Google'a rakip olmayan bir arama motoru; Viewzi.com
Arama Servisleri

Google'a rakip olmayan bir arama motoru; Viewzi.com

Web'in beyninin en kaslı kısmını oluşturan arama motorları bu önemlerini her dönemde -farklılaşarak- koruyacak. Teknolojisi donanım ve yazılım yönünden sağdan soldan çeşitlenen internet sektörü yepyeni oyuncuları ağırlayacağa benziyor. İşte onlardan birisi de Viewzi.

Bir sürü alternatif arama opsiyonu sunan ve görsel açıdan benzerlerinden çok zengin olan bir girişim. 2 yıllık bir çalışmanın sonunda bir hafta önce özel beta'sını başlatan şirketin bugüne kadar aldığı yatırım miktarı bir milyon dolar civarında ve yatırım süreci henüz sonlanmadı.

Yukarıdaki ekran görüntüsü "Celebrity Photo View" opsiyonunda yapılan bir arama sonucu. Bunun gibi bir çok alternatif arama seçeneği sunduğu gibi klasik yazılı içerik dahil bir çok seçenek gün gün ekleniyor.

Mp3, web ekran görüntüsü, 4 kaynaktan (ask, google, yahoo ve msn'den), celebrity, 3x video(çok keyifli), fotoğraf (riya, ve flickr'dan), vs.. gün geçtikçe artan arama seçenekleriyle kullanıcılara yepyeni deneyimler sunacak yaratıcı bir ekip ve isimlerinden çok söz ettirecekler. Şimdiden yaratıcı fikirleri harekete geçiren şirket blog yerine Viewzi.tv adresinde resmi bir vlog tutuyor. Bu vlog'da çalışmanın perde arkası birebir kullanıcıyla paylaşılıyor.

Arama motoru girişimlerinin hepsinin pazarlama taktiğinin Google'a rakip olmak olduğu bir dönemde, Viewzi arama motoru fikrine yepyeni bir soluk getirmişe benziyor. Hatta "web vitrini", "web'in vitrini" olarak tanımlamayı çok uygun buluyorum.

Özel beta versiyonunda yer almak isteyenler referans kodu satırına "webrazzi" yazarak giriş yapabilirler.

Yorumlar (4)
 1. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Ayrıca başlığada şöyle bir itirazda bulunayım. Sitenin anasayfasında bile google'ın sonuç verme sayfası eleştiriliyor. Bu onu bende rakibim konumuna getirir. Ayrıca 2 yıl olayını ise anlamış değilim???

 2. Murat Ozgur Murat Ozgur

  Süper bir arama motoru, özellikle kitap arama kısmı mükemmel.teşekkürler

 3. Battlestar Battlestar

  Evet gerçekten güzel. Web'deki bir yığın güzel startup'tan biri. Ancak iş arama motoruna gelince bir sürü arama motoru var ortalıkta. Hepsi de farklı olduğunu iddia ediyor. Son dönem bunlardan en popüler olanı Maholo. Ancak bir de google gerçeği var. Alışkanlıklar kolay terkedilmiyor :)

 4. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Bu tarz görsel arama motorları çok çıkmaya başladı bugunlerde. Bunun bi açıklaması google'ın kazandığı para insanı baştan çıkartıyor(çok çok önemli bir nokta), zaten nerde arama ile alakalı bir şey yapılsa anında milyonlarca dolar yatırıma boğuluyor, ya da insanlar sırf birşeyler üreteyim ya tutarsa mantığıyla hareket ediyor. Microsoft'ta tafiti ile bu pazara girmişti. Hatta Techcrunchda bu tarz bi kaç site daha tanıtılmıştı(şu an diğerleri aklıma gelmiyor). Ayrıca googleın arama indeksini kullanıp google'a rakip olma nasıl birşeydir anlamış değilim. Ama bu tarz girişimlerin en buyuk yanılgısı da burada başlıyor. Konu arama ise asıl hedef hız olmalı. En iyi sonucu vermeli."bence"

  Mesela sitenin anasayfasında şu tarz bir cümle var:

  With traditional text-based search engines, no matter what or how you search, your results are basically the same. Searching for Bono looks the same as searching for chicken recipes or sports cars

  Ben şimdi bu abilerime ablalarıma demezmiyim, kardeşim önemli olan aradığını vakit keybetmeden en doğru şekilde bulmak(mı?). Yoksa çıkan websayfasının fotoğrafını veya sonuçla alakalı videoları sunmak çok çok büyük bi özellik değil. Ki microsoft tafiti ile bu olayı daha bi interaktif yapmıştı. Arama motorunu yapan arkadaşlar tavuk yemeği tarifi ile bono yada spor arabaların hep aynı stil çıktığını söylemişler. Burda kullanıcıların şu ikilimde kalacağını düşünüyorum; aramanın özü hızlı bir şekilde aradığını bulmakmı yoksa vaktim çok yeterki görsel olsunmu.

  Sonuçta google milyonlarca doları sırf hava olsun diye sunuculara harcamıyor. Çünkü hız herşey demek. Özellikle yıllarımızı çevirmeli bağlantıyla harcayan bir nesil olarak hızın önemini daha iyi biliyoruz.

  Ama benim tanıtılan siteden anladığım biraz daha portal olma heveslisi.Çünkü sorgumuza tk bir cevap gelmiyor. Bi kaçtane sekme içinde cevaplar geliyor(aranılan indeks bol koy bi sekmede benden!). Bono(sadece anasayfada yazıldığı için arattım) diye aratıldığında bir çok sonucun(video-fotoğraf-bilgi vb) sekmeler halinde çıktığını görüyorum.

  Ama bu noktada bende bir soru sormak istiyorum.Sorguyu bu kadar çok sekme ile cevaplamak kendine güzensizlikmi?

  Çünkü ben bir arama yapacağım zaman videomu(vidyomu!),resimmi yoksa bilgimi aradığımı bilirim. ve benim için hız önemli(çok meşgul birisi değilim sadece sitelerin dolmasını beklemekten nefret ediyorum).

  Burada bitireyim yorumu, çok uzadı :)