Nokia Lumia 920 ile Windows'lu hayatına başlıyor
Mobil

Nokia Lumia 920 ile Windows'lu hayatına başlıyor

"Yanan bir platform üzerindeyiz." Bu sözler, Nokia CEO'su Stephen Elop tarafından geçen sene sarf edilmişti. Bunun üzerine Nokia, farklı bir yol seçerek Windows'un mobil işletim sistemini kullanmak üzere harekete geçmişti.

Nokia'nın Windows işletim sistemini kullanma süreci başladı başlamasına ama Türkiye dahil birçok ülkedeki kullanıcılar, Windows Phone işletim sistemli Nokia'ları henüz ellerine geçiremedi.

Nihayet bu dönem geride kaldı ve ilk Windows Phone'lu Nokia modelleri Türkiye pazarında resmen satışa sunuldu.

Biz de Nokia'nın Türkiye pazarına ilk giren Windows Phone 8 işletim sistemli Lumia 920 modelini test etme şansı bulduk.

Nokia Lumia 920'yi ne işletim sistemi yönünden ne de markası yönünden incelemeye karar verdik. Tabiri caizse telefonun markası üzerine bant yapıştırarak, bu ikiliyi inceledik.

Ancak Nokia Lumia 920 hakkındaki görüşlerimizi paylaşmadan önce cihazın teknik özelliklerini kısaca hatırlayalım. Şirketin en üst seviyedeki akıllı telefonlarından biri olan Nokia Lumia 920; 1.5 GHz çift çekirdekli işlemci, 8 Megapiksellik kamera, 4.5 inçlik dokunmatik ekran, Full HD video kayıt ve NFC gibi özelliklere sahip.

Windows'lu Nokia'lar Symbian'dan fazlasını veriyor

İlk olarak değinmek istediğimiz nokta, Windows Phone 8'li Nokia Lumia 920'nin Symbian'lı Nokia'lara göre birkaç gömlek daha üstün olduğu. Bu birkaç adımı hız, kullanıcı arayüzü ve tasarım gibi birçok alanda görüyoruz. Symbian işletim sistemli cihazlarda 'klasik Nokia' tarzında bir işletim sistemi söz konusuyken, Windows Phone 8 ile beraber doğal olarak bu anlayış tamamen değişmiş. Özellikle cihazın Windows Phone 8 işletim sistemiyle beraber uyumlu çalıştığını ve hareketlere oldukça hızlı tepki verdiğini ifade edebiliriz.

Windows Phone 8 desteğini alan Nokia Lumia 920, Symbian'dan daha ileride. Ancak olaya sadece işletim sistemi açısından bakacak olursak, Windows Phone 8 pazarın büyük oyuncularıyla rekabet edecek güce henüz sahip değil.

Uygulama çeşitliğinin başını çektiği bu konu, kullanıcı arayüzüyle devam edebilir. Hemen bir örnek paylaşalım. Twitter uygulamasında bulunan güncelleme düğmesi ekranın sol alt tarafındayken, Facebook uygulamasında ekranın sağ alt tarafında bulunuyor. Farklı uygulamalarda bunun gibi birçok örneğe rastlamak mümkün. Phone 8 uygulamaları ilk bakışta aynı gibi görünse de platform alışkanlıklarının geliştirici tarafında henüz tam oturmamış olduğunu söyleyebiliriz.

 

Daha önce iOS veya Android işletim sistemli akıllı telefon kullanıcıları için Windows Phone 8'e alışma süreci biraz uzun sürebilir. Çünkü metro arayüze sahip olan Windows Phone 8, söz konusu işletim sistemleriyle tamamen farklı bir anlayışla çalışıyor. Örneğin tarayıcı çubuğunun ekranın alt kısmında olmasını söyleyebiliriz.

İşletim sistemi konusunda hoşumuza giden bir detay paylaşalım. Bana göre Windows Phone 8'lerin en büyük özelliklerinden biri akıllı yazma aracı. Kelimeleri klavyenin üstünde bulunan araçla düzelten bu özellik, kelimeleri tahmin etme açısından oldukça başarılı.

