AliBaba.com'a erişim engellendi
Genel

AliBaba.com'a erişim engellendi

AliBaba.comAliBaba.com nedir diye soranlar olabilir. Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisidir. Çin mallarının global ve lokal ticaretinin yapıldığı önemli bir pazar yeridir. Şu anda aldığım bir haber sonrasında siteyi incelediğimde erişimin engellediğini gördüm. Açıkcası fazlasıyla dumur oldum. Söz konusu engellemenin bende yarattığı algı Amazon.com engellendi, ya da eBay.com engellendi ile aşağı yukarı aynı. AliBaba.com'a erişimin engellenmesini hayretle karşılıyor ve sebebi gerçekten merak ediyorum.

Bu sefer hangi mahkeme tarafından kapatıldığı ile ilgili bir bilgi de yok harika görselli erişim engellendi sayfasında.

AliBaba.com'u Türkiye'den birçok ithalat/ihracat firmasının kullandığını yakın çevremden biliyorum. Bu sefer artık klasik bilgiye ulaşımın engellenmenin ötesinde, ticari itibar, ticari kayıp gibi konuların gündeme geleceğini tahmin ediyorum.

Bana konuyu aktaran kişi adını paylaşmamı ister mi bilemedim o yüzden yazmıyorum ama gönderdiği e-posta'da çok güzel bir yorumu oldu. Anlayışına sığınarak aynen paylaşmak istiyorum.

"Sebebini bilmiyorum. Ama ihtimal, "bu Çinliler çok satış yapıyor" fikrinden çıkmıştır."

Gerçekten sebep bu olabilir mi? "Türk mallarının satışını etkiliyor, tekstil sektörümüz yara alıyor, yedek parça üretimi düşüyor, en iyisi AliBaba.com'u kapatalım" :)

Ya da şu olabilir. Bir firma yetkilisi Çin mallarının satışından doğan zararına karşılık bir dava açmış ve mahkeme de "Evet, haklısınız AliBaba.com size zarar vermiş. Bu sebeple siteye erişimin engellenmesine karar verilmiştir." demiş olabilir mi?

Alternatif komik tahminler yapabilirim. Umarım bunların hiçbirisi gerçek değildir ve daha mantıklı bir sebep söz konusudur. Aksi takdirde Türk interneti ve internet sektörünün gelişimi için hep birlikte soğuk sularımızı hazırlayalım.

Bir yazı önce global devlerin Türkiye ilgisinden bahsedip bir yazı sonra bu haberi vermek inanın beni üzdü.

Yorumlar (36)
 1. Vatansever Vatansever

  Hale bakarmısınız, özgürlük özgürlük diye türban dayatması yapan hükümetin özgürlük anlayışı bu işte...

 2. Bir sansür daha... 13.03.2008 itibariyle:

  Aldığım haberlere göre, Türkiye'den YouTube'a erişim yine engellenmiş... Hayırlı olsun... Burada, Hollanda'da; bloglarda, gazetelerde vs. insanların nasıl da dalga geçtiğini bir bilseniz. Yazık.

 3. Gerçekten siteleri erişime kapatan zihniyeti anlamak çok güç. Alibaba.com gibi tüm dünyada kullanılan bir B2B portalının kapatılmasının altındaki mantığı gerçekten merak ediyorum.Gelişen rekabet ortamında kendimizi geliştireceğimize , yasaklar koymamız çok ilginç...

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  ilk defa bu kadar büyük bir engelleme yazısıyla karşılaşıyorum.

  demek ki suç büyük bu sefer, sağlam engelleyecekler. : ))

 5. Engin K. Engin K.

  Kusura bakmayın Arda Bey ama kendimi tutamıycam Oha diyorum, başka bişey demiyorum. insan bari bir neden yazmazmı oraya

 6. bu iş artık çığrından çıkmaya başladı. google'da sex yazıp aratınca yasaya aykırı siteler listeleniyor diye google'ı bile kapatabilirler. hayatında hiç bilgisayar kullanmamış bir yargıç böyle bir karar verebilir. bir an önce bu yasa değişmeli.

