BenimFavorilerim.com sosyal favori paylaşım platformu
Yeni Girişimler

BenimFavorilerim.com sosyal favori paylaşım platformu

Bugün yeni bir favori paylaşım servisi dikkatimi çekti. Detaylı bilgi sahibi olmasamda Aralık ayı içinde açıldığını Alexa istatistiklerinden tahmin edebildiğim BenimFavorilerim.com, Araba.com, NeKadar.com, Kac-Lira.com, AdanZ.com, Emlak.Net gibi servislerin de bünyesinde bulunduğu şirkete ait.

Yazımın başında da belirttiğim gibi tamamen şans eseri haberdar olduğum servisin firma bilgilerine ulaşmaya çalıştıysam da alan adı kayıtları dahil olmak üzere hiçbir incelemem de net bir bilgiye sahip olamadım. Eğer firma yetkilileri servisleri ve kendileri hakkında bilgi vermek için iletişime geçerlerse ben de sizlerle detaylı bilgi paylaşımına gidebilirim.

BenimFavorilerim.com'a geri dönecek olursak, servis şu an için farkettiğim kadarıyla test aşamasında ve içeriği de henüz site sahipleri tarafından oluşturuluyor.

Özellikle eklenen mevcut favori sitelerin etiketlerine baktığımda bu düşünceye kapıldım. Örnek vermem gerekirse sisteme eklenmiş olan Webrazzi'nin etiketleri "Webrazzi, Yeni, nesil, web, girişimlerine, yakın, takip" şeklinde, ki bu da haliyle mevcut içeriğin otomatik olarak site başlıklarından alındığını hissettiriyor.

Tasarım olarak amacına uygun ve başarılı bulduğum BenimFavorilerim.com'un servis olarak istediği aşamaya gelmesi elbette Web 2.0'ın başrol oyuncusu olan kullanıcılar ile etkileşimden geçiyor.

Bir süre önce incelemelerine yer verdiğim YumiYum.org ve aynı alandaki yeni servislerden Bagcik.com ile rakip olarak pazara giren BenimFavorilerim.com için kardeş servislerinin desteği ne kadar güçlü olur diye düşündüğümde ise çok da yüksek katılımcı potansiyeli görmüyorum.

Elbette ziyaretçi sayısı bazında araba.com ve emlak.net gibi sitelerin BenimFavorilerim.com'a desteği olacaktır ki bu zaten mevcut istatistiklerden belli oluyor, ama bu kaynaklardan gelen kullanıcı profili BenimFavorilerim.com modelindeki bir servisin Web 2.0 konseptindeki etkileşimli gelişimine katkı sağlamayacaktır.

Aynı şekilde bunu da mevcut istatistikler ve buna bağlı oluşan içerikten anlayabiliyoruz.

İlerleyen dönemlerde şirketin ürünlerini konumlandırma ve eğer olursa, ağızdan ağıza pazarlama (WOMM) çalışmaları kapsamındaki yaklaşımları ile BenimFavorilerim.com'un başarı düzeyi belli olacaktır.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta daha var ki, yakın zamanda bir başka güçlü oyuncu daha bu alanda benzeri bir servisi bünyesine katmış olacak.

Yorumlar (6)
 1. Berk Tatlıses Berk Tatlıses

  Neden hiç bir yenilik olmadan yabancı servisleri kopyalıyorlar? Paul Graham'ın kulaklarını çınlatmanın vakti geldi.

 2. Emre Sarı Emre Sarı

  Haklısın kardeş bu site tamamen yabancı bir sitenin kopyası, gelir modeli olduğunu düşünmüyorum. Uzun süre ayakta kalması mucuze olur.

 3. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Yabancı bir servisin, ek bir özellik eklenmeden Türkçe içerikle sunulduğu ve çok başarılı olduğu bir çok örnek sayabiliriz. Türkiye'de çok sayıda kullanıcı İngilizce bilmiyor ve bu servisleri kendi dillerinde kullanmak istiyor.

  Bence global bir servisi Türkçe direk klonlamak yerine biraz daha yerelleştirmek, daha bize özgü birkaç özellik katmak daha doğru ama başarılı olmak için zorunlu değil.

 4. Bu yazıda bahsettiğiniz "başka güçlü oyuncu" kimdir merak ettim doğrusu.

 5. Bikelime Bikelime

  bagcik.com'un yaninda ne kadar da ilkel kaliyor..

 6. Volkan Volkan

  Biz neden oturupta hiç birşeyi projelendiremiyoruz acaba?

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri