Cember.net bu özelliği LinkedIn'den önce uyguladı ama...

Cember.net bu özelliği LinkedIn'den önce uyguladı ama...

Techcrunch'daki bir yazıda LinkedIn'in yeni özelliğini okuyunca aklıma söz konusu özelliğin zaten Cember.net'te uzun süredir olduğu geldi. Ama bir farkla...

Cember.net'i bilmeyen var mıdır bilemiyorum ama servis iş dünyası için kurulmuş olan bir sosyal ağ uygulamasıdır.

100 binden fazla üyesi olan Cember.net ücretsiz olmasına karşılık, ek özellikler için aylık ödemeli plan sunmaktadır.

LinkedIn ise aynı amaçta kurulmuş olan global bir servistir.

Her iki servisin de ortak özelliği, iş dünyasını buluşturuyor olmaları.

LinkedIn.comYazımın başında sözünü ettiğim LinkedIn'deki yeni özellik ise, Cember.net'teki adıyla "Sayfamın Son Ziyaretçileri".

Burada profil sayfanıza gelmiş ve görüntülemiş olan kullanıcılar listelenir.

Bu özellikle Cember.net'te sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların isim, soyad ve çalıştığı şirket bilgilerini kapsayarak görüntülenmektedir.

Açık söylemek gerekirse servisi kullanmaya başladığım günden beri beni rahatsız eden bir özellikti bu. Çünkü işiniz için bir kontak aradığınız durumlarda, mutlaka karşı tarafın bundan haberi oluyordu. Kişi sizin aradığınız kişi olsa da olmasada profil sayfasına baktığınız anda iletişime geçmiş kadar oluyorsunuz. Aynı şirket içinden birden fazla kişinin karşınıza çıktığını düşünün, ama sizin aradığınız kişi sadece bunlardan birisi olsun. Siz neredeyse tüm şirketin profil sayfalarını görmek durumunda kalabilirsiniz. Sorun ise tüm görüntülediğiniz profil sahipleri sizin onların bilgilerini incelediğinizi bilecek.

LinkedIn bunları düşünmüş olacak ki, özelliği yayına alırken kullanıcı ayarlarına ek alanlar eklemiş.

Varsayılan olarak karşı tarafa anonim bilgi görüntüleniyor. Eğer dilerseniz kişisel bilgilerinizi göstermek ya da hiçbirşey göstermemek seçenekleriniz de bulunuyor.

Sosyal ağların bence en önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken bölümü gizlilik ayarları olmalıdır. Ayrıca gizlilik ayarlarının da olabildiğince detaylı incelenmesi ve her özelliğin yayına alınması öncesinde buna bağlı olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Cember.net'in bu özelliği LinkedIn'den önce uygulamaya almış olması güzel. Yaratıcıları yakın zamanda gizlilik ayarlarına bu ek özelliği de alırlarsa ayrıca memnun olacağım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.