StatCounter verisini GlobalStats ile paylaşıma açtı
Analiz

StatCounter verisini GlobalStats ile paylaşıma açtı

globalstats_logoPopüler istatistik servislerinden StatCounter sahip olduğu veriyi GlobalStats adını verdiği yeni servisi ile herkese açık şekilde paylaşmaya başladı. Tarayıcı, Tarayıcı Versiyonu, Mobil Tarayıcı, İşletim Sistemi, Mobil İşletim Sistemi, Arama Motoru, Mobil Arama Motoru gibi başlıklar altında hem global hem de ülkeler bazında veriler paylaşan servisi kullanarak Türkiye'nin gizli kalan internet kullanım istatistikleri hakkında da bilgi sahibi olabiliyoruz.

StatCounter paylaştığı veriyi 3 milyon web sitesinden aylık 4 milyar sayfa görüntüleme ile topluyor. GlobalStats'da yayınlanan veriler ise 4 saatte bir güncelleniyor.

Türkiye verisini incelediğimizde ilginizi çekeceğini düşündüğümüz şu bilgilere ulaştık.

Arama motoru olarak Türkiye'de %99.16 ile Google birinci sırada tercih ediliyor. Mobil Arama Motoru olarak da durum değişmiyor ve ortalama %99.64 ile yine en çok kullanılan Google.

Türk internet kullanıcılarının işletim sistemi tercihi ortalama %83.95 ile Windows XP, onu %14.90 ile Windows Vista ve %0.33 ile MacOSX takip ediyor. Mobil İşletim Sistemi olarak ise özellikle Nokia cep telefonlarında kullanılan Symbian %53.45 ile birinci sırada, iPhone ise %33.57 ile onu takip ediyor.

Mobil Tarayıcı tarafında da benzer bir tablo var. Nokia %40.46 ile Türkiye'de lider konumda, %29.66 ile iPhone takipte. Türkiye'nin mobil tarayıcı tercihleri şöyle devam ediyor: %14.87 Opera, %3.9 iTouch, %2.34 Sony PSP, %2.25 NetFront, %1.77 SonyEricsson, %1.74 Pocket PC, %0.99 BlackBerry.

Web tarayıcısı olarak Türkiye'de en çok kullanılan elbetteki Internet Explorer ve ortalama kullanım oranı %86.17. Onu %12. 21 ile Firefox takip ediyor. Bu listenin devamı ise şöyle: %0.83 Opera, %0.53 Chrome, %0.24 Safari.

Web Tarayıcıları arasında en çok kullanılan versiyonlar ise şöyle: %44.49 IE 6, %40.83 IE7, %8.57 Firefox 3.0, %3.52 Firefox 2.0, %0.84 IE 8.0, %0.31 Opera 9.6, %0.25 Chrome 1.0, %0.26 Opera 9.5.

StatCounter'ın paylaştığı veriler kaç Türk web sitesi üzerinden sağlanıyor bilemiyoruz ancak genel bir fikir vermesi adına değerli olduğunu düşünüyoruz. En önemlisi ise kısa aralıklarla sürekli güncellenen bir veri olduğu için belirli alanlardaki trendi takip edebilmek için değer yaratacak olması. Ayrıca servisin önümüzdeki dönemlerde paylaştığı veriyi artıracağını ve çok daha farklı başlıkları listesine ekleyeceğini düşünüyorum.

Yorumlar (7)
 1. Murat Turan Murat Turan

  IE6 ve %44 ağlamak istiyorum....

 2. Rusya'daki arama motoru istatistiklerine bakın(line gösterimi) simetrik bir grafik göreceksiniz. İlginç ve güvenilirlik açısından düşündürücü :)

 3. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Umarım opera hak ettiği yeri alır. Ayrıca çok güzel bir adım olmuş.

 4. Google'un böyle %99'la arama motoru lideri olması demek. Türk Webmasterlarının daha uzun yıllar Google'un poposunun dibinden çıkmaması demek. Bu da düz mantık uzun yıllar arama motoru için yapılan rehber, şirket dizinlerine mahkum olmamız. Bildirgeç gibi etiket hedefli içerik üretimine mahkum olmamız demek. Google, Türkiye internetine en zararlı 3 şey listesinde kafadan listede. Diğer en çok zarar veren şeyler "içerik üretmemek", "internet ahlakısa sahip olmamamak".

 5. Türkiye bilişim sektörünün ölçülme verilerine baktığımızda, insanlık adına küçük gibi görünse de bizim açımızdan önemli bir adım.

  Tek kötü tarafı, statcounter aracı sitelere/bloglara eklendiğinde ölçüm yapabiliyor anladığım kadarıyla.

 6. Hacı Bayram Hacı Bayram

  Aslında bakarsanız statcounter tek başına yeterde artar bile bence hiç ama hiç birleşmesine gerek yoktu.

  Yapması gerekli olan tek birşey vardı statcounter sadece eklendiği zaman değil eklenme mecburiyeti olmadanda ölçüm yapması sağlanabilirdi.

 7. StatCounter sayımlarıın düzgünlüğü arama kelimelerinin yoğunluğu ayrıca şifreli olması ve başka biri tarafından görülememesi açısından tercih ettiğim güzel bir istatistik sitesi