HayHuy sizi tanıyor siz de sizin gibileri tanıyorsunuz!

HayHuy sizi tanıyor siz de sizin gibileri tanıyorsunuz!

Sinema.com, Ganimet.com, Tedarik.com gibi sitelerin sahibi olan Soda Medya Interactive'in yeni girişimi HayHuy.com kısa süre önce beta sürecinde üye alımına başladı. Aslında bir tür sosyal ağ olan ancak uyguladığı modelle hem eğlenceli hem de kullanıcıları arasında detaylı bir bağ kurmaya yönelen servisin kullanılabilirlik ve arayüz tasarımları konusunda da örnek alınması gerektiğini düşünüyorum.

HayHuy.com'un ana fikri şöyle. Sisteme üye oluyorsunuz ve size çeşitli sorular soruluyor. Bu sorular genellikle ahiret soruları değiller ve çoğunlukla gülümseten türden sorular oluyorlar. Tamamen sizi tanımaya yönelik olarak yöneltilen sorulara verdiğiniz cevaplarla sistemdeki diğer kullanıcılarla ortak yönleriniz belirleniyor.

Sisteme kullanıcıların da soru gönderebildiği HayHuy.com'dan bir örnek vermem gerekirse, "Sevdiğim sayı 6 şarkısını bilir misin?"... Kimler hatırlar bilemiyorum ancak Susam Sokağı'da yer alan bu şarkıya verdiğiniz cevaba göre bu soru profinize eklenebiliyor, aynı cevabı veren kişiler listeleniyor ve kullanıcılar bu sorulara yorum yapabiliyorlar. Aynı zamanda soruyu sevdim, sevmedim türünde oylayadabiliyorsunuz.

hayhuy_soru_1

Açıkcası HayHuy.com'u kullanmadan ben ne anlatırsam anlatayım sizlere servisin verdiği duyguyu veremeyeceğimi tahmin ediyorum. Çünkü bir süre önce haberdar olup denemediğim sistemi ancak kullandığımda yapısındaki keyfi ortaya çıkartabildim dersem yalan olmaz.

Yazımın başında bahsettiğim arayüz ve kullanılabilirlik ile ilgili de birkaç izlenimimi paylaşmak istiyorum.

Birçok yönüyle örnek alınmasında fayda olacağını düşündüğüm HayHuy.com'un arayüzleri ve süreçlerinde en dikkatimi çeken detaylı düşünülmüş olması oldu. Mesela aktivasyon mesajı yok, ki genelde özellikle yeni girişimler için zaten zar zor sahip olunan kullanıcıyı elden kaçırmak olarak gördüğüm bir ayrıntıdır aktivasyon mesajları.

Bunun yanında bir diğer konu da ilk kayıt sonrasında size otomatik olarak verilen profil resminiz. "Sıkarsa değiştirmeyin!" der gibi eklenmiş olan resimdeki espriyi ve düşünceyi çok başarılı buldum. Kimseyi zorlamadan profil resmi ancak böyle değiştirtilebilirdi. Bir süre önce başka bir sitede daha gördüğüm bir uygulamaydı bu (şu anda hangisi olduğunu hatırlamıyorum) ve Soda Medya tarafından da uygulanmasına sevindim.

hayhuy_profil_1

HayHuy.com'un şu anda birinci faz özellikleriyle beta yayınında olduğunu hatırlatıp, 1 ay içerisinde lansman yapmayı plandığını da belirtmek istiyorum. Buna ek olarak servisin önümüzdeki dönemlerde adının fazlasıyla duyulacağını tahmin ediyor ve bu potansiyel sahibi girişimi incelemenizi öneriyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.