 7. Arda C. Arda C.

  Artık bu işin suyu çıktı. Alibaba üzerinden iş yapan bir çok insan etkilenecek bu yasaktan. Rezaletin son perdesi

 8. oh oh. darisi (daha iyisi manasindadir) google'in ve tum global sitelerin basina.

 9. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Dünyada eşi benzeri olmayan yanlışlar yapılıyor. Engelleminin nedenini öğrenince daha büyük bir şok yaşıyacağız diye endişeleniyorum.

  Bazı alt domain adreslerine hala erişim var.

  İsteyen login olup alibaba yı epey kısıtlı olarak kullanmaaya devam edebilir.

 10. Neasneap Neasneap

  Yurtdışından bu engellem haberlerini duyanlar kim bilir neler düşünüyorlar türkiye hakkında???

 11. mantikli bir sebep olsa ne olacak arda? yasanacak maddi manevi psikolojik kayiplarin telafisi olacak mi ki?

 12. cok sasirdim ve halimize güldüm vallahi, afedersiniz ama millette bize gülüyordur ama ağzıyla degil böyle giderse.

  ps: su engelleme sayfasına devlet reklam alırmı böyle giderse en cok ziyaretci sahibi site olacak bu sayfalarda.

 13. Burcu Saruhan Burcu Saruhan

  Bugün teklif göndereceğim, alibaba üzerinden kontak kurduğum firmalar vardı. Bilgilerini edinmek üzere siteye girmeye çalıştığımda durumu farkettim. Muhtemelen alıp yürüyen Çin piyasasına bir tepki niteliğindeydi bu engelleme eylemi ama tepkiden ziyade sadece bizi komik düşüreceği kanaatindeyim. Çin'in piyasaları altüst etmesi durumunun vehameti açıktır. Yalnız bu duruma kalıcı ve olumlu çözümler üretme çabasında olmak yerine kıskanç çocuklar gibi tepkiler vermek hakkaten garip bi tavır oldu.

  Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu acil ve pozitif çözüm alternatifleri... asıl bunlara kafa yorsaydık inanıyorum ki kısa zamanda çok güzel tablolar ortaya çıkardı.

  saygılar...

 14. Henüz neden yasaklandığı dahi bilinmeyen bir konu üzerinde ne de farklı yorumlar yapabiliyoruz. Hele bi öğrenseydik niye yasaklandığını da ona göre söyleseydik bir şeyler.

 15. Tebrik ediyorum yasaklayan arkadaşları.

  Bir site daha var yasaklanan onu da listeye ekleyelim: http://www.geocities.com

  Yahoo'nun satın aldığı ve bir çok kişinin ilk web sitesini oluşturduğu (ben de dahil) site de yasaklanmış.

  BU SİTEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

  ANKARA 9.SULH CEZA MAHKEMESİ, 04/02/2008 tarih ve 2008/140 nolu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.

 16. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Engelleme birilerinin bu site üzerinden dolandırılmasındanda kaynaklanıyor olabilir. Yurda girmesi yasak malların satışındanda olabilir. O tip diyet ilaçları olduğunu duymuştum. Ama sorun engellemenin bile aslında engelleme olmaması. Tek çıkış telekom değil Türkiye'de. Olsa bile proxyler ile aşılıyor zaten. Yani asıl vahim durum mahkemelerin yanlış karar alması bir yana bence kararı aldıkları gibi uygulayamacak durumda olmalarına rağmen böyle bir karar vermeleri. Çok gülüyorlardır bize dışardan. :(

 17. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Tebrik(!) ediyor, başka da ne diyeceğimi bilemiyorum.

  En azından "-şu nedenle" diye bir satır yazıverin.

