Google'a rakip olmayan bir arama motoru; Viewzi.com

Google'a rakip olmayan bir arama motoru; Viewzi.com

Web'in beyninin en kaslı kısmını oluşturan arama motorları bu önemlerini her dönemde -farklılaşarak- koruyacak. Teknolojisi donanım ve yazılım yönünden sağdan soldan çeşitlenen internet sektörü yepyeni oyuncuları ağırlayacağa benziyor. İşte onlardan birisi de Viewzi.

Bir sürü alternatif arama opsiyonu sunan ve görsel açıdan benzerlerinden çok zengin olan bir girişim. 2 yıllık bir çalışmanın sonunda bir hafta önce özel beta'sını başlatan şirketin bugüne kadar aldığı yatırım miktarı bir milyon dolar civarında ve yatırım süreci henüz sonlanmadı.

Yukarıdaki ekran görüntüsü "Celebrity Photo View" opsiyonunda yapılan bir arama sonucu. Bunun gibi bir çok alternatif arama seçeneği sunduğu gibi klasik yazılı içerik dahil bir çok seçenek gün gün ekleniyor.

Mp3, web ekran görüntüsü, 4 kaynaktan (ask, google, yahoo ve msn'den), celebrity, 3x video(çok keyifli), fotoğraf (riya, ve flickr'dan), vs.. gün geçtikçe artan arama seçenekleriyle kullanıcılara yepyeni deneyimler sunacak yaratıcı bir ekip ve isimlerinden çok söz ettirecekler. Şimdiden yaratıcı fikirleri harekete geçiren şirket blog yerine Viewzi.tv adresinde resmi bir vlog tutuyor. Bu vlog'da çalışmanın perde arkası birebir kullanıcıyla paylaşılıyor.

Arama motoru girişimlerinin hepsinin pazarlama taktiğinin Google'a rakip olmak olduğu bir dönemde, Viewzi arama motoru fikrine yepyeni bir soluk getirmişe benziyor. Hatta "web vitrini", "web'in vitrini" olarak tanımlamayı çok uygun buluyorum.

Özel beta versiyonunda yer almak isteyenler referans kodu satırına "webrazzi" yazarak giriş yapabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.