YORUMLAR (5)

 1. Otonom araçların güvenliğinde iDAR teknolojisi
  Generic Generic

  “Işık Algılama ve Değişme” değil "Işık Algılama ve Menzilleme (Uzaklığı ölçme)"

  1. Seda Gezer Şahiner Seda Gezer Şahiner

   Teşekkürler katkınız için. Hemen değiştiriyoruz.

 2. IAB: 2017'de dijital reklam yatırımları televizyonunkini geçti

  Dijital reklamlara herkes balıklama atladı ama geri dönüşlerde sıkıntı ortaya çıkınca sudan çıkmış balığa döndüler! Örnek : Adidas! https://webrazzi.com/2018/05/10/adidas-dusuk-goruntulenme-kaygisiyla-facebook-video-reklamlarini-durdu/

  1. Seda Gezer Şahiner Seda Gezer Şahiner

   Yazdıklarınıza kısmen de olsa katılıyorum. Zira dijital pazarlama konusunda olgunluk seviyesine ulaşan markalar ( örneğin: P&G, Adidas) artık reklam sağlayıcılardan daha şeffaf ölçümlemeler bekliyorlar. Adidas'ın reklamlarını durdurma kararı almasını pazarda sevindirici bir gelişme olarak görüyorum. Öte yandan yazılı basın, radyo ve televizyon gibi mecralar ile kıyasladığımızda dijitalin çok daha kolay ve efektif ölçümlenebildiği gerçeğini de atlamayalım lütfen.

 3. Elon Musk'ın eski eşinden milyarder olmak isteyenler için ipuçları
  Emir Altun Emir Altun

  Webrazzi'nin ilk magazin haberi hayırlı olsun.

  Kestiği ahkama bakıp, hayatta Elon Musk'ın karısı olmaktan daha büyük (!) bir başarısı var mı acaba diye ufak bir araştırma yaptım.

  Wikipedia'nın yalancısıyım ama bu hanımefendi 45 yaşında Kanadalı bir yazar. Elon ile 2000 yılında evlenmiş, yani 28 yaşında. Toplamda 3 (üç) tane kitap yazmış. İlki evlendikten 5 yıl sonra, ikincisini boşanmadan 1 yıl önce sonuncuyu da boşandıkları yıl.

  Kitapların ilki "modern fantazi" türünde, ikincisi Wikipedia'nın tabiriyle "kel alâka" bir şekilde ergenlere yönelik alâkasız bir kitap iken son kitabı da ilk kitabının devam kitabı niteliğinde.

  İlk kitabı için Amazon.com 'da 32 (otuziki), ikinci kitabı için 7 (yedi) ve son kitabı için ise tamı tamına 8 (sekiz) tane yorum yapılmış.

  Wikipedia'daki "Kariyer" başlığı toplam 4 cümleden oluşan Justine'in, yine Wikipedia'dan öğrenebildiğimiz kadarı ile Elon Musk'tan 5 (beş) tane çocuğu olduğunu ve boşanmalarının ardından Marie Claire'w bir makale (?) yazdığını öğreniyoruz.

  Son olarak, Quora'daki profiline baktığımızda ise; ablamızın aktif bir Quora kullanıcısı olarak tam 33 (otuz üç) cevap yazdığını ve 2 soru sorduğunu görüyoruz. A, unutmadan; her "celebrity" gibi 47bin takipçisine karşı takip ettiği 350 kişi var.

  ---

  Yaklaşık 10 yıllık bir Webrazzi okuyucusu olarak; bu yazının türünde Webrazzi'nin son yazısı olmasını diliyorum.

  1. Seda Gezer Şahiner Seda Gezer Şahiner

   Merhaba,

   Okuyucu yorumları zaman zaman çok ilginç noktalara parmak basabiliyor. Yazının ne anlatmak istediği daha çok okuyucu algısı ile sanırım. Kimisi bir magazin haberi olarak görebilirken, kimi okuyucularımız yazıyı dikkate alınacak bir öğüt olarak görebilir. Bu konuda herkese saygımız sonsuz.

   Yazar olarak, Quora’da düşüncelerini paylaşan, kim olduğundan, özel hayatından bağımsız olarak bir kişinin oldukça gerçekçi düşüncelerini paylaştım. Bu kişi Mark Zuckerberg de olabilirdi, Barack Obama da. Kanımca bu noktada algı odağımız düşüncelerin kimin kaleminden çıktığından öte, düşüncelerin ne kadar doğru olabileceği olmalı.

   Sevgilerimle,

   Seda

 4. Apple'ın bulunduğu şehre olan katkısı: Apple Park'a detaylı bakış
  Talat Uyarer Talat Uyarer

  Haberiniz de Madalyonun oteki kismini biraz daha acmak isterim. Sizinde bahsettiginiz gibi cok fazla okumus insanin sehre gelip yerlesmesi olumlu etki birakmiyor artik. Rakamlar herseyin guzel oldugunu gosterebilir ama gercek biraz farkli.

  Minimum yasam sartlarinin yukselmesinden(ev kirasi, okul ucretleri vs) dolayi hizmet sektoru calisanlari yavas yavas buralardan tasinip daha ucuz bolgelere gecmeye basliyor. Cunku oturdugu ev $1.5M ediyor. $100K ya alan adam icin bu bir piyango. Satip omrunun geri kalanini gercekten cok ucuz olan Stockton, Tracy gibi bolgelerede gecirmeyi dusunuyorlar.

  Bu da muslugunuz bozulsa caminiz kirilsa yada evinizi temizletmek isteseniz cok fahis fiyatlar odemenize sebep oluyor. Suan ev temizlemin saati $60-80 Tum gun birini cagirdiginizda $400 dolar odeminizi istiyorlar. Yok cam silmem yok bulasik yikamam gibi garipte sartlar koyuyorlar. Ustelik istedikelrini yapsanizda adam azligindan sira bekliyorsunuz.

  Bir engineer genel olarak $150K maas almasina ragmen geriye cokta birsey kalmiyor. (Yaklasik $30K civari kaliyor) Insanlar kari koca calisip 20-30 senelik krediler ile ev alabiliyor. Bu sebepten kredi alip borcunu oduyemedigi icin bankanin el koydugu yada yatirim amacli Asyali zenginlerin aldigi cok fazla bos atil ev var.

  Yazida eksik oldugunu dusundugum bu kismi paylasmak istedim. Bence Apple yada diger buyuk sirketlerin olumlu bir katkasindan cok olumsuz katkisi olmaya baslamis buralara.

  P.S. Konu arazi islerinden acilmisken, Google San Jose Merkezi satin alip kendi kampusunu yapmak istiyor. Haberlestirmek isteyebilirsiniz.

  1. Seda Gezer Şahiner Seda Gezer Şahiner

   Yorumunuz için teşekkürler. Bahsettiğiniz olumsuzluklar teknoloji devlerinin yaptığı bütün küçük kentleri bu şekilde etkiliyor maalesef. Okuyucunun gözünde Apple'a mal edilmemesi, yazıda üstü kapalı vermek istedim. Haber öneriniz için de çok teşekkür ederim.

 5. Oyunlaştırma nedir? Ne Değildir?
  Seda Gezer Şahiner Seda Gezer Şahiner

  Ilgilenenler icin Werbach'in verdigi 10 haftalik bir Gamification kursu.

  https://www.coursera.org/course/gamification