AliBaba.com'a erişim engellendi

AliBaba.comAliBaba.com nedir diye soranlar olabilir. Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisidir. Çin mallarının global ve lokal ticaretinin yapıldığı önemli bir pazar yeridir. Şu anda aldığım bir haber sonrasında siteyi incelediğimde erişimin engellediğini gördüm. Açıkcası fazlasıyla dumur oldum. Söz konusu engellemenin bende yarattığı algı Amazon.com engellendi, ya da eBay.com engellendi ile aşağı yukarı aynı. AliBaba.com'a erişimin engellenmesini hayretle karşılıyor ve sebebi gerçekten merak ediyorum.

Bu sefer hangi mahkeme tarafından kapatıldığı ile ilgili bir bilgi de yok harika görselli erişim engellendi sayfasında.

AliBaba.com'u Türkiye'den birçok ithalat/ihracat firmasının kullandığını yakın çevremden biliyorum. Bu sefer artık klasik bilgiye ulaşımın engellenmenin ötesinde, ticari itibar, ticari kayıp gibi konuların gündeme geleceğini tahmin ediyorum.

Bana konuyu aktaran kişi adını paylaşmamı ister mi bilemedim o yüzden yazmıyorum ama gönderdiği e-posta'da çok güzel bir yorumu oldu. Anlayışına sığınarak aynen paylaşmak istiyorum.

"Sebebini bilmiyorum. Ama ihtimal, "bu Çinliler çok satış yapıyor" fikrinden çıkmıştır."

Gerçekten sebep bu olabilir mi? "Türk mallarının satışını etkiliyor, tekstil sektörümüz yara alıyor, yedek parça üretimi düşüyor, en iyisi AliBaba.com'u kapatalım" :)

Ya da şu olabilir. Bir firma yetkilisi Çin mallarının satışından doğan zararına karşılık bir dava açmış ve mahkeme de "Evet, haklısınız AliBaba.com size zarar vermiş. Bu sebeple siteye erişimin engellenmesine karar verilmiştir." demiş olabilir mi?

Alternatif komik tahminler yapabilirim. Umarım bunların hiçbirisi gerçek değildir ve daha mantıklı bir sebep söz konusudur. Aksi takdirde Türk interneti ve internet sektörünün gelişimi için hep birlikte soğuk sularımızı hazırlayalım.

Bir yazı önce global devlerin Türkiye ilgisinden bahsedip bir yazı sonra bu haberi vermek inanın beni üzdü.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.