HayHuy sizi tanıyor siz de sizin gibileri tanıyorsunuz!
Eğlence

HayHuy sizi tanıyor siz de sizin gibileri tanıyorsunuz!

Sinema.com, Ganimet.com, Tedarik.com gibi sitelerin sahibi olan Soda Medya Interactive'in yeni girişimi HayHuy.com kısa süre önce beta sürecinde üye alımına başladı. Aslında bir tür sosyal ağ olan ancak uyguladığı modelle hem eğlenceli hem de kullanıcıları arasında detaylı bir bağ kurmaya yönelen servisin kullanılabilirlik ve arayüz tasarımları konusunda da örnek alınması gerektiğini düşünüyorum.

HayHuy.com'un ana fikri şöyle. Sisteme üye oluyorsunuz ve size çeşitli sorular soruluyor. Bu sorular genellikle ahiret soruları değiller ve çoğunlukla gülümseten türden sorular oluyorlar. Tamamen sizi tanımaya yönelik olarak yöneltilen sorulara verdiğiniz cevaplarla sistemdeki diğer kullanıcılarla ortak yönleriniz belirleniyor.

Sisteme kullanıcıların da soru gönderebildiği HayHuy.com'dan bir örnek vermem gerekirse, "Sevdiğim sayı 6 şarkısını bilir misin?"... Kimler hatırlar bilemiyorum ancak Susam Sokağı'da yer alan bu şarkıya verdiğiniz cevaba göre bu soru profinize eklenebiliyor, aynı cevabı veren kişiler listeleniyor ve kullanıcılar bu sorulara yorum yapabiliyorlar. Aynı zamanda soruyu sevdim, sevmedim türünde oylayadabiliyorsunuz.

hayhuy_soru_1

Açıkcası HayHuy.com'u kullanmadan ben ne anlatırsam anlatayım sizlere servisin verdiği duyguyu veremeyeceğimi tahmin ediyorum. Çünkü bir süre önce haberdar olup denemediğim sistemi ancak kullandığımda yapısındaki keyfi ortaya çıkartabildim dersem yalan olmaz.

Yazımın başında bahsettiğim arayüz ve kullanılabilirlik ile ilgili de birkaç izlenimimi paylaşmak istiyorum.

Birçok yönüyle örnek alınmasında fayda olacağını düşündüğüm HayHuy.com'un arayüzleri ve süreçlerinde en dikkatimi çeken detaylı düşünülmüş olması oldu. Mesela aktivasyon mesajı yok, ki genelde özellikle yeni girişimler için zaten zar zor sahip olunan kullanıcıyı elden kaçırmak olarak gördüğüm bir ayrıntıdır aktivasyon mesajları.

Bunun yanında bir diğer konu da ilk kayıt sonrasında size otomatik olarak verilen profil resminiz. "Sıkarsa değiştirmeyin!" der gibi eklenmiş olan resimdeki espriyi ve düşünceyi çok başarılı buldum. Kimseyi zorlamadan profil resmi ancak böyle değiştirtilebilirdi. Bir süre önce başka bir sitede daha gördüğüm bir uygulamaydı bu (şu anda hangisi olduğunu hatırlamıyorum) ve Soda Medya tarafından da uygulanmasına sevindim.

hayhuy_profil_1

HayHuy.com'un şu anda birinci faz özellikleriyle beta yayınında olduğunu hatırlatıp, 1 ay içerisinde lansman yapmayı plandığını da belirtmek istiyorum. Buna ek olarak servisin önümüzdeki dönemlerde adının fazlasıyla duyulacağını tahmin ediyor ve bu potansiyel sahibi girişimi incelemenizi öneriyorum.

Yorumlar (14)
 1. Sitenin footerında Visa ve Mastercard logoları olması biraz soru işareti açıkçası.. :)

 2. Lookes Lookes

  site çok farklı ve ilgi çekici.... tuttum

 3. Önder Eren Önder Eren

  güzel bir sosyal ağ projesine benziyor.

 4. Aslan Kala Aslan Kala

  bu sitenin

  sendesor.com

  bisorusor.com

  kolaycevap.com

  dan farkı nedir,

  yani ben bir fark göremiyorum açıkçası

 5. Hazır template mi kullanılmış acaba, alışıla geldik header background'du yine karşımıza çıkmış.

 6. Şu anki ortamda hayhuy ile yapılacak sosyal faaliyetin fazlasını insanlar facebookta yapyor zaten. Artık bu tarz sosyal ağlar facebookta bir uygulama halini almış (tı). Bu nedenle bu tarz projelere zaman harvcamanın zaman ve emek kaybı olduğunu düşünüyorum. Gerçekçi olmak gerekirse artık dikey sosyal ağların ve hatta bu sosyal ağların facebook altında bir alt sosyal ağ olması gerekiyor. Facebook kullanan insan profilini çok iyi analiz edip pay çıkarmak gerekiyor. Şu kriz ortamında sınırlı kaynaklaeı dikkatli kullanmamız gerekiyor.

