Merve Kara

Comments

 • 09 October 2017

  180 IBX (DC) varken 67 yazmissiniz, doğru içerik şart...

  "Equinix currently operates more than 180 IBX data centers in 44 markets, providing customers even more ways to connect with other businesses around the world on"

  1. 09 October 2017

   Yanlış ifade: Avrupa ve Orta Doğu bölümüne bakmanız gerekiyor ;)

 • 14 June 2017

  Webrazzi, ya bir kere de yabancı siteden tercüme haber vermeyin! Financial Times copy-paste yine yazmışsınız.

  Şirket çalışanlarından yorum aldınız mı? Uzman görüşü var mı?

  Monitise 420 kişilik firmanın yarısı Türkiye'de zaten... Buradaki organizasyon 200 kişi...

  Bana gelen bilgiler çalışanların ve yöneticilerin satıştan memnun olduğu yönünde... Boru değil Fiserv.

  1. 14 June 2017

   Yazı, iddia ettiğiniz gibi herhangi bir başka kaynağın tercümesi değil. Monitise'ın üst düzey yöneticileri doğrudan muhattabımız; yazıda görüşlerine değiniyoruz zaten. Yani görüşlerine başvurulmadığı iddianız gerçeği yansıtmıyor. Monitise'ın düşüşü uzun süredir takip ettiğimiz bir konu, bu sürede halka açık şirketin durumuyla ilgili tahmin edebileceğinizden fazla analistin görüşünü okuduğumuzu söyleyebilirim. Sanıyorum sizi CEO görüşlerine yer verirken Financial Times makalesine bağlantıladığımız paragraf yanılttı. Monitise CEO'sunun yazılı bir başka kaynağa verdiği röportajı açıkça alıntılamanın etik olmayan hiçbir tarafı yok. Bunun dışında yazıda geçen diğer verilerle ya da gerçeklerle ilgili hiçbir yayının mülkiyet hakkı iddia edemeyeceğini de söylemem gerekiyor. Okurların neden ön yargılı olduğunu anlamak zor değil ancak ön yargınızın adil değerlendirme yapmanıza engel olmaması gerekiyor...

 • 03 May 2017

  Her ne sebeple olursa olsun müşterisine kızan, yaftalayan, küçümseyen şirketler hayatta kalmayacaklar. Bu da böyle bilinsin.

  1. 03 May 2017

   Webrazzi haberlerinin para karşılığında yazıldığı asılsız bir iddia ve bir hakaret; yazının üslubunda sizi rahatsız eden ton, bunlara bir cevap niteliğinde olmasından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir iddianız yoksa zaten muhattabı siz değilsiniz... Diğer taraftan "müşteri" kavramını sevmiyoruz, neyse ki okur ve yazarlarımızla daha samimi bir ilişkimiz var. Açıklığınız için teşekkürler.

 • 03 May 2017

  Merve hanım "Girişiminizi Webrazzi’de haber olarak yayınlatmanın fiyatı" başlığını vererek biz girişimcilerin nasıl kafada şimşek çakacağını çok iyi hesap etmiş,

  Evet çoğumuz bunun için bir ücret ödeneceğini sanıyoruz, advertorial reklam gibi algılıyoruz, keza webrazzi nin böyle bir hizmeti zaten var ve 5.900 TL ücret talep ediyorlar,

  Ama girişim haberi yayınlama başka bir şey, bu işlem için ücret almıyorlar, yani teklif ediyorsunuz yine almıyorlar :)

  Keşke alsalar diyorum ama gerçekten para verilirse, acaba bu kadar çok kural koyarlarmıydı ve google bu kadar çok severmiydi paylaşımları merak ediyorum,

  Fırat Bey ve Erman Bey bu konuda çok titizler, bir dahaki sefere para yerine baklava sipariş edeyim diyorum, sonuçta yazı da baklava geçmiyor :)

  Bir de şahsi görüşüm tabi ki, denk mi geliyor nedir webrazzi summit te bilet aldığınızda da bir şekilde haber oluyorsunuz, yani para alınmıyor girişimin yayınlanması için evet, webrazzi ye dolaylı yoldan maddi destek sağlıyorsunuz, o zaman yayınlanıyor,

  Son olarak girişim başvuru formundan yapılan başvurulara cevap verseniz ne güzel olur, madem değer veriyorsunuz, deyin ki projeniz de şöyle böyle eksiklikler var, biz de bilelim ona göre başvuralım, ne kendi zamanımız gitsin, ne de sizin zamanınız,

  Her şeye rağmen webrazzi girişim haberleri candır :)

  1. 03 May 2017

   "Denk mi geliyor nedir webrazzi summit te bilet aldığınızda da bir şekilde haber oluyorsunuz, yani para alınmıyor girişimin yayınlanması için evet, webrazzi ye dolaylı yoldan maddi destek sağlıyorsunuz, o zaman yayınlanıyor"

   Hemen açıklık getireyim: Editör ekip Webrazzi Summit'e kimlerin bilet aldığını (hatta sitede reklam verenlerin kimler olduğunu/olacağını, maddi desteği kimin verdiğini/vereceğini ) bilmiyor, işler tamamen ayrı ekipler tarafından yönetiliyor ve ekipler birbirinin işine müdahale etmiyor.

 • 08 June 2016

  Webrazzi kendi dokunuşuyla haberi yorumlayarak yazmak istemiş, ancak olmamış yazarlar yine üzdü. Bu arada bence yanlışın var: Adamlar "öve öve bitiremedikleri", "Türkiye'nin tek garaj projesi"nden çıkartılmış olmalarına rağmen bu sayılardaysa şu an hiç bir online sitenin kendi başına alamadığı -yemek- siparişini alıyorlar demektir. Ki, bu kesinlikle haber değeri taşıyor. Kullanıcı sayısından da şunu anlıyorum, adamların müşterileri kendilerinin değilmiş veya az sayıdaymış, şu an bu müşteri sayısını convert ettikleri veya ulaştıkları yeni müşterilerle birlikte arttırmışlar, ki yine büyük bir başarı.

  1. 09 March 2017

   Haber değeri taşıyor deyip, kendi tespitinizmiş gibi belirttiğiniz şey, yazının içinde zaten büyük puntolarla öne çıkarılmış. Açıkçası bu bölümü haberleştirmek akla ilk gelen şey ve Webrazzi'de buna benzer onlarca haber yapıldı, yapılır da... Bir adım öteye gidip, biraz daha radikal bir soru sormak biraz sıradışı, evet.

 • 28 December 2016

  Bu eski bir haber değil miydi? "über e ceza" başlığında önce yolculara ceza kesildi, sonra über açıklama yaptı şeklinde tek bir haberde yer alıyordu zaten? dün ceza bugün daha yeni açıklama yapmış gibi aksettirmek nedir? Girişim platformu olduğunuzu unutmayın, haberci kafasında başlıklar, öyle merak etsinler, şöyle heyecanlansınlar zihniyetinden çıkın.

  Bunu yayınlamayacağınızı biliyorum, moderatörler bunu okusun, reddetsin eğer içerde düzgün bir sisteminiz varsa zaten reddedilen yorumları sorgulayan birileri vardır yüksek mercii den. Sözüm size.

  Özgün olun, sağdan soldan yolla makaleni basalım havasına bürünmeyin..

  1. 28 December 2016

   Uber açıklamasını 27 Aralık akşamı saat 7'de doğrudan bizimle paylaştı. Bilginize.

 • 20 December 2016

  Net gelir ile geliri ayırt edememek. Uber’in yıllık zararı 3 milyar doları geçecek ile Uber, 2016’yı 5.5 milyar dolar net gelirle kapatacağı aynı yazıda belirtmek. Çeviri de yeterli kalmıyor anlaşılan CrenvoIK'nın yazarlarınız için temel muhasebe eğitimi vermesi de lazım

  1. 20 December 2016

   Merhaba, yorum için teşekkürler. Temel muhasebe ile birlikte maliyet muhasebesi, finansal muhasebe ve yönetimsel muhasebe alanlarından eğitimim var. Sanıyorum net gelir ve karı karıştırdınız. Net gelir her zaman kar anlamına gelmiyor; Uber özelinde de gelmediği zaten açık. Bahsettiğiniz ayrımların fazlasıyla farkındayım. Bu nedenle eğer teknik bir argümanınız varsa, tartışmaya hazırım, lütfen yorumlarınızla iletin.

 • 05 September 2016

  Mervecim çeviride oldukça hata var. Geçtiğimiz yıl iPhone 6 değil, iPhone 6S tanıtıldı. Ayrıca iPhone 6 2gb ram değil, 6s 2gb ram'e sahip. Baya baya dümdüz gitmişsiniz bilgilerin doğruluğuna bakmadan. Eskiden webrazzi kalite kokardı, sosyalmedya.co'yu satın almanızdan bu yana başka şeyler kokuyor artık. Yakında feedly'den çıkarmayı bile düşünüyorum artık webrazzi'yi.

  1. 07 September 2016

   Bahsettiğiniz hata, çeviri hatası değil. Çeviri ile yabancı kaynaklı haber arasındaki farkı seçemiyorsanız, bu kadar iddialı yorum yapmayın.

 • 08 February 2016

  "bir milyon kişi başına 2.8 geliştirici" derken bir çeviri hatası var sanırım. Ülkede 200 geliştiriciden fazla var sonuçta :)

  1. 08 February 2016

   Dikkat çektiğiniz için teşekkürler! Önerim, tüm geliştirici nüfusu yerine "araştırma kapsamında" şeklinde okumanız. Türkiye ile aynı kişi başına GSYİH bandında olan ülkeler (Meksika, Mısır ve Brezilya) ile kıyaslandığında Türkiye geliştirici nüfusunun bu ülkelerden yaklaşık dört kat fazla olması dikkat çekilmek istenen asıl nokta (Figure 22).

 • 02 February 2016

  Eğer bu girişim bir istisnaysa kaideyi bozması değil bozmaması gerekir. Şu anki haliyle bu girişimin de diğer girişimler gibi olduğu anlamı çıkıyor: "... bazı istisnaların olmadığı anlamına gelmiyor ... çocukları hedeflemesi ve özenli çalışmasıyla kaideyi bozan bir girişim."

  1. 03 February 2016

   Bence çok iyi bir noktaya değinmişsiniz. 'İstisnalar kaideyi bozmaz' benim katılmadığım bir söz olduğu için o şekilde yer verdim. Kaideyi bozmuyorsa yani kaideyi destekliyorsa istisna olur mu? Neden?