Google en önemli özelliklerinden birini devre dışı bırakıyor
Dijital

Google en önemli özelliklerinden birini devre dışı bırakıyor

Google, eşsiz kılan özelliklerinden birine veda ediyor. Anlık olarak arama sonuçlarını karşınıza çıkaran Instant özelliği 2010 yılında kullanıcılara sunulmuştu. Google'ın arama çubuğuna aradığınız şeyi yazmanızla birlikte sonuç sayfasının anlık olarak değişmesini sağlayan bu özellik, arama sonuçlarını adeta estetikle buluşturuyordu.

Dürüst olmak gerekirse bu özelliğin arama yapan kişiler tarafından aktif bir şekilde kullanıldığını düşünmüyorum. Google da böyle düşünüyor olacak ki Instant özelliği yayından kaldırıldı. Artık arama yaparken, karşınıza öneriler çıkıyor ancak sayfa anlık olarak değişmiyor.

Google'ın konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

Biz Google Instant’ı, kullanıcıların aradıkları bilgiye masaüstü cihazlardan aramalarını yazarken olabildiğince hızlı ulaşmasını sağlamak için 2010 yılında piyasaya sürdük. O zamandan beri Google’da yapılan aramaların çoğu çok farklı veri, etkileşim ve ekran kısıtlamasına sahip olan mobilde gerçekleşti. Bu gerçeği bilerek Google Instant’ı ortadan kaldırdık, böylece aramayı tüm cihazlarda daha hızlı ve akıcı yapmaya odaklanabiliriz.

Açıklamada çoğu kişinin mobilde arama yaptığını ifade eden Google tüm cihazlar için yeni bir geliştirme yapacağının da sinyalini veriyor. Kimsenin kaybolduğunu fark etmediği bu özelliğin gidişi, belki de gelecek yepyeni özelliklerin yolunu açıyor.

Yorumlar (5)
 1. Enter tuşuna basmadan doğru sonuçları verdiğinden emin olamayanlardanız biz :)

 2. Yavaş bağlantılarda tarayıcının takılmasına neden olan bir saçmalıktı. Kaldırılması doğru karar.

 3. Wolkanca Wolkanca

  doğru karar.

 4. Fatih Sarikaya Fatih Sarikaya

  Benim için iyi olmadı :) 2 harf yazıp bütün arama seçenekleri ile beni karşılayan bir google vardı :D erinen insan için güzel birşeydi.

  Sanada elveda Instant....

 5. Aradığım bir şeyi tam buldum deyip tıklarken sonuçların bir anda değişmesi beni delirtiyordu. Doğru bir karar olmuş.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri