StrawberryNet'e 3. en büyük trafik sağlayıcı ülke: Türkiye!

StrawberryNet'e 3. en büyük trafik sağlayıcı ülke: Türkiye!

StrawberryNet'i benim gibi ilk defa duyanlardansanız, siz de benim gibi çok şaşıracaksınız.

Yaklaşık 2 haftadır küçük çaplı bir araştırma yapıyorum ve tespitlerim karşısında inanılmaz büyük bir şok içindeyim. Türkiye'de e-ticaret'in geleceği, mevcut durumu, genç internet kullanıcıları ve kredi sahipliği gibi konuları gerçekleştirdiğimiz seminerlerde konuşurken, bu servisi nasıl atladığımı ve nasıl haberim olmadığını bilemiyorum.

Facebook'un Türk internet kullanıcıları tarafından gördüğü ilgiyi, şu anda Facebook'un en büyük 4. popülasyonu olduğumuzu artık hepimiz biliyoruz. İngilizce olan bir servis hem de kullanımı bu kadar üst düzey kabul edilirken nasıl oldu da bu kadar popüler oldu diye hepimiz zamanında konuştuk.

E-ticaret konusunda da güvenli e-ticaret konusunun Türk internet kullanıcıları tarafından kabul edilmesi gerektiği gibi birçok konuyu konuştuk ve ülkemiz internet popülasyonunun büyüklüğünün yanında online ekonominin boyutunun yeterli olmadığını değerlendirdik durduk.

StrawberryNetPeki, Türk internet kullanıcılarının önemli bir bölümünün (çoğunlukla gençlerinin) cinsiyet farketmeden birçok parfüm, kozmetik tarzı ürün ihtiyaçlarını Hong Kong merkezli StrawberryNet.com isimli e-ticaret sitesinden aldıklarını söylersem ne dersiniz?

Daha da önemlisi söz konusu sitenin Türkçe versiyonu mevcut ve Alexa istatistiklerine göre trafik kaynağı sıralamasında 3. en büyük olarak %8.9 oranla Türkiye geliyor.

Bu arada StrawberryNet'deki parfümlerin ve kozmetik ürünlerinin Türkiye satış fiyatlarına oranla yarı yarıya olduğu gerçeği var. Yaptığım araştırmada konuştuğum kişiler hiçbir gümrük uygulamasına takılmadan çok kısa süre içinde ürünlerinin ellerinde olduğunu da söylüyorlar.

Kısacası karşımızda e-ticaret'in bu derece sektörel bir alanında sürmekte olan bir "Facebook Formasyonu" var ve çok büyük bir hızla ağızdan ağıza pazarlamanın gücüne endeksli olarak ivmeleniyor.

İşin yasal boyutunu bilmiyorum, ya da ürünlerin kalite standartları ile ilgili de bilgim yok. Tek bildiğim söz konusu e-ticaret sitesinin 3. en büyük popülasyonu konumunda olmamız.

StrawberryNet'in özellikle genç internet kullanıcıları tarafından keşfedilmesi, inanılmaz düşük fiyatları ve ağızdan ağıza yayılması ile birlikte yakın zamanda adını çok daha fazla duyuracağını düşünüyorum.

Yakında büyük medyada konuyla ilgili haberler görürseniz şaşırmayın derim. Hatta Türkiye'nin önemli kozmetik ithalatçılarının yakında bu konuyla ilgili açıklamalar yapmaları ya da denetim istemeleri bile mümkündür. Yoksa çoktan basında çıktı da ben mi bilmiyorum?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.