Facebook Sohbet Uygulamasında Güvenlik Açığı
Güvenlik

Facebook Sohbet Uygulamasında Güvenlik Açığı

Bugün tespit edilen ve Facebook'un gizlilik konusundaki problemlerinden birisini daha gözler önüne seren problem gerçekten dünyanın en büyük sosyal ağının güvenlik konusunda çok daha dikkatli olması gerektiğini ortaya koydu.

Facebook'ta bulunan bir güvenlik açığı kullanıcıların arkadaşlarının arkadaş taleplerini görebilmelerine hatta sohbetlerini izlemelerine imkan tanıyor.

TechCrunch Europe'da yayınlanan videoda herkesin arkadaşının sohbet ekranını nasıl görebildiğini izleyebilirsiniz. YouTube'a gönderilen videoyu aşağıda paylaşıyoruz. (YouTube'a erişmek için ayarlarınızı yapmadıysanız bu videoyu göremeyebilirsiniz.)

https://www.youtube.com/watch?v=ny8ui4delEo&color1=0xb1b1b1&color2=0xd0d0d0&hl=en_US&feature=player_embedded&fs=1

Haberin yayınlanmasının ardından Facebook Sohbet uygulamasını bakım çalışması yapılıyor diyerek kapattı. Şu an itibariyle Facebook'ta sohbet etmek isteyen kullanıcılar bu özelliği kullanamıyorlar ve çok büyük olasılıkla sohbet devreye alındıktan sonra da güvenlik açığı ortadan kalkmış olacak.

Son derece basit ve inanılmaz gözükse de, Facebook'un bu tür bir güvenlik açığı bırakmış olması gerçekten dikkat çekici. Şirketin günümüz itibariyle internetin en büyük varlıklarından birisi olduğunu göz önüne alacak olursak, bu tür hataların yaratabileceği hasarları kestirmek çok da zor değil.

Yorumlar (12)
 1. Alieren Alieren

  beni asıl güvenlik açığına şaşırmanız şaşırttı :).. yazılı dünyası sonuçta, her yerde her zaman açıklar oluşabilir. önemli olan hızlı hareket edip servisin devamlılığını sağlayabilmek.

 2. Delivar Delivar

  :) Tam bir fiyasko! ama hoşuma gitmedi desem yalan olur ;)

 3. Teknoali Teknoali

  daha önce hiç farketmemiştim.

 4. İstatistikler öyle demesede en azından benim arkadaş çevreme baktığımda eskisi kadar facebook'un ilgi gördüğünü düşünmüyorum. Zaten bu tür basit hatalarda böyle zirvede ki bir sosyal ağın yerini sarsar nitelikte...

 5. Facebook öyle bir kitleye ulaştı ki, facebook'un "hasar" alması için bunun gibi en az 10 tane açık yakalanması gerek.

 6. arkadaşlar sadece facebook haberleri yayınlayan ingilizce bir blog tutuyorum. özetle diyebilirim ki facebook hakkında site başına günlük ortalama 4-5 haber ya da yorum yazılıyor. bunları seçmek takip etmek o kadar zor ki. birini okurken bir başkası yayınlanıyo. biz ne kadar facebook şöyle ya da böyle desek de internet günlükleri için sonu gelmez bir kaynak. hiçbir zaman gündemden düşmüyo ve hiç bir zaman hataları yüzünden terk edilmiyo. 400 milyonu geçti nüfusu. daha ne denilebilir ki. dikkat etmemiz gereken bence herşeyi olduğu gibi facebook a yansıtmamamız.

 7. Erhan Ünal Erhan Ünal

  Normal şeyler bunlar. Önemli olan ne kadar hızlı sorunu çözdükleri.

 8. Turkuaz Turkuaz

  Facebook Büyüyor Ama Kalitesi Düşüyor :)

 9. Şansa bak be keşke daha önceden bileydim bu açığı acayip işime yarardı:D

 10. gerçekten Facebook gibi büyük bir uygulama için çok basit bir hata. nasıl gözden kaçırmışlar aklım ermedi.

 11. evet bi kac yerde daha okudum ve facebook da sohbet etmemeye karar verdim hep cevrim disi yim hic girmicem ama arkadaslarim var :( duvardan kapidan pencereden derken haberlesiyoz millet msn acmadan oorayi aciyo :( basimiza bela yaw

 12. İnsanın yaptığı şey sonuçta hatalar elbette olur ama büyük bir şirket dahi olsa bunun değişmemesi kaçılınmaz olmasından geri kalmıyor.