Twitter ve Facebook'a erişimde sorun var - Sebebi şu anda süren DDOS saldırısı olabilir [Güncelleniyor]
Genel

Twitter ve Facebook'a erişimde sorun var - Sebebi şu anda süren DDOS saldırısı olabilir [Güncelleniyor]

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak şu dakikalarda Facebook ve Twitter'a erişimin engellendiğine dair tweet'ler atılıyor. Ancak konuyla ilgili hızlıca bir araştırma yaptık ve erişimdeki problemin sanıldığı gibi TTNET üzerinden değil, planlı şekilde yapılan bir saldırıdan kaynaklandığını düşünmeye başladık.

akamai-attack

Dünyanın en önemli CDN servisi Akamai web sitesi'nden şu anda servise normal günlerin aksine %107 oranında daha fazla saldırı yapıldığını görebilirsiniz. Bu tür bir saldırı da Facebook ve Twitter'ın özellikle içeriklerinin (fotoğraf, video vs.) yüklenmesi ile ilgili problem yaşanmasına sebep olup bu sitelerde yavaş yüklenme ya da hiç yüklenmeme gibi sorunları beraberinde getirebilir. Resim ve video yükleyememek de tamamen Akamai'ye yapılan saldırının sebebi olabilir.

Saldırı sadece Akamai'ye mi yapılıyor yoksa başka CDN'ler ya da veri merkezleri de bu saldırının hedefi midir araştırıp paylaşacağız.

Güncelleme 1: Bazı kullanıcılar VPN ile sorunsuz bağlanabildiklerini söylüyorlar. Bunun sebebi Akamai'nin Türkiye'den gelen trafiği yönlendirdiği veri merkezi ile Amerika ya da benzeri IP'li VPN'lerden girdiğinizde gittiğiniz veri merkezinin farklı olması olabilir.

Günelleme 2: Twitter'ın içerikleri için CDN hizmetini Akamai ve Amazon'dan aldığını doğruladık.

Güncelleme 3: Downrightnow, şu anda Twitter'ın durumunu "Olası Servis Hatası" (Possible Service Trouble) şeklinde gösteriyor. Twitter'ın ülkemizden ulaşılmaz olduğu zaman aralığında ise aralıklı olarak sistemin kısmı çökmüş olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Screen Shot 2013-06-01 at 17.22.35

Detaylı inceleme yapıyoruz, haber güncelleniyor. Sayfayı yenileyerek yeni bilgileri görebilirsiniz.

Sorun yaşayıp yaşamadığınızı lütfen sağlıklı bilgi alabilmemiz için yorumlarda paylaşın.

Yorumlar (43)
 1. Uğurcan Kaya Uğurcan Kaya

  Twittter ve Facebook'a DDOS saldırısı yapılıyormuş aman aman nedense vpn üzerinden bağlanılıyor.

  1. Bende CDN'den kaynaklandığını düşünüyorum, resimlerde yüklenme sorunu var onun dışında arkadaşımla konuşabilecek kadar bağlanmış durumdayım.

  2. Huseyin Aslan Huseyin Aslan

   Bir network uzmanı olarak şunu söyleyebilirim.Ttnet'in yaptığı hükümet yalakalı.

 2. Developer Developer

  Eğer yoğun ddos saldırısından dolayı kapalı kalsalardı Türkiye haricinde hiçbir ülkeden giriş yapamazlardı. Hemen yanımızdaki Bulgaristan'dan çok rahat giriş yapılabiliyor. Amerikan'daki sunucumuzdan test ettim herhangi bir problem yok. Tamamen TTNET tarafından yapılan bir ambargodur bu!

  1. Muhammed Muhammed

   CDN olayını bir okumanızı tavsiye ederim. Sadece VPN'le değil, sırf DNS'le bile lokasyon olarak farklı bir sunucuya geçebilirsiniz.

 3. Facebook'a hiçbir şekilde evimdeki 2 bilgisayardan da bağlanamıyorum, Telefonumdan wifiye bağlandım fakat facebook twitter yenilenmiyor, Twitter yeni tweetler geliyor ama fotoğraflar yok, twitter arada yanıt vermiyor. İstanbul..

 4. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Superonline fiber internet altyapısı ile şu an için erişimda sorun yok.