Nokia Lumia 920, 10.7 mm kalınlığa sahip

Hayal kırıklığına uğradığımız bir nokta Nokia Lumia 920'nin kalınlığı. 10.7 mm olarak kayıtlardaki yerini alan bu rakam, iPhone 5'te 7.6 mm, Samsung Galaxy SIII'te ise 8.6 mm. Bunun haricinde cihaz ergonomisini, hem tuş hem de ulaşılabilirlik konusunda oldukça uygun bulduk.

1.649 TL'den satışa sunuldu

Cihazla birlikte başlayan en büyük tartışmalardan bir diğeri Nokia Lumia 920'nin şarjının çok çabuk tükendiği yönündeydi. Bizim testlerimize göreyse Nokia Lumia'nın şarjı makul derecede kullanılabiliyor. Aynı kullanım şartlarında iPhone 4S veya Galaxy SIII'ün de yaklaşık bir gün civarında dayandığını paylaşalım. Doğal olarak bu kullanıma bağlı bir durum.

Nokia Türkiye, Lumia 920'yi resmi olarak yarın (21 Kasım 2012) Türkiye'deki kullanıcılara tanıtacak. Ancak cihaz, günler öncesinden 1.649 TL'lik fiyatla Turkcell Mağaza'da yerini alarak Türkiye pazarına girdi.

Sonuç olarak Nokia, Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonlarıyla Symbian'lı günlerinde çok daha fazlasını kullanıcılara vermeye hazırlanıyor. Her ne kadar Windows Phone 8 işletim sistemi yeni bir platform olsa da bu haliyle bile Nokia'ya cihazlarına gereken hayat öpücüğünü verdiğini düşünüyoruz. Gelecek dönemlerde Windows Phone 8 işletim sisteminin gelişmesi ve uygulama çeşitliliğinin artması Nokia'yı eski günlerine geri döndürebilecek mi? Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (14)
 1. Konseptiva.blogspot Konseptiva.blogspot

  Çok pahalı...Sonuçta Nokia

 2. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Güzel telefona benziyor fakat bir Samsung bir İphone olamaz Nokia Lumia 920 :)

 3. Nokia ve HTC, Windows 8'li telefonlar satılmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar sanki. Sanki nasıl olsa onlarca model android telefonumuz var zaten, çeşit olsun birer modelde Windows çıkartalım gibi bi düşünceleri mi var anlamadım.

  Lumia 920 ve 8X telefonlara 1600 verene kadar (kaldıki gsm kampanyalı alıcam derseniz rahat bi 2000TL yi geçiyor.) yerine Galaxy S3, Note II yada iPhone 4s alır insanlar. Türkiye'de Windows Phone 7 bile yoktu ki, millet iPhone'un prestiji, android'in 1milyon uygulaması derken ne WP7'ye baktı ne WP7.5'a, Nokia ile HTC birer model çıkarttılar okadar. Kullananlarda muhtemelen ya Microsoft'ta çalışıyolardı yada uygulama geliştiriyordı herhalde.

  Türkiye Windows u telefonda görmeye daha alışık değil önce alıştırılması lazım bence, o yüzden bu fiyatlar yüksek, indirin siz L920ile 8X'i 1000 liraya, HTC 8S i de 600 den verin, önce bi insanlar görsün işletim sistemini, bu işletim sistemini kullanan telefonları ondan sonra donanım olarak aynı segmentteki rakipleriyle aynı fiyattan satarsın zaten. Bu kadar forum var millet orda tartışıyo hiç mi takip etmiyo insanlar.

  "Yani meseleleri teker teker çözecen, biriktirmeyecen, önce Windows 8'e alıştıracan kullandırtacan, daha uygun fiyatlı satacan, sonra hak yerini bulur zaten

  gerildim la, niye gerildim ben, sabahtan gergin kalktım, boğaçada mı bişey var..."

