Facebook NTV'ye konu oluyor
Genel

Facebook NTV'ye konu oluyor

Bugün Yarın saat 16:30'da NTV'de yayınlanacak olan "Dünya bunu konuşuyor" isimli programda konunun Facebook olacağını öğrendim.

Son dönemlerde birçok girişim ve yatırımcının ilgisini çeken bu konuyu Türkiye'nin en büyük haber kanallarından birinin gündeme taşıması ülkemizde yakında sosyal ağ patlaması olacak yönündeki görüşümü biraz daha güçlendiriyor.

Yorumlar (21)
 1. Arda sağol haber verdiğin için, programdan sonra neler konuşulduğunu en azından burda yorumlarda anlatırsanız daha çok kişiye ulasşır konu. Türkiye'de sosyal ağ servislerinin önemi giderek daha fazla programcı ve iş adamı tarafından anlaşılıyor. Ancak olayı salt para makinası gibi düşünmek yerine Türkiye gibi sosyalliğin en yüksek seviyelerde yürüdüğü bir toplumda nasıl daha iyi herkse eşit derecede faydalı servisler icat edebiliriz buna dikkat etmeli diye düşünüyorum.

  Biz de bu arada son günlerde Facebook ve sosyal ağ servisleri hakkında yazıp çiziyoruz. Şu üç yazı ilginizi çekebilir:

  Facebook Sosyetesi http://www.dugumkume.org/facebook-sosyetesi/

  Dijital İnanç Turizmi http://www.dugumkume.org/dijital-inanc-turizmi/

  Sosyal Ağ İşleterek Para Kazanmanın 3 Yolu http://www.dugumkume.org/sosyal-ag-isleterek-para-kazanmanin-3-yolu/

  Teşekkürler.

 2. Arkadaşlar, yazıda güncelleme yapmış, bugün yerine yarın yazmıştım ama dikkatinizi çekmedi sanırım. Program başlamadan 1-2 saat önce NTV'den bilgi verildi ve Facebook konusunun yarın aynı saatte işleneceği bildirildi.

 3. Arda bey, maalesef yanlış alarm.

 4. Ferhat Besler Ferhat Besler

  Eee hani ntv de facebook yok :)

 5. Maalesef nasıl türkiyede her önüne gelen arkadaşlık sitesi kurduysa sanırım sosyal ağ içerikli yüzlerce site türeyecek. Yeni fikirler yaratıp sunamıyoruz hep varolan başarılı modelleri örnek alıyoruz ve net çöplüğüne dönüşüyoruz.

 6. Ferhat Besler Ferhat Besler

  Kaçırmayacağım. Bilgi için teşekkürler.

 7. Ferhat Besler Ferhat Besler

  Sevgili Arda, heyecan diyelim bitsin :)

 8. Bence "eee.. eee..." ler disinda gayet duzgun bir konusmaydi. Ilk seferlerde o kadar da olur. Sadece sifata biraz takildim. "Internet Stratejileri Danismani".

 9. Banu Soysal Banu Soysal

  yukarıda yazdıklarım işin şakasaydı tabi. ciddi ciddi iki kelime edecek olursak;

  açıkçası ben bu konunun daha detaylı ele alınacağı bir program olacağını zannettim, yada en azından konunun bizim bilmediğimiz yada anlamakta güçlük çektiğimiz kimi kısımları hakkında ufuk açıcı birşeyler olacağını zannettim. yanılmışım. program içerik itibariyle "yeni başlayanlar için sosyal ağlar hadisesi" olmuş. ve programdan çıkarttığım sonuç özetle: bugün ve gelecekte sanal dünyanın daha kullanıcıya yönelik, kullanıcının içeriği belirlediği/oluşturduğu bir ortama evrildiği ayrıca Linkedin uluslararası bilmemne şefinin konuşmalarından, Linkedin'in süper bişey olduğu sonucuna vardım.

  son olarak, hem programda dillendirilen, hem de sizin bu yazınızda belirttiğiniz "...ülkemizde yakında sosyal ağ patlaması olacak yönündeki görüşümü biraz daha güçlendiriyor" görüşünün çok doğru ve bir o kadar da iyimser bir tespit olduğunu düşünüyorum. ülke insanı olarak nasıl ki forumların, blog'ların suyunu çıkarttık (bildiğiniz gibi herkezin bir forumu, bir blogu mutlaka var), bu sistemin de sonu muhtemelen aynı olacaktır (örneğin; pusat dizisi fanları sosyal ağ sistemi, msn gençliği süper smiley sosyal ağ şebekesi... gibi)

 10. @Ferhat Besler

  Hızlı konuşma kelime yutma gibi durumlarım vardır ama o kadar da felaket değildir aslında ya :)

  Televizyon işine girecek olursam diksiyona başlarım, söz :)

 11. Ferhat Besler Ferhat Besler

  Diksiyon şart :)

 12. @banu soysal

  Teşekkür ederim. Diksiyon konusunu düşünücem :)

 13. Banu Soysal Banu Soysal

  ntv'deki konuşmanızı dinledim biraz önce, gayet yerinde tespitleriniz oldu konuya dair fakat bir diksiyon dersi almanızı öneririm. naçizane :)

