Yerli kripto para borsası için yeni alternatif: Gobaba

Yerli ve yeni bir kripto para borsası olan Gobaba, özellikle globalde büyümeyi hedefliyor.
Yerli kripto para borsası için yeni alternatif: Gobaba

Blockchain ve kripto paralar son yılların en popüler konuları arasında. Tam da bu nedenle her geçen gün karşımıza odağına kripto paraları alan girişimler çıkıyor. Yerli ve yeni bir kripto para borsası olan Gobaba, özellikle globalde büyümeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz Mart ayında kullanıma sunulan Gobaba, Anıl Uzun tarafından kuruldu. Yaklaşık 20 kişilik bir ekiple yönetilen Gobaba, hem Türkiye hem de İngiltere'de ofislere sahip. Gobaba ilk etapta Coinbase modelinde olduğu gibi sadece fiat para birimleriyle (TL ve euro cüzdanları üzerinden) direk alım-satım yapılabilen beta versiyonunu yayınladı.

Sonrasında ise bir kripto para borsasına dönüşen Gobaba, şu anda direk alım-satıma açık 13, borsa üzerinden emir girerek alınabilecek 36 farklı kripto para için aktif olarak hizmet veriyor. İlk etapta sadece bitcoin ve litecoin için hizmet verildiğini de belirtelim.

16 bini aşkın kullanıcıya sahip

Gobaba Crypto Payment Services ve Gobaba Premium (OTC)  gibi hizmetler de sunan Gobaba, Gobaba Crypto Payment Services ile işletmelerin, müşterilerinden kripto para ile ödeme almalarını sağlıyor. Gobaba Crypto Payment Services ile işletmeler ödenecek tutarı, euro veya Gobaba’da yer alan herhangi bir kripto para cinsinden alabiliyorlar.

Gobaba Premium servisi ise yüksek hacimlerde alım- satımlar yapan trader’lar için tasarlanmış kişiye özel OTC Trading servisi olarak hizmet veriyor. 16 bini aşkın kayıtlı kullanıcıya sahip olan Gobaba, toplamda 140 farklı ülkeden kullanıcılara sahip durumda.

Hem ülkemizde hem de yurt dışında pek çok rakibe sahip olan Gobaba, TL cüzdanlarına Papara ve Peppara arayıcılığı ile yatırma işlemi gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Tıpkı diğer kripto para borsalarında da olduğu gibi gelir kripto para kullanıcılarının platformlarında yaptığı işlemlerden alınan işlem ücretleri ile bir gelir modeli oluşturan Gobaba, bugüne kadar herhangi bir yatırım almadı.

Ayrıca platform içinde kullanılabilen GBB isimli tokenların bulunduğunu da belirtelim. Zaman zaman bonus olarak dağıtılan GBB tokenlar ile komisyon ücretlerinin ödenmesi de mümkün. Özellikle globalde büyümeyi hedefleyen Gobaba, GBB tokenın platform dışı kullanımı için de çeşitli çalışmalarını sürdürüyor.