Otonom yük taşıma robotları geliştiren girişim: Transolt

Transolt, fabrikalar ve depolarda yük taşıma süreçlerini insansızlaştıran otonom yük taşıma robotları üretme hedefi ile yola çıktı.
Otonom yük taşıma robotları geliştiren girişim: Transolt

Webrazzi Summit 2019'da, Startup Lounge'da yer alan girişimlerden biri olan Transolt, fabrikalar ve depolarda yük taşıma süreçlerini insansızlaştıran otonom yük taşıma robotları üretme hedefi ile yola çıktı. Geçtiğimiz yıl Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile ABD'de gitmeye hak kazanan girişimlerden de olan Transolt'un otonom yük taşıma robotları 15 aylık bir geliştirme sürecinin ardından ortaya çıktı.

2018 yılının Ocak ayında Mahmut Özkan ve Ahmet Hidayet Kiraz tarafından kurulan Transolt, geliştirdiği otonom yük robotları ile kullanıcıların operasyon maliyetlerini azaltmasına, veri tabanlı çalışma sistemi ile üretim verimliliğinin arttırılmasına ve iş kazalarının önlenmesine yardımcı oluyor.

Toyota ve Toyotetsu gibi önemli müşterilere de sahip olan Transolt, ülkemizde Robos, Milvus ve İrob gibi rakiplere sahip durumda. Geliştirdiği özgün Lidar tabanlı otonom navigasyon yazılımı sayesinde rakiplerinin önüne geçmeyi hedefleyen Transolt, bu teknolojiyi otonom dönüşüm KİT’ler haline getirerek kullanıcıların kendi isteklerine özel otonom yük taşıma sistemleri geliştirmelerine imkan da sağlıyor.

Şirket kurulurken 250 bin euroluk bir yatırım alan Transolt, teknolojiyi piyasaya sürdükten sonra müşteri kazanımları ile beraber şu anda otonom dönüşüm kit satışlarını genişletmek ve hızlandırmak için 500 bin euroluk bir tohum yatırım turuna da başladı.

Otonom navigasyon yazılımı lisans ücreti, donanım ücreti ve satış sonrası servis hizmetlerinden bir gelir modeli oluşturan Transolt, piyasadaki klasik çözümlerden farklı bir iş modeli ile daha düşük yatırım maliyetine sahip ve kolay entegre edilebilinir otonom dönüşüm KİT çözümleri sunuyor. Transolt'un temel amacı ise globalde bu teknolojinin daha kolay ve yaygın şekilde kullanıcılara fayda sağlaması.