ElmaSepeti.com elden satışa başladı
E-Ticaret

ElmaSepeti.com elden satışa başladı

elmasepeti_logoApple ürünlerine odaklı e-ticaret sitesi ElmaSepeti.com geçtiğimiz günlerde Ankara'daki merkez ofisinde elden satışlara başladığını duyurdu. Pazar günü hariç hergün 10:00 - 16:00 arasında gerçekleştirilebilecek elden satışlar elbette akla hemen şirketin e-ticaret'ten klasik ticarete geçiş mi planladığı sorusunu getiriyor.

Şu an için görünen o ki ElmaSepeti.com internet üzerindeki operasyonuna devam ediyor, ancak elden satışların olumsuz giden birşeyleri düzeltmek adına hayata geçirildiğini şahsen düşünmek durumunda kalıyorum. Uygulanan modelin ve bir şekilde kriz yönetiminin ise doğru olduğuna inanıyorum. Benim açımdan ElmaSepeti.com'un stratejisi şunu gösteriyor: İçinde bulunduğumuz kriz geçecek, e-ticaret önümüzdeki dönemlerde çok daha parlak günlere kavuşacak, bu süreçte elden satışlarla şirketi desteklemek fayda sağlayacaktır.

Aslına bakarsanız otomatik olarak algıladığımız şu düşünceyi de silmek gerekiyor; "E-ticaret'te işler kötü gidiyorsa elden satışa geçelim."... Ortada ikisinden birini seçmeyi gerektiren bir durum yok. Eğer şirketler isterse her iki modeli de birlikte uygulayabilirler ve bu bir seçim gerektirmemektedir. AlisveriSaati.com her iki modeli de uzun süredir birarada sürdürebilen, hatta kriz döneminde offline mağazalarının varlığı sayesinde kepenk indirmek zorunda kalmayan şirketlerdendir.

ElmaSepeti.com operasyonunda şu anda bilmediğim ancak uygulanabilecek modeller var. Elden satışlar ile siteden satışlar arasında avantaj farklılıkları getirilebilir. Örnek, web sitesinden alışverişlerde daha uzun taksit imkanları ya da ek hediye puanlar verilebilir. Bunlar şu anda yapılıyor mudur bilmiyorum ancak sadece ElmaSepeti.com özelinde değil, offline mağaza yapısını uygulamak isteyen birçok şirket için bu model tekrar siteye yönlendirme ve e-ticaret'in tercih sebebi olması adına değer yaratabilir.

ElmaSepeti.com ülkemizde değerli bir iş yapan e-ticaret sitelerindendir, bu süreçte de aldıkları kararla doğru bir strateji uyguladıklarını düşünüyorum. Diğer taraftan marka olarak başarılı bulduğum "Elma Sepeti" seçiminin gerçek hayatta Apple satış mağazaları zinciri olarak da hiç fena olmayacağına inanıyorum.

Yorumlar (8)
 1. Yalçın Pembecioğlu Yalçın Pembecioğlu

  Elmasepeti 2-3 yıl önce Teşvikiye'de bir mağaza açmıştı zaten. Sonra el değiştirdi bu yer. Yepyeni bir uygulama değil şirket için sanırım bu.

 2. Rzrarti Rzrarti

  Elmasepeti zaten elden satış yapmıyor muydu?

 3. elma sepetinin zaten fiziksel bir mağazası vardı diye biliyorum.

 4. Efe Şar Efe Şar

  Açıkcası benim de bildiğim de klasik ticaretten eticarete yönlendiği idi..

 5. Esragunel Esragunel

  elmasepeti.com'dan aciklama: Sevgili arkadaslar,elmasepeti.com'un kendi merkezinde daha önce satisa baslamamasinin nedeni Ankara'da ki 4 adet Apple Premium Reseller magazalarina destek olabilmekti.

  Zaten magaza ortaminda bizim aksesuarlarimizi satan sadece Apple odakli bu noktalara elimizden gelen destegi vermeye calistik.

  Ancak ulkemizde ve dunyada yasanan ekonomik krizin sonucu olarak, tek bir sirkete (soz konusu sirketin bayimiz olmasi disinda elmasepeti.com ile bir ilgisi bulunmamaktadir) ait olan bu magazalardan 3'u kapatilinca, biz de merkez ofisimizde elden satisi baslattik.

  Bir sure sonra ofisimizde bircok kulaklik modelini de dinleyerek satin alma opsiyonunu sunacagiz.

  Bilgilerinize.

  1. Büşra Büşra

   bu elden satış yapılan yer ankarada nerdedir peki nasıl ulaşabılırız biraz bahsedermisiniz ?

 6. İyi bir açılım yapmışlar. Kriz dönemi veya değil her zaman bir mağaza olması çok önemli. Özellikle görmeden alınmayacak ürünler varsa tüketici için oldukça olumlu.

 7. www.saatmatik.com da yeni açılan bir saat satış sitesi. Umarım www.alisverissaati.com gibi büyük bir site olur

  Selamlar