x

Sinemaseverler için abonelik modelli özel sinema kulübü: Sinemia

sinemia-posterSinemaseverlerin oldukça ilgisini çekebilecek bir girişim olan Sinemia, aylık 59 TL’den başlayan fiyatlarla bir ay içinde 30 kez sinemaya gitme şansı tanıyor. Platform, 2015 yılının Ocak ayında ‘Özel Sinema Kulübü’ sloganıyla yola çıkmış.

Geçtiğimiz Ekim ayında beta olarak sinemaseverlerle buluşmaya başlayan Sinemia, ekipten aldığımız bilgiye göre dört haneli üye ve beş haneli ‘bekleyen listesi’ rakamlarına ulaşmış durumda.

Rıfat Oğuz‘un kurucusu olduğu Brandia Bilişim bünyesinde yer alan Sinemia şu an için davetiyeyle üyelik kabul ediyor. Sinemia üyesi olmak için Facebook ya da LinkedIn ile giriş yaparak davetiye talep edilebiliyor.

Sinemia ile her gün bir sinema filmini izleyebilirsiniz

Davetiyenizi aldıktan sonra Sinemia’ya üç farklı paketten birini seçerek üye olabiliyorsunuz. Sinemia ile aylık üyelikte 79, 3 aylık üyelikte 69 ve 6 aylık üyelikte de 59 TL’ye denk gelen aylık abonelik bedelini ödeyerek tüm Türkiye’de neredeyse tüm sinema salonlarında günde bir tane film izlemek mümkün.

Herhangi bir zaman, ya da salon (3D, IMAX gibi) ayrımı olmadan sinema keyfi yaşayabileceğiniz Sinemia’da yer alan salonları sinemia.com üzerinden inceleyebilirsiniz.

Sinemia ile sinemaya gitmek içinse üyelik işleminiz sona erdikten sonra adresinize gönderilen Sinemia kartınız -aslında bir banka kartı- ve platformun Android ile iOS için yayında olan mobil uygulaması yeterli. Yapmanız gereken tek şey sinema salonunda uygulama üzerinden ‘check-in’ olmak ve sonrasında sizden ödeme almak için bekleyen görevliye Sinemia kartınızı uzatmak.

sinemia-poster-2

Sinema salonları ya da yayıncılarla herhangi bir anlaşması bulunmayan Sinemia, tamamen sinema salonlarında çalışan bir ödeme altyapısı olarak konumlanıyor ve ödeme sistemleri teknolojileri için de ininal ile işbirliği ile MasterCard altyapısını kullanıyor.

En çok ilgi beyaz yakalılardan

Hedef kitlesine beyaz yakalıları ve üniversite öğrencilerini koyan girişim, şimdilik yalnızca abonelik bedeliyle gelir elde ediyor. Ancak Sinemia ekibiyle konuştuğumuzda girişimin ilerisi için daha farklı gelir modeli fikirlerine de geçiş yapmak istediğini öğrendik. Aldığımız bilgiye göre bu modeller arasında kampanya sunma ve benzeri pazarlama faaliyetleri için sinema salonlarıyla anlaşmalar yapmak ve sinemasever bir kullanıcı tabanına ulaşmak isteyen markalara özel projeler geliştirmek varmış.

Mobil uygulamaları vasıtasıyla üyelerinin kendilerine en yakın sinema salonlarını görebilmelerine de olanak tanıyan Sinemia, bir anlamda üyelerini sinemayla daha yakın olmaya ve onları salona çekmeye özendiriyor.  Sinemia bunun dışında bazı zamanlarda üyelerini özel gala ve çeşitli davetlere de davet ediyor.

Hatırlarsanız ülkemizde daha önce yeme-içme gibi alanlarda bu tip sadakat programları/özel kulüpler ortaya çıkmış, ancak uzun ömürlü olamamışlardı. Kurduğu iş ortaklıkları, yaklaşık 4 ayda kazandığı binin üzerinde üye ve yaptığı kurumsal satışlarla dikkat çeken girişimi izlemeye devam edeceğiz.

Yorumlar (21)

 1. Türklerden böyle bir düşünce çıktıysa tebrikler, gelecek vaat eden bir uygulama.

  Cevapla
 2. Ayda 4 kez ve üzeri giderseniz mantıklı yoksa biraz pahalı

  Cevapla
 3. Ayda 4, 5 tane gidilecek film bulmak zor. Bu haliyle çok da uygun değil. 69 tl ye zaten 5 filme gidilebilir. Kim ayda 5 kez sinemaya sürekli olarak gidiyorki?

  Cevapla
 4. Aynı gün bir kez kullanılabilmesi ve checkin işlemi belli ki kartı birden fazla kişi kullanamasın diye yapılmış(kartı arkadaşına verirsin ama telefonu vermezsin) fakat fake gps tarzında uygulamalarla bunu geçmek ve kötüye kullanmak mümkün.Yani kartın üzerinde resim yoksa veya ödeme yaparken başka kimlik sormazsa(ki sormaz)

  Cevapla
 5. Ön ödemeli kredi kartı kullanıyorlar, öyle görünüyor. Bu da kullanıcıların ayda 4-5 adetten fazla sinemaya gitmeleri halinde şirketin zarar yazacağını gösteriyor. Ayda 69 TL verecek kullanıcıların bu kartı sömüreceğini göz önüne alırsak iş modelinin riskli bir model olduğunu söyleyebiliriz, işleri piyasa müşterileri karşısında zor..

  Cevapla
 6. Mrb,

  Fikir-model çok işlevsel tebrikler.

