit Özdamar Yiğit Özdamar

  Ana sayfalarında kullandıkları grafikler (Renksiz insan modeli) internette bedava dağıtılıyor. Bence çok ucuz durmuş o resimler...

 16. Fikir orijinal değil, bari tasarımı orijinal olsaydı da ordan biraz kurtarsaydı. Ağustos 2008'den beri çalışılıyormuş proje üzerinde, biraz da tasarım için zaman ayrılsaymış keşke...

 17. Bu konuda bir çok site açıldı.

  örnek: sosyoket.com tasarım zoptik'e göre daha iyi :)

 18. Onur Salgit Onur Salgit

  XHTML kodlaması yanlış, table yapsalar daha iyi olacaktı.

 19. Arkadaşlar neden baltalamayı seçiyorsunuz ? bırakın bakalım nerelere gelecekler. Kimse Dünya üzerinde tekel değildir. Merak etmeyin büyürler giderler buradan aşıraya kaçan yorumlar cidden beni üzdü sizlere sunulan bir proje var öyle yada böyle ortada bir emek var. Birşeyler yapılmaya çalışılmış fakat sizlerin % 50 lik dilimi silip atıyor herşeyi yazık

  1. Katılıyorum. Bu çalışma için copy/paste yorumunu haksız bir eleştiri olarak görüyorum. Hazır kütüphanelerin kullanıldığı kesin ama aynı sonucu üreten kodu, oturup baştan yazmanında anlamı yok. Bu noktada ilk akla gelen soru;"Madem öyle ,twitter varken neden zoptik.com u kullanalım?". Benim için bir türkün yapması yeterli bir sebeb. Ayrıca rekabet ortamı oluşşun ki sunulan hizmet devamlı gelişsin.

 20. Ibrahim Ibrahim

  Ben çok beğendim Zoptik'i. İngilizce bilmeyenlere sorarsanız, "zoptik'in yanında halt etsin twitter" diyeceklerdir. Olaya bu pencereden de bakmak lazım.

 21. Huseyincelik Huseyincelik

  Bence twitter henüz fazla tanınmıyor Türk internet kullanıcıları tarafından.Zaten türkiyede populerleşmeye başlayan servislerin yerli versiyonları tutmuyor.Ama zoptik için bu şans var,hermecrada tanıtmaları lazım kendilerini...

 22. Fatihbirinci Fatihbirinci

  siteyi bu yazi ile ogrenmis oldum.ulkemizde de keske twitter tarzi siteler yapilabilse.ama hazir script alip uzerinde oynayip insanlara sunmakla olmaz bu isler.sifirdan kendimiz yapabilmelyiz.