 7. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Tamamıyla inceleme fırsatım olmadı ama sosyomat benzeri bir proje gibi gözlemledim.

 8. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Hayhuy uzun süredir yayında,daha önce tasarımda birkaç hatası vardı şuan onlarda giderilmiş.Template biraz daha orjinal birşeyler olabilirdi,bu şekilde basit görünüyor.

  bu arada @aslan kala; hayhuy'un diğer soru sorma,cevaplama sitelerinden farkı kişileri sorulara verdikleri cevaplara göre kategorilere ayrıması ve aynı cevabı veren insanları bir arada buluşturan bir algoritması olması.Bu yönden güzel bir çalışma,tabi o algoritma'nında daha çok gelişmesi lazım bence.

 9. Mehmet Sami Mehmet Sami

  Okcupid.com 'un mantığının ve diğer yorumlardaki sitelerin tasarımının fazlaca benzeri. Sodamedya'dan daha öznel (unique) ve yaratıcı birşey beklenirdi.

 10. Biran Bilal Köroğlu Biran Bilal Köroğlu

  başlamak bitirmenin yarısıdır. yukarıdaki bazı yazıların olumsuz peşin hükmü var. ozaman burda işiniz ne? facebook ve diğerlerin olması,bu oluşumun anlamsız olduğu söyleniyor.oysaki facebook ta amacının dışına taşmıştır. bence buradan ciddi anlamlı iletişimler kurulabilir. bana yada bizim gibilere böyle oluşum gerekir diğer siteler zamanla tıkanacak işte bu tecrübeler bize daha olumlu ve anlamlı hareket etmemizi sağlayacak bu oluşumda inşallah yalan,fantazi,hayal olmaktan çıkar gerçekler ve bilimsel tartışmalar olur ümidi ile bende katılmayı uygun görüyorum. beğenmeme seçeneğimizde var karar hepimizin öncelikle sitede güncel haberler,siyaset,teknoloji gibi konu başlıkları olmalı sanal,hayal kesinlikle olmamalı eğer olursa bende yokum arkadaşlar yapanın yapanların emeğine sağlık

 11. Soysal Demir Soysal Demir

  Bence yorum yapmadan önce üye olup, iyice bir girip gezinmek, özelliklerini kullanmak ve bir de daha yeni açıldığını ilerki fazlarında neler eklenebileceğini biraz öngörebilmek lazım. Ama asıl takıldığım hazır template mi kullanılmış yaklaşımları oldu. Acaba ayrı sitelere mi bakıyoruz? Yorumları fazla peşin hükümlü ve önyargılı buldum açıkçası. Ben profil oluşturmaya yönelik içinde binlerce soru olan, sorulara verilen cevaplar sayesinde insanların birbiriyle uyumunu veren, pek çok konu başlığında ayrıntılı görüş skalasına ulaşılan ve bunu eğlenceli bir şekilde yapmayı başaran başka bir site hatırlamıyorum

 12. Mehmet Izon Turac Mehmet Izon Turac

  Ben oldukça başarılı buluyorum hayhuy'u. Bazen birbiriyle aynı sorular geliyor. "Ben bunu cevapladım" diyorsunuz ama yönetime bildirdiğiniz takdir de aynı olan sorulardan bir tanesi eliyorlar. Hem sosyalleşme açısından hem de sıkmayan tasarımıyla oldukça hoşuma gidiyor. En sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de kafa dengi olayı. Arkadaşlarınızın ya da diğer kullanıcılarının sizinle ne kadar uyumlu olduğunu görebiliyorsunuz :)

  Soda Medya ekibi tebrik ediyorum.

 13. Sorular üzerinde çalışılması gerektiğini ya da editör denetimi yapılması gerektiğini düşünüyorum. 10-15 soru cevaplandırdım. Ama ne gülümsedim ne de eğlenceli buldum. İçerik orjinal hale getirilmeli. Hangi çizgi roman kahramanı sorusunu örneklemek istedim.

  Mister No, Tommiks, Kızıl Maske ???

  Babam 53 doğumlu ki kendisi bahsi geçen çizgi romanları ilk okulda birleştirip, set yapıp satarmış... Kendisi topluluk sitelerini kullanmaz. (Bİraz dar bir örnek oldu) O zaman sorularda genel itibari ile bir yanlışlık var.

 14. Bymicro Bymicro

  Arkadasım Kim Ne söylerse Söylesin

  Sodamedya İletişim Hizmetleri Limited Şirketi

  Gercekden Basarılı bir Kadroya Sahip Ve Başarılarının devamını dilerim