  “Kullanım koşulları” içerisinde verilecek hizmet, fiyatlama, tahsilat, iade yok. Mevcut salonların sistemden çıkması halinde tazmin yok.
  Web sitesinin kullanımı üzerine odaklanmış bir kullanım koşulları listesi olduğu halde müşteriye verilecek hizmet ve bedeli hakkındaki koşullar ile geçerlik şekli, yükümlülükler olmak zorunda.
  Davetiye nedir ve neden davetiye sebebi yok.

  En önemlisi “Sinema salonları ya da yayıncılarla herhangi bir anlaşması bulunmayan Sinemia, tamamen sinema salonlarında çalışan bir ödeme altyapısı olarak konumlanıyor” konusu-açıklaması…. Yarın üye olan müşteri, sinemanın “kontur bitti yapı paydos” demesi halinde, mağduriyeti konusunda salon işletmeleri ile anlaşma yapmak suretiyle tüketici nezdinde riski hedge etmesi lazım. Yoksa sıkıntı olabilir..

  Ekleme içindir.

  Başarılar.

  Cevapla
 7. Kanyon, istinye park, zorlu center artık çoğu sinema salonu 20TL’nin üzerinde olduğu varsayılırsa ayda 3 kez gidince kara geçiyorsun yani. Sinema seven biri için mantıklı olmuş, düşünce de güzel tebrikler

  Cevapla
 8. Özellikle insanları sinemaya gitmeye teşvik edeceği için gayet olumlu bir proje bence. Bu tip girişimler yaygınlaşırsa hem ülkemizde sinema kültürü gelişir, hem de sinema sektörü için de yararlı olur diye düşünüyorum.

  Cevapla
 9. sabriye dereli |

  Turkiye de sinema kulturunun gelistirilmesi hatta hayatimiza tamamen yerlestirilmesi acisindan buyuk katkida bulunabilecek bir uygulama.Ayrica zaten bir uyeliginiz oldugu icin sinema secenegi her zaman digerlerinden bir adim onde olacaktir.Basarili bir dusunce..

  Cevapla
 10. Avantaji ilden ile değişiyor sanırım. Zira bizim burada sinema 7 lira ayda en az 10 sefer gitmeliyim ki bir anlamı olsun.

  Cevapla
 11. Ahmet Yılmaz |

  moviepass.com un klonu. Bence Turkiyede uygulamakla iyi dusunmusler. Hesabi kitabi da iyi yaparlarsa tadindan yenmez.

  Cevapla
 12. Turkiye de sinema kulturunun gelistirilmesi hatta hayatimiza tamamen yerlestirilmesi acisindan onemli bir uygulama.Zaten bir uyeliginiz oldugundan sinema fikri her zaman digerlerinden bir adim onde olacaktir.guzel fikir..

  Cevapla
 13. Türkiye de daha önce yapılmamış inovasyon, tebrikler!

  Cevapla
 14. Ülkemizde sinema kültürunü geliştirmek için harika bi fikir.Zaten gittikce artan fiyatlar düşünüldüğünde ayda 3 kere gidince kara geciyosun.Üyelik olduğunda filmleri takip etmek gerekcek böylece bi cok seyden haberdar oluncak sinema külturü de geliscek.Bizim ülkemizden de böyle güzel fikirlerin çıktığını görmek güzel.

  Cevapla
 15. sinemia sahipleri , 1 haftadır davet bekliyorum. reddetmek yada kabul etmek bu kadar zor olmasa gerek ?

  Cevapla
 16. bunu tiyatro ve konser icin de yapsalar keske .

  Cevapla
 17. gerçek olan her gün sinema bileti vermiyorlar. nasıl mı? sisteme ödediğiniz fiyat sınırını aşmadıkça her gün bir bilet verilir ki bu da sisteme ödenen fiyat kadardır. yoksa üyelikten çıkartılırsınız. bunu söylemeniz daha iyi olur. en azından dürüstlük … şöyle özetleyelim yumuşak bir söylemle sistemi hatalı kulanırsan bilet ücretini kartından çekilir diyor ama sistemde kartın olmadığı söylenir. pc den sisteme girişte kredi kartın sistemde kayıtlı olduğu ekran önizlemesi ile kanıtlasan bile hatalı kullandıklarını soyledikleri gun kartın sisteme kayıtlı değil derler ve üyeliğini iptal ederler.başta söylenildiği gibi aslında sistem ne kadar ödeme yaptıysan bilet fiyatlarını kıyaslayarak sana tolerans veriyor ve aştıysan bir şekilde hatalısın der ve üyelik iptal olur.o zaman buna ne gerek var gider sinemaya bilet fiyatını oder seyrederim veya bankaların veya bazı telefon firmaların turkcell – vadafone gibi kampayalarından yararlanılır. sahte firmalar la uğraşılmaz

  Cevapla
 18. bilirim bilirim |

  fraud yapmaya açık olan bankacılık uygulaması
  bilet almak için checkin yaptıgın lokasyondaki bilet bedeli kadar para anlık olarak karta yükleniyor. bu parayı istediğin POS da harcayarak yemek yersin..

  Cevapla
 19. Savas arkadasımızın dediği gibi 9 aylık üyelik aldım ve her gün gidiyordum 20 gün sonra filan sistemi kandırmadan dolayı üyeliğimi iptal ettiler. Lakin kandırmaca yoktu. cevap vermiyorlar geri dönüş yapmıyorlar. Mailimi ve facebook hesabımı engellediler. Kandırmaca inanmayın sakın. Tüketici mahkemesine verdim.

  Cevapla
 20. 3 aylık üyelik aldım ve şuan 1.ayımdaym en az 30 defa bilet aldım ve hiçbir şekilde de iptal ve olumsuz bir durumla karşılaşmadım ayrıca ne zaman mail atsam en geç 1 saat içinde cevap verdiler.. .

  Cevapla

Bir Cevap Yazın