Zoptik Twitter'daki Türk Kullanıcıları Gözüne Kestirdi (200 davetiye)

Zoptik Twitter'daki Türk Kullanıcıları Gözüne Kestirdi (200 davetiye)

zoptik-logoDünyada Twitter'ın popülaritesi artarak sürerken, ülkemizde de servise olan ilgi kendisini göstermeye başlıyor. Her ne kadar kişisel olarak Twitter'ın yapısı sebebiyle Türk internet pazarında hiçbir zaman için bir Facebook etkisi yaratmayacağını düşünsem de, modelin biraz oynanması ile etkinin güçlendirilmesini mümkün görüyorum. Buradaki potansiyeli gören Zoptik'in kurucuları da böyle düşünmüş olacak ki, iyi modellenmiş bir mikro blog servisi ile henüz kapalı betadaki girişimlerini öncelikle Webrazzi okuyucularının karşısına çıkartmayı ve 200 kişilik özel davetiye sunmayı uygun gördüler. Servise üye olmak için davetiye kodumuz "webrazzi".

"Şu anda ne yapıyorsun?" sloganıyla özdeşleştirilmiş Zoptik'i Twitter'dan ayıran özelliklerin başında Twitter API'si ile yapılmış olan bilimum uygulamaların Zoptik'in kendi servisi olarak sunuluyor olması geliyor. Mesela kullanıcıların lokasyon bilgisine bağlı kalarak, gönderikleri mesajları harita üzerinde gösteren Zarita bunlardan bir tanesi.

Ağustos 2008'den beri geliştirildiğini öğrendiğim Zoptik, Twitter'ın Türkiye'de kullanamadığımız ancak bence en önemli yapı taşı olan SMS'i de entegre etmek üzere anlaşmalarını tamamlamış. 30'a yakın SMS komutunu destekleyecek olan modül için entegrasyon sürüyormuş.

Servis kapsamında kullanıcıların mesaj göndermek için SMS dışında da seçenekleri mevcut. Anlık mesajlaşma uygulamalarından MSN, GTalk, Yahoo! Messenger, ICQ, Jabber'ın yanında Facebook IM, MySpace IM ve Zoptik'in Facebook uygulaması üzerinden de gönderim yapmak mümkünmüş.

Zoptik üzerinde görebileceğiniz tüm fonsiyonları kapsayan API de şu anda devredeymiş. Yazılım geliştiriciler için önemli bir alan açan Zoptik API'yi kullanarak tüm veri alma işlemlerinin yanında servise mesaj da gönderilebiliyor.

zoptik_profil1

Twitter'dan kullanıcı kapmayı ciddi bir hedef olarak gören Zoptik kurucuları, bunun için Twitter'la tek taraflı bir entegrasyon da sağlamışlar. Zoptik kullanıcıları eğer isterlerse servis üzerinden gönderikleri mesajları Twitter'a da otomatik gönderebiliyorlar. Ayrıca Twitter üzerinde takip ettikleri kullanıcıları, eğer bu kullanıcıların Zoptik hesapları varsa, senkronize etmek de mümkünmüş.

Daha önce ülkemizde denenen Twitter modellemelerinin başarılı olduğunu söylemek zor. Bunun elbette birden çok sebebi var. Ancak biraz "hayatın anlamı" türünde olacak bir önerimi bu alanda iş yapmayı planlayan arkadaşlarımızla ve Zoptik kurucularıyla paylaşmak isterim.

Ülkemizde eğer bu yönde bir çalışma yapılıyorsa "tüm kullanıcıların mesajları" servisin ucra köşelerine gizlenmelidir. Yani, servisin ana sayfasında tüm kullanıcı mesajları gösterilmemeli bu tür "genel mesajlar" sadece özellikle bunları takip etmek isteyen kullanıcıların ulaşabilmesi için fazla ortalarda olmayan bir linkten sunulmalıdır.

Zoptik'i denerken de dikkatimi çeken ve işe yaracağını bildiğim küçük bir detaydı bu. Kullanım kolaylığı ve özellikleri ile bugüne kadar ülkemizde hayata geçirilmiş örneklerinden farklı görünen Zoptik'in başarı olasılığını eğer stratejik detaylara odaklanırlarsa ortalamanın üzerinde görüyorum.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi, Zoptik şu anda kapalı beta aşamasında ve üye alımını sadece davetiye ile gerçekleştiriyor. Webrazzi'ye özel sunduğu 200 davetiye ile servisi denemek isterseniz "webrazzi" kodu ile hemen üye olabilirsiniz. Dilerseniz davetiye linkini de kullanabilirsiniz: zoptik.com/home/register/webrazzi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.