 18. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  08:20 itibariyle giriş yapılabiliyor siteye,

 19. Engin Karamanli Engin Karamanli

  Bu kararı alan mahkeme yetkilisini kınıyorum, ve şunu anlıyorumki, bu kararı alırken hiç bir araştırma yapılmamış, ve sitenin mantığı kavranmamıştır. Biz firmamıza ait ihraç ürünlerini en iyi bu site vasıtası ile tanıtıyorduk, yıllardan beri süre gelen bir söz vardır, hatta sanırım bu kanunda da geçiyordu, "İhracat Engellenemez". Nerde kaldı bu sözün taşıdığı anlam.

  Pes diyoruz, Ayrıca önümüze çekilen bu setten dolayı tebrik ediyoruz..

 20. Turkishexportal Turkishexportal

  Merhaba,

  Alibaba.com kapanmış olabilir ama biz çalışmalarımıza son hızla devam ediyoruz.

  Sadece Türk firmaların yer aldığı TurkishExPortal.com adresine tüm Türk firmaları bekliyoruz.

  Amacımız Türk İhracatçısına hak ettiği kaliteli içerikli bir portal sunmak.

  Saygılarımızla

  TurkishExPortal Ekibi

 21. kimse kusura bakmasin ama boyle bir uygulama nasil yapılabilir , agir yazacagim ama ayip olacak.yaa kardesim üyelik için verilen yüzlerce dolar ne olacak,hangi hakla benim ticaretimi engellersiniz.memlekette vergileri düşürün , üretimi teşvik edin , kimse gidip çin malını almaz zaten.ayrıca alibaba sadece ithalatı teşvik eden bir site de değildir.üretiğin malları da satabilirsin.ya yuhh diyorum başka bişey demiyorum.nasıl bir zihniyetse.her yerde sansür her yerde yasak.nasıl bu hale geldik.herkes kendini sorgulasın lütfen

 22. M. Cesur Önder M. Cesur Önder

  Sebebi merak edenler olmuş, sebep ne olursa olsun kapatmak yanlıştır.Sürekli olarak böyle şeyleri kendi kendimize kınıyoruz,kızıyoruz,gülüyoruz ama tam olarak kimse de birşey yapmıyor. Web girişimcileri olarak bir birliktelik sağlayarak buna karşı bilinçli mücadele etmek gerekiyor. Tabi eğer Youtube kapatılınca İzlesene'nin ziyaretçisi arttığı için Nokta buna seviniyorsa işimiz zor. Global bir şirket oldukları için sanırım bu kadar sığ düşünmüyolardır ama bu kadar sığ düşünen de çok var bu ülkede.Dünyadan kopuk bir ülkede İnternet hiçbir işimize yaramaz.Gerekirse bir çatı altında toplanmalı ve bu ilkelliğe karşı basında ses getirecek eylemlere imza atmalıyız.

 23. Adnancığım kapatmıştır...

 24. Ben derimki; bu ulkede sadece lojmanlarda yasayan ve sadece yasadigi ulkeyi lojmanlardan ibaret sanan ne kadar meslek grubu eliti varsa bu ulkede; yani uretmeyip sadece uretenin ve ticaret yapanin odedigi vergiler sayesinde maas alip uretici;esnaf;isci kimdir?nedir?nerede?ne sartlarda uretim yapar nerede yasar? ne dusunur sorularini hicbir zaman merak etmeyen bir burokrasi dvelet yonetim elitinin sahibi oldugunu zanneden kisiler herseyi; herzaman her sekilde yasaklayabilir. Biz bu mantaliteyle yonetiliyoruz. bu sebeple de cok sasirmayalim.

  bence bu insanlain lojmanlarini ellerinden alip; bizlerele halk icinde; oturdugumuz semtlerde bu insanlari zorla kendimize komsu etmeyi basarirsak belki gunun birinde hem bu ulkenin hem de dunyanin tum global ve yerel erceklerini farkettirebiliriz.

 25. @emcet, harika bir yorum yapmışsın. "Vergi ödeyen"lerin sırf bu nedenle hesap sorma hakkının olduğunu bilmesi ve bunu kullanması gerekiyor. Görevini yapmayan ya da yanlış yapan herhangi bir bürokrata "benim ödediğim vergilerle maaşını alıyorsun, bana doğru hizmet üretmek zorundasın" demeyi deneyin, bakın yüzünüze nasıl anlamsız bakacaktır... Böyle olmamalı.

