Google'dan anlık düzenleme denemesi

Google Maps aylar önce şirketlere yönelik başlattığı kişiselleştirilmiş haritalar uygulamasını ve devamında da şirket adreslerinin imlenebildiği karşılıklı doğrulamayla gerçekleşen harita imleme sistemini değiştirdi.

Bu değişiklikle birlikte haritalar üzerinde beğendiğiniz herhangi bir kafeyi, komşunuzun evini ya da kendi şirketinizi viki stiliyle düzenleyebileceksiniz. Anlık olarak dünya haritasında yer alacak olan bu düzenlemeniz diğer kullanıcılar tarafından görülebilecek, tekrar düzenlenebilecek ve düzenleme geçmişine göz atılabilecek.

Başlıkta "denemesi" ifadesini kullanmamın nedeni, hem Google'ın her uygulamasında düzenleme mantığıyla ilgili zaman zaman buna yakın denemeler yapmasıyla; hem de viki uygulamasının telefon ve web sitesi gibi bilgilerin eklenebildiği bir uygulamada kullanmasının tehlikeli/reklama yönelik sonuçları olabileceğiyle ilgiliydi.

Bu uygulama bu açıkla Türkiye'de uygulanmaya başladığı gün 24 saatini harita imlemeye ayıran bir illegal kullanıcı, sistemi hatalı bilgiye boğabilir. Bunun önüne geçmek için neler düşüyorlar bilmiyorum ama ben bu yeni uygulamanın sade bir viki uygulaması olmadığını ve ilerleyen günlerde kullanıcı başına düzenleme sayısının sınırlandırılabileceğini düşünüyorum.

*Yapılan anlık değişiklikleri takip edebileceğiniz arayüzden bir görüntü.

Sınırlandırma fikri -viki stiline uymayacak olsa da - hele bizim gibi mahkemelerinin internete müdahele olgunluğunun yetersiz olduğu az-gelişmiş ülkelerde daha mantıklı gözüküyor gözüme.

Bu kadar faydalı olabilecek yeni nesil bir sistemi ve başından beri yarı İngilizce, yarı Türkçe kullanmaya çalıştığımız Google'ı; bir kez daha sağlıklı kullanamayacağımızı bilmenin, bir şekilde algılama sorununa ve karmaşaya yol açacağını görmenin üzüntüsüyle bana beklemek ve görmek düşüyor.

Bunun yanında da taze lisanslı semantik(anlamsal) arama motoru Hakia'nın zirve yapmasını ve Türkçe arayüzünü sonuna kadar tamamlamasını diliyorum!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.