Haneler için kişiselleştirilmiş enerji yönetimi hizmeti sunan girişim: Winergy

Enerji verimliliği girişimi Winergy, ev içerisindeki elektronik ürünlerin elektrik tüketimlerini ölçümleyerek elektrik harcamalarını azaltmayı hedefliyor.
Haneler için kişiselleştirilmiş enerji yönetimi hizmeti sunan girişim: Winergy

Günümüzde enerjinin gereğinden fazla kullanımı, öncelikle maddi olarak kişilere zarar veriyor. Cebimizden çıkan fazla paranın yanı sıra enerjinin orantısız kullanımının çevresel olarak da olumsuz etkileri bulunuyor. Yerli bir girişim olan Winergy, haneler için kişiselleştirilmiş enerji yönetimi sunarak, özellikle maddi açıdan yaşanan olumsuzlukları en aza indirgemeyi hedefliyor.

Elektrik harcamalarını azaltmaya yardımcı oluyor

Enerji verimliliği girişimi Winergy, hanelere verdiği uçtan uca dijital mühendislik danışmanlığı ile enerji faturalarından tasarruf edilmesini ve çevreci tüketimi sağlıyor. İlk üyelik sırasında kullanıcı 14 tane soruya cevap veriyor. Daha sonra ise hanenin enerji tüketim sorunlarına yönelik en çözümler, Winergy tarafından otonom bir şekilde kullanıcıya sunuluyor. Winergy kullanım alışkanlıklarını takip ettikten ve yoğun kullanım saatleri ile elektriğin ucuz olduğu saatleri karşılaştırdıktan sonra kullanıcıya faturalarını hafifletmek için önerilerde bulunuyor.

Kullanıcı yıllık ne kadar tasarruf edebileceğini görebiliyor

Kullanıcı, 14 soruya cevap verdikten sonra ayrı ayrı elektrik-iklimlendirme-su tüketim skorlarının 100 üzerinden değeri ortaya çıkıyor. 14 soru içerisinden kullanıcının yaşadığı yerin posta koduna bakılarak evinin iklimsel özelliği, ev türü, büyüklüğü, evde kullanılan elektronik ev ürünleri sayısı, enerji kimlik harfi ve kullanım yoğunluğundan farklı algoritmalarla çıkarım yapılarak skoru elde ediliyor. Daha sonra skorunu gören kullanıcı aynı zamanda yıllık ne kadar tasarruf edebileceğini de görmüş oluyor.

Tüketim alışkanlıkları kontrol edilebiliyor

Kullanıcı Winergy'den kişiselleştirilmiş hizmet aldığı zaman ise platformun hizmeti sorunların ve yapılabileceklerin sade bir şekilde anlatıldığı raporla başlıyor. Fatura analizlerinden, müşterinin yaşadığı bölgedeki ani iklimsel değişiklikte yapılması gerekenler gibi anlık bildirimlere, enerji kimlik belgesinden, enerji verimlilik düzeyini arttıracak sonuçlara kadar hizmetler bu paketin içerisinde yer alıyor. Özetle Winergy, kullanıcıların tüketim alışkanlıklarını kontrol etmesini sağlıyor.

2019 yılı Ocak ayında Mehmet Ali Ünal tarafından hayata geçirilen Winergy'ye daha sonra ortak olarak Hamza Solak, Ümit Karaca ve Fehmi Dinç dahil oldu. Hacettepe Teknokent'te faaliyetlerini sürdüren girişimin 9 kişilik bir ekibi bulunuyor.

Avrupa'da 3 bine yakın kullanıcı

Şu anda Almanya ve İngiltere'de hizmet veren Winergy'nin Almanya çoğunlukta olmak üzere Avrupa'da 2 bin 854 kullanıcısı bulunuyor. Girişimin iki farklı gelir modeli bulunuyor. Bunlardan ilki 59 dolarlık hizmet bedeli iken, diğeri enerji verimlilik düzeyi yüksek ürünlerin satışını gerçekleştirdikleri Amazon partnerliğinde platformda, Amazon başta olmak üzere e-ticaret sitelerinden aldıkları satış ortaklığı komisyon geliri olarak karşımıza çıkıyor.

Hedef Avrupa'da genişlemek

Bugüne kadar herhangi bir yatırım almayan Winergy, 2020 sonunda hizmetinin Almanya ve İngiltere'nin yanı sıra Fransa, Avusturya, Norveç ve Finlandiya'da başlamasını hedefliyor. Girişim ayrıca, insanların evlerine alacağı ürünlere karar vermeden önce Winergy'ye danışmalarını da gelecek hedefleri arasında gösteriyor.