 26. Kobiturk.biz Kobiturk.biz

  Erişimin engellenme sebebini çok merak ettim doğrusu, deve kuşunun başını kuma gömmesi gibi bir şey bu, eğer bir sakınca varsa alibabanın milyonlarca üyesi bu durumu görmeye devam ediyor. biz göremediğimiz için bir tedbir alma şansımız bile yok.

  Biz bir ihracat firması olarak, kendi çapımızda biko.biz sitemize koyduğumuz bir banner ile tüm dünyaya mesajımızı vermeye çalışıyoruz, buna devletin de işadamlarımızın da desteklerini bekliyoruz. Çin ucuz fiyatları ile Avrupa kalite ve imajı ile isin yapmışken, Türkiye'nin adı yok dünya ekonomisinde. Yani ucuz isteyen Çin'e, kalite isteyen Avrupa'ya gidiyor, Türkiye'ye kim geliyor?

  Her türlü yasağın ilkellik olduğunun anlayamayanlar, yasaklar ile yönetilen ülkelerin sonu ile özgürlükler ile yönetilen ülkelerin sonlarına bakmalılar.

  Alibabayı yabana atmayın, emekli bir öğretmenin bir kaç bin dolara kurduğu bu ticaret sitesi yıllık 5-6 milyar dolarlık ticarete aracılık eder oldu. Yahoo 4 milyar dolar fiyat biçti. Çin firmalarını dünyaya tanıtan bu site dünyaya referans oldu.

  Türkiye'de var mı örneği? 10da 1i olsa ona razıyım. Yok! Niye olsun ki; bizimkiler bir site yapıyor ne işe yaradığını bile görmeden, ver 2500 ytl üye ol yarısını devletten alacaksın mantığı ile havanda su döğüyor. 2 milyon civarı üyesi olan alibabaya üyelik ise bunun 5te biri.

  Çinli interneti keşfetmiş, bizimkiler ise interneti işinin hizmetinde kullanmak yerine, internete vereceği paranın ne kadarını devletten geri alırımın hesabını yapıyor.

  İşte bu zihniyete, böyle yönetim, böyle hukuk; erişim engellendi kardeş, yani yassah hemşerim senin annayacağın.

  Saygılarımla

  Yılmaz Sandıkcı

 27. An itibariyle sayfada hangi mahkemenin yasak koyduğu da belirtilmiş.

  1. Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi'nde alınan karar gereğince konulmuş bir yasak var ortada.

  Malum Alibaba'da çok sayıda Çin malı var ve Çinliler reverse engineering de sınır tanımıyorlar.

  Bu yasak bende bir Türk firması patentine sahip olduğu bir ürünün alibaba.com'da kopyasını görüp dava açtığı izlenimini uyandırdı.

 28. TurkishExPortal ve ekibi, inşallah tez zamanda kapatılır ve sonsuza dek açılmazsınız. Bu gibi sansürlerden resmen keyif alan ve fırsat yaratmaya çalışan eblek Türk sitelerinin kepazelikleri, bu sansürlerden daha büyük.

  Youtube kapanınca göbek atan video siteleri, Alibaba kapanınca reklam yapan rakipleri..

  Bu kafadaki adamların yaptığı ve yönettiği sitelerden hiçbir halt olmaz.

 29. Kirtok Kirtok

  Yeniden bir sansür haberi ile Türkiye'nin isminin dünya basınında anılması ne kadar üzücü.

  Alibaba.com gibi dünyanın en büyük B2B eticaret sitesini kullanarak ürettiklerini yurt dışına satmaya çalışan küçük ve orta ölçekli Türk üreticisine ne kadar zarar verdiklerini düşünememişler bu sansürü uygulayanlar.

  Konu ile ilgil daha ayrıntılı düşüncelerimi ben de yazmak istedim:

  http://www.kirtok.com/tr/internette-sansur-turkiyenin-imajina-zarar-veriyor/

 30. Umut Aydin Umut Aydin

  Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

  T.C. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin 2006/353 Esas No'lu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.

