Facebook, Deep Text ile neden paylaşımlarımızın anatomisine iniyor?
Sosyal Ağlar

Facebook, Deep Text ile neden paylaşımlarımızın anatomisine iniyor?

Kuruluşundan bugüne sizi daha yakından tanımak isteyen Facebook, bu çabalarında kilometre taşı olabilecek bir yeniliği tanıttı. Deep Text adını verdiği derin öğrenme tabanlı metin anlama motorunu geliştirdiğini duyuran Facebook, bu yenilikle kullanıcıların her yazdığını anlamaya başlıyor.

"Zaten Türkçe paylaşım yapıyorum" deyip omzunuzu silkmeden önce, Facebook'un henüz tanıttığı Deep Text'in bugün 20 dili anlayabildiği bilgisini paylaşmakta fayda var (Bu dillerin hangileri olduğunu henüz bilmiyoruz). Şirket, yapay zeka motorunun saniyede binlerce paylaşımı neredeyse insan kadar doğru bir şekilde anladığını belirtiyor. Facebook yaptığı duyuruda Deep Text'e olabildiğince fazla dili, çok hızlı bir şekilde öğretme hedefine belirgin bir yer ayırıyor. Deep Text'in teknik detaylarına değinen Facebook, derin öğrenme temelli teknolojisinin farklı dillerdeki kelimelerin arasındaki semantik bağları anlayabildiğini belirtiyor.

Neden?

Facebook'un Deep Text'ten çok farklı yönlerden faydalanabileceğinden kuşku yok. Şirket açıklamasında yapay zeka motorunu Messenger'da denemeye başladığı haberini paylaşıyor. Siz yazarken anlayan Facebook Messenger'ın proaktif bir biçimde ihtiyaçlarınızı ön görüyor olması gittikçe daha yakın bir olasılık haline geliyor. Halihazırda işletmeler ve bot'lara açılan Facebook Messenger, yakın gelecekte sizin için taksi çağıran ya da uçak rezervasyonu yapan bir platform haline gelebilir. Teoride sıkça bahsedilse de, pratiği oldukça zor bu dönüşüm Deep Text ile mümkün olabilir.

Messenger dışındaki paylaşımlar söz konusu olduğunda Deep Text'in ana işi, en azından ilk etapta, kullanıcıların anlık isteklerine yanıt vermek olacak gibi görünüyor. Bisikletini satmak istediğini paylaşan bir kullanıcıya bu satışını kolaylaştıracak araçları önerebileceğini söylüyor Facebook. Buradan yola çıkarak, kullanıcıların ilgileri, anlık duygu durumlarına göre hedeflenebilir hale de gelebilir.

Kullanıcı ilgilerini yazdıklarına göre derinlemesine analiz etmek söylendiği kada kolay değil. Facebook, Deep Text ile işe Sayfalar'dan başladığını söylüyor. Sayfalar'ın aynı ilgiye sahip kullanıcıları bir araya getirmesi sayesinde, burada konuşulanlar PageSpace adında bir "ilgi sınıflandırıcı"nın eğitilmesinde kullanılıyor.

Facebook'ta sörf yapmak

Deep Text'in Facebook'ta olan biten hemen her şeye entegre edilmesi mümkün olabilir. Bunlar arasında fotoğraflara eşlik eden metinlerin görsel tanıma çalışmalarında kullanılması, yorumların analizi, nefret söyleminin platformdan ayıklanması, spam'lerin temizlenmesi gibi kritik geliştirmeler var.

Büyük resime baktığımızda ise Facebook Deep Text ile sosyal ağındaki tüm yazılı paylaşımları etiketleyip, kategorize edebilecek potansiyele kavuşuyor. Bu sayede kullanıcıların kendi arkadaşlarından oluşan kasabalarının dışına çıkıp, Facebook gezegeninde  gezintiye çıkması mümkün hale gelebilir. Evet, tıpkı bugün internette gezindiğimiz gibi... Facebook'un Deep Text'i Google'a karşı geliştirdiği en güçlü silahlardan biri olmaya aday.

Yorumlar (4)
 1. Kampanya Kampanya

  facebook internet alemini adeta eline geçiriyor, Bu yaptığı gelişmeler ile ciddi istihbarat topladığını düşünüyorum. Yakında internet ortamında facebook devleti kurulursa hiç şaşmam.

 2. Facebook Facebook

  bende katılıyorum

 3. Alperen Alperen

  Person of Interest ve House of Cards izleyenlere bu konu daha da ilginç gelecektir. Facebook gün içerisinde "üzgün, mutlu, karamsar" gibi kelimeleri filtreler ve bunu borsa verileriyle eşleştirebilir. Bu sayede insanların ruh hallerine dönük olarak yatırım kararlarını analiz edebilir. Keza siyasette bu çok etkin kullanılabilir, politikalara insanların verdiği tepkiler ölçülebilir. Bu veriler siyasetçilerle paylaşılabilir. En kolay yapılacak işlemlerden biriyse şüphesiz TV programlarının reytinginin ölçümü olacaktır. Twitter'da TT şeklinde ortaya çıkan verilerde bot kullanımıyla manipülasyon etkeni var. Facebook'ta konu daha organik olarak tecrübe edilebilir.

 4. messengerdan başlaması gelişigüzel bir tercih değil botlar için ham madde oluşturacak mümkün olduğunca fazla anlamlandırılabilir metin toplayacak bir geliştirme bu. Merve Hanım'ın daha önceki yazısında dediği gibi

  “Web’i uygulamalara böldük şimdi bot’larla yeniden birleştirme zamanı…” Dilerseniz yapay zeka öncesi geçiş ya da ilkel yapay zeka dönemi olarak niteleyin bot’lar artık burada ve bugüne kadar hiç olmadığı kadar iddialılar."

  artık internette yapay zeka öncesi büyük dönüşüm başlıyor. Nesnelerin internetiyle birlikte bu dönüşüm fiziki dünyamızda [pratikte] karşılığını buluyor facebook un bu kadar çok şey bilip anlamlandırması 1.5 milyarlık nufüsü için herhangi bir olumsuz durum oluşturup oluşturmayacağını tahmin edemiyoruz. Facebook'un böyle davranmasında tabi ki sadece ilgi ve ihtiyaçlarımıza uygun bir bilgi kaynağı, timeline, servis, sosyal ağ olma isteği var kuşkusuz.Böyle olduğu için zaten sürekli kullanıcı sayısını, facebookta geçirilen süreyi arttırıyor, yatırımcıların, reklam verenlerin ilgisini cezbediyor. İlerde neye dönüşeceğini kestirmek güç lakin yaptığı inovatif değişiklikler facebooku internetin vazgeçilmezleri arasına sokuyor.