Kripto para borsası Gobaba.com Avrupa Birliği lisansı aldı

Kripto para borsası Gobaba.com Avrupa Birliği lisansı aldı

Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına çözümler sunan Londra merkezli kripto para borsası Gobaba.com, Estonya Finans İstihbaratı Birimi’nden (FIA) lisans aldı. 5 Şubat'ta lisans alan Gobaba, Estonya devletinin sağladığı iki farklı lisans tipi altında faaliyet göstermeye başladı.

Bu kapsamda dijital para birimi cüzdanı ve dijital para birimini itibari para birimine çevirme lisanslarına sahip olan Gobaba, Estonya’da kayıtlı bütün kripto para kuruluşları gibi hem yerel yasalara hem de Avrupa Birliği yasalarına tabi olacak.

Bu iki lisans ile birlikte yasal sorumluluğun, müşteri fonu güvenliği, kara para aklamanın önlenmesi ve müşteri kimlik doğrulaması konularında geçerli olduğunu belirtelim. Böylece alınan lisanslar bireysel ve kurumsal kullanıcılar için güven verici bir unsur olarak konumlanıyor.

Bir sanal para birimini bir itibari para birimine dönüştürme servisi sağlayıcısı lisansıyla Gobaba, itibari paraları kripto paralara, kripto paraları itibari paralara lisans kapsamında çevirebilecek. Aynı şekilde bu lisansın, kripto paralar arasındaki çevirme işlemlerine izin verdiğini de ekleyelim.

Sanal para birimi cüzdan servisi sağlayıcısı lisansı ise Gobaba'ya kullanıcılar için anahtar üretilen ya da kullanıcıların şifrelenmiş anahtarlarının saklandığı platformlarda sanal paraları saklama, depolama ve transfer etme amacıyla sıcak ya da soğuk fark etmeksizin lisans kapsamında cüzdan hizmeti sağlamasına izin veriyor.

Kuruluşundan beri Türkiye pazarındaki kullanıcılara da çözümler sunan Gobaba, Türk Lirası ile 13 farklı kripto para satın alma seçeneğini sunuyor. Bunun yanı sıra Gobaba üzerinden BTC, ETH ve USDT tahtalarında 30’u aşkın kripto para ile emir girerek işlem yapma imkanı tanınıyor.

Türkiye’deki kullanıcılara birçok banka, kredi kartı ve alternatif ödeme yöntemiyle para yatırma ve para çekme seçeneği sunan Gobaba’nın müşteri destek ekipleri kullanıcılara Türkçe hizmet veriyor. Sadece son kullanıcılara değil aynı zamanda Türkiye'deki işletmelere de çözümler sunan Gobaba, kripto POS ve kripto ödeme sayfası ürünleriyle de internetten ödeme alan işletmelerin dikkatini çekiyor.