 5. Yakup Yiğit Yakup Yiğit

  %2'ye inen değer 'veri trafiği', attack değeri hala %107

  1. Doğru söylüyorsunuz, teşekkürler uyarı için. Saldırı seviyesi hala %107 yanlış değeri almışım refresh sonrasında. Yazıdan o güncellemeyi sildim.

 6. Çok sevdiğim bir şarkı var.

  Man in the middle ft. TTNET

  tespit mümkün mü?

 7. Öyle olduğunu varsayalım. Peki nasıl oluyor da bundan sadece TTNET etkileniyor?

 8. Çağrı Can Çağrı Can

  DDOS olsa mobilde ve superonline'da da sorun olurdu diye düşünüyorum.

 9. Murad Hasan Murad Hasan

  Azerbaycan da girişle ilgili hiç bir sorun yok...

 10. Osman Aktas Osman Aktas

  DDOS saldırısı gibi basit bir yöntemin bu iki siteyi engellemesi mümkün değildir. Bu bilinçli yapılmış bir operasyondur.

 11. yahu bu adamlar sırf kanun çiraksınlar diye iki de bir kendileri bu saldırıyı yapmasın?:)

 12. M.ozan Hazer M.ozan Hazer

  Kablonet'ten Google'ın DNS'leri ile sorunsuz bağlanıyorum facebook da twitter da sorunsuz geliyor.

  Bu gerçekle yüzleşmek lazım bildiğin sansür işte TTNet mi yaptı Ak Parti yanlısı kurumsal olmayan bir müdahale mi bilmiyorum ama bunun adı sansür...

 13. Arda Cetin Arda Cetin

  Ek bilgi: Vodafone ve TTNET ile twitter'a giremezken, Almanya, Kanada, Amerika ve Turkiye'den Superonline ile Twitter'a baglanabiliyorum.

 14. Wolkanca Wolkanca

  hiçbir soru yaşamadım. 2 gündür aralıksız bağlıyım ip adresim bile aynı.

  işin aslı umarım bu tür teknik bir konudur, ben ilk an yabancı gizli serviş işi olarak düşündüm açıkçası yapmaları çok basit.

 15. TTNet ile erisim yok, Vodafone baglaniyor.

  Bariz bir sekilde engellenme var.

 16. Botnet falan deseydiniz bari, ddos nedir? facebook ve twitterda türkiyenin sahip olduğu gbit kadar veri sağlayıcı sunucular mevcut kim yapıyormuş bu saldırıyı hayret. Birde yurtdışı proxy ile sitelerin saniyede açılması var tabi.. Araştırmanız için teşekkürler :)

 17. Osman Un. Osman Un.

  Madem sebep DDOS neden sadece bundan 2 site etkileniyor?

  1. Ergin Keleş Ergin Keleş

   Muhtemelen Akamai CDN kullanan sadece 2 servisi kullandığınız için (Facebook ve Twitter), sadece bu ikisine girerken yaşadığınız sorunları hissediyorsunuz.

 18. Ben şu anda PC'den yazıyorum ve Twitter ve Facebook'a erişemiyorum. Fakat tabletime appstore'dan 'Spotflux' kurdum (VPN değiştirici) ve bu şekilde girebildim, android için de app'i var.

 19. Emre Candan Emre Candan

  Bildiğim kadarıyla TTnet'in facebook, youtube, google vs için kendi cdn'leri bulunmakta sorunun kaynağı bunlar da olabilir.

 20. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Amerika'da hicbir sorun yasamiyorum. VPN'le erismek isteyenler icin yardimci olabilecek birkac arac:

  * TunnelBear uygulamasi

  * hotspotshield.com

  Ve bu olaylar boyunca kullanabileceginiz kisisel VPN bilgilerim:

  Protokol: PPTP

  IP: 46.165.219.203

  Hesap: direnturkiye

  Sifre: gizlimizyok

 21. Ahmet K Ahmet K

  Merhaba, dedikleriniz doğru olabilir ancak bence konu Türkiye'deki lokal DNS sunucularından kaynaklı... Yoğun talebe dayanamamış cevap veremez hale gelmiş olmaları da mümkün iletişimi resetlicek bir kural tanımlanmış olmasıda mümkün... Twitter erişim problemi yaşayan tanıdıklarım google'ın dns servisini ekleyerek problemlerini çözdü.

  DNS Taleplerinde lokal sunucunun verdiği cevaplar; 199.59.149.230, 199.59.150.7, 199.59.150.39

  DNS Taleplerinde Googleın verdiği cevaplar; 199.59.149.230, 199.59.150.7, 199.59.148.82

  Yani sadece tek bir ip değişiyor, saldırı durumları mümkün olabilir ancak ben bunun saldırıdan olduğuna katılmıyorum çünki DOS ve DDOS saldırılarına karşı milyon dolarlık yatırım yapan bu firmalar saldırı aldığından ötürü görsel transferi yapamaması pek mümkün değil, 300 kb lık datayı ABD'nin aldığı total saldırı miktarı %7lik artıştan ötürü servis edemez hale geldiyse twitterın ve facebookun network yöneticilerine geçmiş olsun.

  Not: Superonline üzerinde bir problem yok ki Superonline altyapı servisini TTNET üzerinden almakta, acil durumlar hariç ikiside aynı backbone üzerinden konuşmakta ayrım yaşadıkları nokta yapılan talebe verdikleri response. Twitter statüsünü neden http://status.twitter.com/ adresinden takip etmiyoruz da ek servis sağlayıcılarından kontrol ediyoruz ki google'ladığımda bu konuyu bugün bitek biz konuşuyoruz :)

 22. ttnet ile şuanda süper hızlı bağlanabiliyorum.

 23. Gökhan Gökhan

  superonline da genel olarak problem yok , arada sitelerin açılması yavaşlıyor.

 24. bendede sorun var pc den giiremiyorum telden rahat giriyorum bencede bu olaylardan dolayı böle yaptılar

 25. twittera hotspotshield vpn ile rahat bir sekilde baglanabilirsiniz.ttnetin oyununa gelmeyelim!!

 26. Wolkanca Wolkanca

  o diil de ben hala bruss wills tweet attı mı onu merak ediyorum. cidden :) diğer tüm uydurmaları geçtim tek derdim bu, öğrenebilsem harika olacak.

 27. Serkan Özduman Serkan Özduman

  Selamlar,

  Amerika, Ingiltere, Norveç, Singapur, Hong Kong ve BAE üzerindeki sunucularımızdan her iki siteyede sorunsuz bağlanabilmekteyiz.

  Sorunu sansür nedeni ile Türkiye IP adreslerini kullanan TTNET kullanıcılarının yaşaması kadar doğal bir durum yoktur.

  VPN kullanarakta sorunsuz bağlanabilirsiniz,

  Saygılar,

 28. Kralizasyon Kralizasyon

  3-4 saattir erişim yok ya da çok yavaş.

 29. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

  Şuanda sorunsuz.

 30. Facebook ve Twitter gibi büyük sitelerin DDOS'tan etkileneceğine beni kimse inandıramaz.

  1. Metin Dikmen Metin Dikmen

   Ben yaptım desem daha bi inandırıcı olacak ha.

 31. Sadece TTNet değil SüperOnline fiber optik bağlantıda bile twitter ara ara açılmıyordu.

  1. Ali Turgut Ali Turgut

   SüperOnline fiber le face bağlanıyorum ama acayip yavaş 56k günleri gibi twitter kullanmadığım için durum ne bilmiyorum

 32. Yalan haber provake haber böyle bir sorun yok !

  1. Artık gök gürlese Taksim'e bağlanır.Bir internetimiz vardı onunda içine ettiler.2011 yılında açıklanan bir proje için şimdi ortalığı yakıyorlar bu olaylar spontane gelişmiş şeyler olamaz, bu işte bir iş var.Yahu polis aşırı gitmiş tamam ancak tüm Türkiye yi yakmak ne demek, dış basında hemen gaz veriyor sanki Türkiye Mısır, ölüm olayları yaşanmadan inşallah insanlar sakinleşir.

 33. Düşünmeye başladık ne demek? Hani nerde veri? Hükümet daha resmi siteleri hackletmişken , DDOS'u nerden yapsın ,onu yapıcak kim Türkiyede?

 34. Engelle.me Engelle.me

  Eğer yoğun DDOS saldırısından dolayı kapalı kalsalardı diğer ülkelerden de erişim olmazdı. Nedense Türkiye'den erişim sağlanamıyor.

 35. Vpn vpn diyorsunuz iyi güzelde vpnbook üzerinden bağlanıp denedim teknik hata var var diyor yada http 404 hatası veriyor vpn bağlantılarınıdamı bloke ettiler Yoksa twitterda bir sorun var smsle onaylama servisin iki twitterım var biri açılıyor diğeri şifre gelmesi gerekirken hata geliyor dank diye