 14. Woywodin Woywodin

  facebook'u kimin kurduğunu bilmezmiş gibi yayın yapıyorsunuz sayın Arda Kutsal.Kim bu facebook'u kuran hiç düşündünüz mü? Mark Zuckerberg...Kim bu çocuk? Stanford MIT'de hocalara bile ders verecek kadar zeki,ilk programını 8 yaşında yazan biri.Sıradan biri kesinlikle değil.Bu çocuk Bill Gates'in varisi olarak görülüyor.Çok genç yaşta anormal başarısından ve büyük bir serveti elde edişinden dolayı ailesi tarafından üstün zekalılar için kurulan terapi merkezine götürülüyormuş.Bu çocuğun kurduğu facebook isimli site yazılımsal açıdan sanatsal bir harika..Sitede öyle özellikler varki,mircrosfot patronu Bill Gates'i bile şaşırtmış.

  Sizde kalkmışsınız milleti gazlıyorsunuz.Gaza basmak iyidir ama sonu görünmeyen bir yolda gaza basmak facia ile sonuçlanabilir.Siz,insanları yönlendirirken zeka faktörünü tamamen devredışı bırakıyorsunuz.Mark Zuckerberg gibi biri Türkiye'de varmıdır acaba? Hiç bunu düşündünüzmü? Mark Zuckerberg hakkaten bir yazlılım dahisi.Sıradan bir adamdan bahsetmiyoruz burada.İnternette ön plana çıkmak için paradan çok zeka gereklidir,bilgi gereklidir.Salt sermaye ile sadece avcunuzu yalarsınız.Kaldıki facebook,kuruluş maliyeti 1,5 milyon dolar civarında olan bir site.Ben şahsen Türkiye'de belli elit kişiler dışında sanal aleme gözü kapalı 1,5 milyon dolar yatıracak adam tanımıyorum.Ayrıca Türkiye'de Zuckerberg gibi bir adamın olduğunu da hiç sanmıyorum.Olsa bile o kişinin Zuckerberg gibi 8 yaşında program yazacak kadar aşmış biri olduğunu sanmıyorum.(bu arada sakın bana orkut.com'u örnek göstermeyin.Çünkü orkut.com ile facebook arasında uçurum var)

 15. Vadi Efe Vadi Efe

  facebook a eklenen ilk Türkçe application'lardan da bahsedebilirler belki. ilgilenenler varsa;

  http://istiyor.us/duyuru

  http://www.ortakantin.com/showtopic.asp?tid=14491

 16. @arikan

  Öncelikle olaya bakış açını ve yarattığın vizyonu takdir ettiğimi bildirmek istiyorum. Gerçekten bu yönde düşünen beyinlerin varlığı sektör için güç yaratıyor. Sektör ve kendim adına teşekkür ederim.

  Program yarın (Cuma) gerçekleşecek, sonrasında zaten hazırda bulunan bir Facebook analizim bulunuyor, bunu yayına alıcam ve programda geçen konuları eklemiş olacağım.

  Tekrar değerli yorumun için teşekkürler. İyi çalışmalar.

 17. @WOYWODIN Facebook'un CEO'sunu göklere çıkarmadan öne bu sistemin oluşmasını sağlayan şu iki ana etkeni düşün:

  1. Zaman: Bu sistem 3 buçuk yıldır çalışıyor.

  2. Emek: Yazılım geliştirmek ağır emek ister.

  Bunlar her işi için gerekli tabi, ancak sosyal yazılım geliştirmek çocuk büyütmek gibidir, yani her an gözün üzerinde olmalı ve gelişimini iyileştirmek için her türlü fedakarlığı yapmalısın. Facebook sosyetesi ağır emek ve dikkat harcanarak yaratılmıştır.

  Zaman ve emek parayla satın alınır. Facebook 2006 Nisan ayında 25 milyon dolar yatırım aldı. Facebook 2004 Şubat'ında yayına başladıktan sonra neredeyse 2 yıl sonra koydu cebine bu parayı. Facebook –eğer o zamandan beri kullanıyorsanız bilirsiniz– bugün kullandığınız özelliklere ve hıza sahip değildi. Doğal oalrak böyle bir parayı aldıktan sonra iyi programcılar ve tasarımcılarla çalışılmaya başlandı. Özetle bu iş mucit işi veya business dehası işi değil, bu iş herkesin emek harcayarak ve odaklanarak zamanla yapabileceği bir iş.

 18. @Arda teşekkürler. Programın videosu var mı bir yerlerde?

 19. Şurada:

  http://www.ntvmsnbc.com/modules/habervideo/video.asp?CatID=0&cbVideo=1557&cbQuality=1

  Ulusal bir haber kanalında canlı yayında kendi sesinizi duymanın heyecanını hesaba katarsanız bu konuşmada hiç de ciddi bir diksiyon eksikliği olmadığını fark edersiniz.

  Tebrikler Arda, bu arada sana nasıl ulaştılar?