  Access to this web site has been suspended in accordance with decision no: 2006/353 of T.R. Istanbul 1st Mental and Industrial Court.

 31. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  ee peki neden engellenmiş ? bilen yok mu ?

 32. Fatih Aslan Fatih Aslan

  Merhaba alibabanın 4 senedir kullanıcısıyım ve bu portalı mal almak için mal satmak için kullanıyorum vede memlektemi bu portalın sayesinde ciddi döviz kazandırdım bunu engelleyenler benim gibi satıcılarıda engellemiş oluyor burda zararlı kim acaba????

  Saygılar...

 33. Özden Koplay Özden Koplay

  Merhaba,

  araştırmalarım sonucu iki kepçe firmasının sürtüşmesinden, bu iki firmanın avukatlarının ve kararı veren hekimin cehaletinden kapatılma kararı alınmış.

  Firmalar Güvenç kepçe ve Kocataş Transport

  bu iki firmadan biri diğerine modelimi çaldın diye dava açmış ve modelin alibab.com da yayınlandığını bildirmiş ve sonuç bu.

  Bu firmalar bu site hakkında az çok bilgi sahibi ama avukatlarına hiçbir bilgi vermemiş. Hakim zaten bilgisizdir. Alır maaşını bakar davalarına.Kanunlar böyle diyor der çıkar işin içinden. Ticaret yapanlar çeksin cefasını.

  Peki bu iki firmanın sorunundan dolayı biz neden mağdur oluyoruz?

  İnsanlar sustukça ve bana ne dedikçe güzelim ülkemiz heba olur, atatürk ün kemikleri sızlar ve Türban da köşke çıkar!!!!!!!

  Saygılar herkese....

 34. Telekomünikasyon Kurumu'ndan gelen açıklama şöyle:

  Telekomünikasyon Kurumu, Ankara, 06.03.2008

  Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun’un uygulamasına ilişkin Başbakanlıkça hazırlanan Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 30 Kasım 2007 tarihli ve 26716 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve Telekomünikasyon Kurumu İletişim Başkanlığınca bahse konu düzenlemeler uyarınca erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına başlanılmıştır.

  Kanunda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; 1) İntihara yönlendirme (madde 84), 2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), 3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), 4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194), 5) Müstehcenlik (madde 226), 6) Fuhuş (madde 227), 7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228) suçları ile 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar, erişimi engellenebilecek suçlar olarak sayılmıştır.

  Bu sınırlı sayıda suç için, Kanunun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında, erişimin engellenmesi kararının, soruşturma evresinde hâkim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verileceği, soruşturma evresinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından da erişimin engellenmesine karar verilebileceği bu durumda Cumhuriyet savcısının kararı yirmidört saat içinde hâkimin onayına sunacağı ve hâkimin, kararını en geç yirmidört saat içinde vereceği, bu süre içinde kararın onaylanmaması halinde tedbirin, Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılacağı belirtilmiştir. Aynı maddenin 3 üncü fıkrasında ise, hâkim, mahkeme veya Cumhuriyet savcısı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararlarının birer örneğinin, gereği yapılmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderileceği hükme bağlanmıştır.

  Bu itibarla, 5651 sayılı yasada belirtilen suçlar kapsamında verilen erişimin engellenmesi kararları Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderilmekte ve kararlar Başkanlıkça yerine getirilmektedir. www.alibaba.com sitesine erişimin engellenmesine ilişkin basında yer alan bazı haberlerde, bu siteye erişim engelleme işleminin Kurumumuzca yerine getirildiği iddia edilmektedir. Sözkonusu siteye erişimin engellenmesine ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına herhangi bir hâkim veya mahkeme kararı intikal etmemiştir. Sonuç olarak, alibaba.com adlı internet sitesine erişimin engellenmesi sürecinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca herhangi bir işlem tesis edilmemiştir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 35. Fareler Fareler

  İnşallah benzeri kapama vakalarını yeniden yaşamayız.