 4. sabırsızlıkla bekliyoruz :) 5 kişi hemde

 5. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

  Gidip bir elinize alıp inceleyin sonra yorum yapın. 1 Haftadır kullanıyorum. Windows Phone 8 gerçekten olmuş. Eksikleri var ama bunlar kısa sürede tamamlanacaktır. Sonuçta cihazın arkasında Nokia ve Microsoft var. Boyutu sorun etmeyecek kullanıcıların bu cihaza şans vermesi gerekir. Nokia'nın diğer WP8 cihazlardan farkı içinde yüklü gelen Nokia uygulamaları. Offline Turn by Turn navigasyon ve diğer ürünlere bir göz atmanızı tavsiye ederim. Arayüz çok yenilikçi, bunu Windows 8 ile de görmüştük, bunun yanında kullanımı gerçekten keyif verici.

 6. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

  Sarı renkli üründe stok yetişmiyormuş. Tasarım olarak beğenildi bakalım Lumia Nokia'yı kurtaracak mı? Zaman gösterecek. Bu arada başlıkta hata var. "Nokia Lumia 920 ile Windows’lu hayatına başlıyor" Nokia dan sonra virgül konulması gerekmezmi :)

  1. Mert Ak Mert Ak

   Kesinlikle gerekir. Çok doğru ve önemli.

  2. "Nokia dan sonra virgül konulması gerekmezmi"

   "mi" nin ayrı yazılması gerekmez mi?

 7. 2 senedir Windows Phone kullanıyorum bence gayet güzel fiyat konusundada üst donanımlı bir telefon oldugu için makul buldum L920 ve 8X'i ancak lumia 820 ve htc 8s in cok daha düşük fiyatlara olması gerekiyor.

  telefonu görenlerin ilk tepkisi genelde karışık oluyor herkesin alısıtıg bir menüsü olmadıgından menüsü nerde diye sorular geliyor ancak biraz kurcalandıktan sonra cozulen bir işletim sistemi oyuzden hem windows 8 hemde windows phone 8 için çok iyi bir tanıtım çalışması yapılmalı

 8. Enver Gökmen Enver Gökmen

  windowsphone sevindirici ancak, cihaz tasarımı kötü alttan gereksiz 5 cm boşluk var. çerçeler çok çirkin. bir de biraz pahalı. MS'de nexus gibi kendi cihazını çıkartıp ucuza satsa tercih edilebilir. bu fiyatlarla işleri biraz zor. en azından fiyat / performans'dan aynı özelliğe nedne çok para vereyim mantığı ile tercih edilebilir. S3 bile 1300 ccivarında satılırken 1600 verip windowsphone almak zor görünüyor.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Nokia Lumia 820 1.200 TL olacak. Sonuçta cihaz gerek işlemcisi gerek fotoğraf kalitesi ve diğer özellikleriyle gayet iyi bir ürün. Bence verilecek parayı hakediyor. Tavsiyem Bir Turkcell bayisine gidip ürünü incelemeniz. Uygulamaların açılışı, menüler arasında gezinti çok hızlı. Bence başarılı bir ürün olmuş.

 9. Mobillog.com Mobillog.com

  WP8 yeni bir işletim sistemi ve telefonda başarılı bir performans sergilediğini düşünüyorum. Windows 8 nasıl kullanırken bir heyecan uyandırıyorsa telefonda da bunu başarmışlar. Tabi biraz zaman vermek gerekiyor. Çok daha iyi noktalara ulaşacağından eminim.

 10. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Bence bilgisayarında Windows 8 yüklü olan kişiler Windows Phone arayüzüne hiç yabancılık çekmeyecekler. Şu an Windows 8 ara yüzü çoğu insana klasik Windows görünümünden farklı bir deneyim sunuyor. Windows 8 ile birlikte gerek bilgisayar, gerek tablet, gerekse akıllı telefonlarda aynı arayüz aynı deneyimi yaşatıyor. Eleştiren arkadaşların Turkcell bayilerinde Nokia Lumia 920'i kullanmalarını tavsiye ederim.

 11. Sadettin Sadettin

  Alışkanlıklar zor değişiyor nasılki insanlar bir türlü linux gibi işletim sistemlerine gecemedi ki bunu nedeninin windows alışkanlıgına bağlı rekabet yetersizliği olduğunu düşünüyorum.

  bu nedenle iş zor gibi geliyor bana ekstralar fazla olmalı

  tesekkür ederim