 20. Ekim, hem link hem de desteğin için teşekkürler :)

  Numaramı bir tanıdığımdan almışlar. Telefonla ulaşıp programla ilgili bilgi verdiler.

  Açıkcası programı bende sayende tekrar seyretme fırsatı buldum. "Eeee" ve "Hmmmm"'lar biraz fazla olmuş :)

  Tekrar teşekkürler.

 21. Woywodin Woywodin

  yok ben karamsar değilim.sadece gerçekleri söylediğim için internet hayalperestleri adı verilen ve yeni türeyen grubu çok rahatsız ediyorum bu yüzden.bazı gerçekleri görmek gerekir.birazcık kendini seviyenizi ölçün.Nazıl fizik konusunda bilgiye sahip olan herkes Einstein olamazsa,her yazılım bilen de Larry Page,Bill Gates yada Zuckerberg olamaz.Çünkü kabul etseniz de etmeseniz de ortada maalesef bir zeka var.

  Zuckerberg diye bahsettiğimiz çocuk Harward gibi bir üniversitede hocaların anlattığı dersleri yetersiz bulduğu için derslere katılmayan,ama buna rağmen en yüksek notları alan ve en kısa zamanda kendi işini kurup milyarlarca dolarlık servet edinen bir yazılım dahisidir.Ve ortaya böyle bir eser çıkarmak için en az onun kadar zeki olmanız gerekmektedir.Öyle yada böyle sıfırdan milyarlarca dolarlık bir servet yaratmak sıradan adamların işi değil. ve salt yaratıcılık,emek yada para gibi kavramlarla açıklanamaz.

  ben facebook’u çok yakından incelemiş biriyim.Myspace’i de öyle.ben burada ukalalık yapma amacında değilim sadece Sayın Arda Kutsal,herşeyi fazlaca basite indirgiyor gibi geliyor bana.bu işler için senin söylediklerin yeterli olsaydı etraf internet zenginleri ile dolup taşardı.ama bu iş o kadar basit bir denklemle özetlenemez.sandığından çok daha karmaşık bir denklem,böyle bir eser yaratmak.

  Türkiye’deki kullanıcılara gelince.Türkiye’deki kullanıcıların çoğu standart user’dır.Bu adamlar ingilizce bilmezler,yazılım bilmezler,doğru dürüst program yüklemeyi bile bilmezler.Bunlar sadece makinede standart işler yaparak vakitlerini ve beyinlerini öldürürler.ne yaparlar? msn’de chat yaparlar,internette gezinirler,video izlerler,müzik dinlerler,oyun oynarlar..bitti.bu adamların bir sosyal iletişim sitesinden bekledikleri ve bu sitede kullanabilecekleri özellikler zaten mevcut sitelerin tamamına yakınında var.Mesela garantiarkadaş bu işten çok iyi paralar kazandı.ben garantiarakdaş sitesini günahım kadar sevmem.Ancak adamlar işi biliyor.Neticede amaç para kazanmak,peki nasıl kazancaksın? Yapılan araştırmalar türk kullanıcıların bannerlara pek rağbet göstermediğini ortaya koyuyor.bu durumda bu işten para kazanmanın en kestirme yolu paralı üyeliktir.garantiarkadaş birde çok iyi reklam yaptı.ve bunun meyvesini topladı.ampülü tekrar icad etmedi ama çuvalla para topladı.yani para parayı çekti desek daha doğru olur.

  onun için ben hep söylüyorum.maalesef Türkiye’de ABD’deki gibi yazılım dahileri pek yok.Türkiye’de ABD’deki gibi gözü kara risk sermayesi şirketleri de yok.Ben sana birşey söylim şimdi.Youtube projesini seneler öncesi ilk ortaya İTÜ’lü 5 öğrenci attı.Dünyanın daha bu projeden haberi yoktu.Ancak adını vermek istemediğim risk sermayesi şirketi çocuklardan teminat mektubu isteyince iş yattı.Çocuklar maddi sorunlarından ve iyi ingilizce bilmediklerinden ABD’ye de gidemediler ve olay yattı.Türkiye’de risk sermayesi olayı henüz emekleme aşamasında.Yazılımcı konusundaki açık da her geçen yıl artıyor.Yazılımcı konusundaki açığın artmasının nedeni de insanların cehaleti değil.Yazılımı her isteyenin öğrenememesi.Çok kişi biliyorum internetten para bulma hedefi ile yazılım kurslarına gidipte iki-üç haftada havlu atan…

  Kısaca özetlemek gerekirse,ben Türkiye’nin global çapta ürün yaratabileceğini hiç sanmıyorum.Ha belki yurtdışında yaşayan Türkler yapabilir ama bunu yapan Türkiye’den kolay kolay çıkmaz.Çünkü Türkiye’de internetin ruhu anlaşılabilmiş değil.Basit tüccar mantığı ile yaklaşıyor çoğu kişi internete.Bir koyarım yüz alırım hayali var herkeste.Ama yok böyle birşey.Yaşanan örnekler bize,salt olarak parasına güvenenlerin,yazılım bilmeyenlerin ve internet kültürünü kavrayamayanların ciddi bir biçimde çuvalladığını gösteriyor.