Google'dan anlık düzenleme denemesi
Analiz

Google'dan anlık düzenleme denemesi

Google Maps aylar önce şirketlere yönelik başlattığı kişiselleştirilmiş haritalar uygulamasını ve devamında da şirket adreslerinin imlenebildiği karşılıklı doğrulamayla gerçekleşen harita imleme sistemini değiştirdi.

Bu değişiklikle birlikte haritalar üzerinde beğendiğiniz herhangi bir kafeyi, komşunuzun evini ya da kendi şirketinizi viki stiliyle düzenleyebileceksiniz. Anlık olarak dünya haritasında yer alacak olan bu düzenlemeniz diğer kullanıcılar tarafından görülebilecek, tekrar düzenlenebilecek ve düzenleme geçmişine göz atılabilecek.

Başlıkta "denemesi" ifadesini kullanmamın nedeni, hem Google'ın her uygulamasında düzenleme mantığıyla ilgili zaman zaman buna yakın denemeler yapmasıyla; hem de viki uygulamasının telefon ve web sitesi gibi bilgilerin eklenebildiği bir uygulamada kullanmasının tehlikeli/reklama yönelik sonuçları olabileceğiyle ilgiliydi.

Bu uygulama bu açıkla Türkiye'de uygulanmaya başladığı gün 24 saatini harita imlemeye ayıran bir illegal kullanıcı, sistemi hatalı bilgiye boğabilir. Bunun önüne geçmek için neler düşüyorlar bilmiyorum ama ben bu yeni uygulamanın sade bir viki uygulaması olmadığını ve ilerleyen günlerde kullanıcı başına düzenleme sayısının sınırlandırılabileceğini düşünüyorum.

*Yapılan anlık değişiklikleri takip edebileceğiniz arayüzden bir görüntü.

Sınırlandırma fikri -viki stiline uymayacak olsa da - hele bizim gibi mahkemelerinin internete müdahele olgunluğunun yetersiz olduğu az-gelişmiş ülkelerde daha mantıklı gözüküyor gözüme.

Bu kadar faydalı olabilecek yeni nesil bir sistemi ve başından beri yarı İngilizce, yarı Türkçe kullanmaya çalıştığımız Google'ı; bir kez daha sağlıklı kullanamayacağımızı bilmenin, bir şekilde algılama sorununa ve karmaşaya yol açacağını görmenin üzüntüsüyle bana beklemek ve görmek düşüyor.

Bunun yanında da taze lisanslı semantik(anlamsal) arama motoru Hakia'nın zirve yapmasını ve Türkçe arayüzünü sonuna kadar tamamlamasını diliyorum!

Yorumlar (6)
 1. Arda, Erhan, keşke artık Hakia'yı da ele alsanız... Son noktaya ulaşmadan da gelişmeyi takip etmek gerekir diye düşünüyorum, ki zaten öyle bir "son nokta" yok.

  Hakia'nın ana sayfasındaki "Google'a rakibiz" ifadesini yadırgadım. Arama teknolojilerine yeni bir bakış açısı getirme iddiasındaki bir ürünün kendisini bu özellikten (en azından şimdilik) yoksun bir rakip üzerinden tarif etmesini doğru bulmuyorum. Ki Hakia blog'undaki son makale de bu farklılığı öne çıkarmayı amaçlamış.

  Yine de Webware ödüllerinde Google'ın da aday olduğu bir kategoride aday olarak değerlendirilmek bile bir başarı. Hakia ekibine tebrikler.

 2. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Makalede Hakia'nın sözü geçince tekrardan bir göz atmak istedim hem belki firefox'um için "Arama Motoru" olarak da ekleyebilirdim...

  Gözüme sayfanın altındaki "make your homepage" bağlantısı takıldı...Çalışıp çalışmadğını kontrol ettim hemen. Sonuçtan şüphe etmiyordum aslında.Ne de olsa gelecekte liderliğe oynayan bir arama moturunun ana sayfasıydı.Ama sonuç ne yazıkki beni çok şaşırttı.

  Bu kimilerine bir ayrıntı olarak gelebilir ancak benim için pek çok şey ifade ediyor.O kadar çok şey ifade ediyorki bunların içerisinde yeni teknolojilere bakış açısı, müşteri memnuniyeti, kalite yönetimi, taşınabilirlik gibi bir sürü şey sayabilirim...

 3. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Ekim Nazım Kaya

  Ekim Bey daha bu yazıyı yazmadan, Hakia'nın lisansının verildiği gün yetkili ağızlarla iletişime geçildi, son durum hakkında yorumları istendi : )

  en yakın zamanda paylaşacağım.

  @İsmail Aşçı

  Böyle bir sorun artık yok sanırım. Tekrar kontrol eder misiniz? : )

 4. Umut İşbilir Umut İşbilir

  Bende günlerdir düşünüyordum, ne olurda Google'ı engellerler diye. Tamamdır, şimdi sivrizeka 1-2 kişi gider çeşitli bölgelere (ankara özellikle) Atatürk hakkında çirkin mesajlar yazar, sonra Google engellenir. Haftaya vizyonda, kaçıranlar için epeyce süre sinemalarda oynayacaktır bu.

  Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Umut İşbilir

  haklısın, google'ı ve facebook'u engellemek yeterli dava nedenleri şu an için de mevcut.

  vurgu yapmak istediğim nokta süreç bu şekilde devam ederse, özellikle önümüzdeki 3 aydan sonra kullandığımız tüm alt yapılar iptal noktasına gelebilir.

  düşündüğün konuda aklıma ilk gelen satellite seçeneği ile taksim meydanındaki heykel ile ilgili yanlış bilgi vermekti. sonra da gidip kendimi şikayet edecektim. ama henüz türkiye'ye açılmadığı için yapamamıştım.

  acaba küba'daki atatürk heykeline illegal içerik girsek, mahkemelerimiz küba'daki erişimi engelleyebilir mi, bizdekini mi engelleyip bir çözüm üretir?

  bu düşündürdü - sonra vazgeçtim dava açmaktan.

  sinir bozucu gerçekten bu süreç. ancak bu şekilde illegal'e prim verilir. başardıkları için bir kez daha tebrikler.

 6. Umut İşbilir Umut İşbilir

  birde bu işin ne yazık ki sonu yok, kullanıcının sağladığı/eklediği destekle ve içerikle gelişen web siteleri ne yapacak ki? hepsi yorumları ve gelen içeriği ret mi edecek? çünkü bunun önlemi yok gibi, eğer bir onaylama sürecine alırsa trafik arttıkça site güncelliğini yitirecek. çok saçma, gereksiz... bilmiyorum sonu nereye varacak. neyse konuyu dağıttıysam kusura bakmayın ;) konunun açıldığı her mecrada bir şeyler söylemek zorunda hissediyorum kendimi...

  saygılar