FriendFeed'in yeni tasarımı yayında...
Genel

FriendFeed'in yeni tasarımı yayında...

frienfeed

FriendFeed'in yeni tasarımı beta.friendfeed.com adresinde yayına girdi. Tasarım konusunda birçok yeniliğe imza atan FriendFeed ekibi bence yine herkesin üzerinde çok konuşacağı bir tasarım yaratmış. Çok daha renkli bir görüntüye sahip olan yeni FriendFeed'de dikkat çeken en önemli özellik, sayfanın insan beyninin kaldırabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde güncelleniyor olması. Tam anlamı ile gerçek zamanlı olmuş diyebileceğimiz yeni FriendFeed'de feedler, yorumlar ve hatta "like"lar bile hiç durmadan güncelleniyor. Özellikle yorumların bu hızla güncelleniyor olması, feedler altındaki tartışmalara çok daha interaktif ve çekici yapacak gibi duruyor.

Fakat, gerçek zamanlı güncellenme özelliği, o an incelediğiniz feedleri sürekli olarak sayfanın altına doğru ittiği için zaman zaman çok rahatsız edici olabiliyor ve açıkcası insanın zihnini ve gözlerini çok yoruyor. Dediğim gibi FriendFeed gerçekten bizleri insan beyninin henüz alışık olmadığı bir hızla tanıştırıyor. Neyseki yeni tasarımda bu hızlı akış ile baş edebilmek ve güncellemelere ara vermek için birde "pause" özelliği eklenmiş. Pause tuşuna basarak akışa ara verebiliyorsunuz.

Yeni tasarım ile beraber doğrudan mesajlaşma özelliği de sonunda FriendFeed'e eklenmiş. Bu özellik ile sizi takip eden bir veya birden çok arkadaşınıza mesaj gönderebiliyor veya feed ve url paylaşabiliyorsunuz. Özellikle Twitter'da çok kullanılan mesajlaşma özelliğinin servise eklenmesi sevindirici. Bu sayede FriendFeed önemli bir ihtiyaca cevap vermiş. Çok faydalı bulduğum diğer bir özellik de filtreler . FriendFeed'in zaten çok iyi olan arama özelliğini çok daha verimli hale getiren bu özellik ile, FriendFeed sosyal medya takip ve arama motoru olma yolunda önemli bir adım atmış.

Henüz test aşamasındaki yeni FriendFeed'e gelecek kullanıcı yorumlarına göre önümüzdeki günlerde yeni değişiklikler yapılabileceği belirtilmiş. Lafı fazla uzatmadan, sözü size bırakmak isterim.

Yeni tasarım hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (7)
 1. Egemen Egemen

  biraz daha soft olabilirdi.

 2. Teknomobi Teknomobi

  Tasarım olarak çok hoş görünüyor fakat kullanım olarak ben pek beğenmedim... Betada dikkatimi çeken digg del.ico gibi servisler profilde gösterilmiyor feedleride gelmiyor sanırım...

 3. Bahadırhan Bahadırhan

  Twitterın tasarımını güzel kopyalamış, tebrikler friendfeed e :)

  1. Egemen Egemen

   Twitter'la benzerliği nedir?

   Temel iskelet, modül olarak ben bir benzerlik bulamadım.

   Göz yapısı benzeyebilir. Genelde bu tür sitelerde feedlerin aktığı belli bir alan vardır. Twitter,facebook buna örnek olarak gösterebiliriz. Diğer modülleride bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. En uygun yapı sağ taraftır.

   İnsan beyni herhangi birşeyi incelerken sol taraftan başlayacağı için feedlerin orda olması yerinde bir karar olmuş.

   Diğer ekipmanlar için ise sidebar'ın yeri ise uygun. Zaten en temel yapı modülü.

   Tek beğenmediğim taraf estetik olarak biraz daha sade tutulabilirdi.

 4. Birde Türkçe dil desteği gelse.

 5. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Zamanla buna da alışırız, işlevinden birşey yitirmediği sürece tasarımdaki değişiklikler çok göze batmayacaktır. Lakin biz ff yi basit sevdik umarım basit kalır. Bari apachiler burayı basmasın.

 6. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Açıkçası ben pek memnun kalmadım, bir müddet daha eski veriyonda takılmaya devam edeceğim. Düşüncelerimi ayrıntılı olarak paylaştım:

  http://www.cazcaz.net/2009/04/friendfeed-beta-gorucuye-cikti.html