Kerietsu Forum'nda yatırım alan Olev, kurumsal taşımacılık pazarına odaklanacak

Kerietsu Forum'nda yatırım alan Olev, kurumsal taşımacılık pazarına odaklanacak

Özel araç çağırma uygulaması Olev, büyüme konusunda daha hızlı adımlar atmak ve kurumsal pazara odaklanmak için yeni yatırım turunu kapattığını açıkladı.

2016 yılında kurulan İstanbul merkezli girişimin yeni yatırımı Kerietsu Forum'dan geldi ancak taraflar yatırım hakkında herhangi bir rakamsal bilgi açıklamış değil. Dolayısıyla şimdilik Olev'in büyüme hızı ve değerlemesi konusunda yorum yapamıyoruz. Bu konudaki tek ipucu ise araç sayısı. Olev, araç sayısının 650'ye yükseldiğini paylaşıyor ancak geçmiş yıllarla bir kıyaslama yapmıyor.

Kurumsal taşımacılık pazarının büyüsü

Olev'in kurucusu ve genel müdürü Ertunç Çiriş'ten aldığımız bilgilere göre Olev artık kurumsal taşımacılık alanındaki faaliyetlerine tarafına ağırlık verecek. Bireysel taraftan çekilmeyeceklerini söyleyen Çiriş, kurumsal taşımacılık alanında çözülecek bir çok sorun olduğunu ve en önemli sorunun vergilendirme tarafında olduğunu vurguluyor.

Taksi fişlerinin kaybolma, tutar tespiti, muhasebesel iş yükü açısından sorunlar yarattığını vurgulayan Ertunç Çiriş, mevcut durumda rekabet halinde olduğu Uber ve Careem gibi yabancı girişimlerin bu alana giremeyeceğini çünkü hukuksal ve mali uyumsuzluklarindan dolayi sirketlere fatura kesemediklerini ifade ediyor. Olev Pro hizmetini Ocak 2017'de yayına alan Olev'in bu alanda liderliği hedeflediğini de ekliyor.

Olev'in finansal açıdan bu yönelimi yapması pekala makul ve fakat bireysel ve kurumsal taşımacılık dikeylerinin pazar hacmi oldukça önemli bir detay. Regülasyonlar açıdan atılması beklenen resmi adımların kimin işine daha çok yarayacağını ise şartlar ve zaman gösterecek.

Son olarak, Olev'in bu yaz Çeşme ve Bodrum'da faaliyet göstermeye devam etmeyi ve kısa süre içinde İzmir, Bursa ve Ankara'ya açılmayı planladığını da ekleyelim.

500 Startups'tan 2016 sonunda 5 milyon dolar değerlemeyle yatırım alan Olev, Nisan 2017'de Istanbul Startup Angels'dan 7,5 milyon değerlemeyle yatırım almıştı. Önemli gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.