MySpace Türkiye mi açılıyor?
Genel

MySpace Türkiye mi açılıyor?

MyspaceMySpace geçtiğimiz aylarda bir kaç global derginin Türkiye baskısında Türkçe reklamlar vermişti, bunun üstüne acaba yeni pazarları Türkiye olur mu diye düşünüyordum.

Kısa bir bilgi vermem gerekirse. MySpace, Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News Corporation'a ait. News Corporation ise içlerinde Fox'un da yer aldığı birçok medya ve prodüksiyon şirketinin sahibi olan dev kuruluş. (diğer şirketler için bakınız: NewsCorp.com) Burada bizim için önemli olan ve MySpace Türkiye ile özdeşleştirebileceğimiz şirket Fox. Neden?

Çünkü TGRT bir süre önce Fox'a satıldı ve aynı zamanda Digiturk platformu üzerinde bir de FoxLife isimli kanal yayınına başladı.

Kısacası Rupert Murdoch anlaşıldığı üzere Türkiye pazarına yerleşmeye başladı.

MySpace şu an için Amerika dahil olmak üzere 10 ülkede farklı alan adları üzerinden servis veriyor, hatta MySpace Mexico bugün yayınına başladı haberleri RSS'ime düşen önemli bilgilerden. Ayrıca isterseniz MySpace Türkiye'nin kurulacağı muhtemel www.myspace.com.tr adresini de kontrol edebilirsiniz ki alan adı "reserve edilmiştir" mesajı vermekte.

Yani, sosyal ağlar konusunda rekabet biraz ağırlaşacak ve kızışacak önümüzdeki günlerde.

Kazananlar ve kaybedenler kimler olur onu birlikte göreceğiz ancak kesin olan şu ki çok eğlenceli ve bir o kadar da hareketli zamanlar bizleri bekliyor.

Yorumlar (6)
 1. Cem Sertoglu Cem Sertoglu

  Murdoch'un Turkiye'de bir de News Outdoor ile presence'i var.

 2. Turker Turker

  Rekabetin kizisacagi kesin. Diger domain isimlerini bulamadim. Merak ettigim, acaba Turkiye'ye acilinca Myspace Turkce mi olacak yoksa sadece .tr uzantili bir adresten mi acilacak.

  Eger Turkce olmayacaksa Turk sosyal aglar icin ne tip bir rekabet olusturacak?

 3. Ziddo Ziddo

  Şuradan myspace'in diğer ülkelere gidiş tarzını görebilirsiniz. Myspace her ülke için ayrı bir domain almak yerine es.myspace.com gibi subdomainler açmış ve yerel dilleri kullanmış. Yani Türkiye'ye geldiklerinde tr.myspace.com adresini kullanmaları bence daha muhtemel. Zaten myspace.co.uk myspace.es myspace.de adreslerinin de hiçbiri MySpace'in değil.

  MySpace'in Türkiye'ye gelişi Yonja için işleri zorlaştırır. Açıldığında Friendster tarzında olan Yonja, son 1-2 yıldır MySpace'in yeniliklerini 6-7 ay farkla takip eder oldu. Şu an için bir problem yok ama MySpace gelince de Yonja takipçi olmaya devam ederse, kullanıcılar öncü olanı tercih etmeye başlayabilir.

 4. Woywodin Woywodin

  myspace türkiye mi açılacak? myspace'in biryere açılmasına gerek yok çünkü myspace,zaten olduğu yerde.myspace'in aradığı zaten sıradan üyeler falan değil.myspace'in aradığı olabildiğince çok paylaşım yapabilecek,iyi ingilizce bilen,donanımlı üyeler.Türkiye'deki kullanıcılar myspace'e yaramaz,çünkü Türkiye'deki sosyal ağ kullanıcıların %95'i karşı cinsi tavlamak amacı ile bu forumlara üye olup,mesaj yazıyor.Myspace'in işlevi çok farklı.Myspace bir dating sitesi değildir.

 5. Kuyu42 Kuyu42

  www.myspace.com.tr türkiyede murat yıkılmaz dan sonra jenerik isimleri toplayan fatma tiryaki... adlı paravan birine marka başvurusunu 2007 başında yapmış 10 gün önce myspace marka başvurusu ve itiraz başvurusunda bulunmuş...

  sonuç mu biri tr yi alınca aklarına geliyor ama bu da tr yayın cok yakında :)))

 6. Osman21 Osman21

  @WOYWODIN

  Üstadım myspace'e dating sitesi demesekte uluslarası sosyal ağ kullanıcılarının büyük yüzdesi myspace'i dating için kullanıyor.