Fizy'nin kurucusundan yeni bir donanım girişimi: Quiky
Girişim

Fizy'nin kurucusundan yeni bir donanım girişimi: Quiky

Çoğumuzun Fizy'nin kurucusu olarak tanıdığı Ercan Yarış, şimdilerde kurucu ortağı olduğu Quiky adlı donanım girişimiyle meşgul. Kablosuz çağrı sistemleri çözümü olan Quiky, müşteri-personel iletişimine yeni bir boyut katmak istiyor.

Ercan Yarış ve Gizem Selimoğlu tarafından kurulan Quiky, özetle mekan içi iletişimi kablosuz cihazlara indirgeyen bir çözüm. Mekan içi iletişimi seslenme veya işaret dilinden çıkarıp kablosuz bir akıcılığa taşıyor. Böylece iletişim kopukluğundan kaynaklı sorunları ortadan kaldırmak istiyor.

Geliştirilen 4 farklı bileşene sahip Quiky, sadece müşteri-personel arası iletişim değil, servis, bar, mutfak, kasa gibi tüm iç birimler arasındaki iletişimi de organize edebiliyor. Müşteri tarafında servis kalitesin, iş yeri tarafındaysa personel verimliliğini artırmayı vaadediyor.

Quiky

Özellikle restoranların ilgisini çekecek Quiky, Ercan Yarış'tan aldığımız bilgilere göre 49 dolardan başlayan fiyatlarla kurulabiliyor. Alan genişliği ve personel sayısı gibi kriterlere göre bu fiyat 200 dolara kadar çıkabiliyor. Şimdilik masaüstü uygulamalarla tüm işleyişi takip edilebilen Quiky'nin önümüzdeki mobil uygulamalara geçiş yapacağını tahmin ediyorum.

Quiky hakkında detaylı bilgi için Quiky.co'yu ziyaret edebilirsiniz. Böyle bir çözüme ihtiyaç duyup duymadığınızı da yorum kısmında  paylaşmanızı bekliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Mert Vardar Mert Vardar

  Bir benzer sistemi Londra'da bir pizza restoranında görmüştüm ancak o self servis içindi. Siparişi ustaya veriyorsunuz masanıza donüyorsunuz. Alet titriyor ve pizzanız hazır.

 2. Kaan Uygur Kaan Uygur

  RFID, bluetooth, NFC, Beacon gibi gelişen teknolojik çözümlerle ben neden gidip extra bir device almalıyım? Zaten Mobile devicelara ortamlar adapte olmuş durumda, işletme ve kobiler açısından bir çözüm değil bir maliyet oluşturacağını düşünüyorum.

 3. Akıllıca bir girişim olmuş. Müşteri gözüyle bakıyorum; garsonu çağırmak için şekilden şekile girmeyeceğiz artık :) Öyle mekanlar var ki baya büyük ve kalabalıklar, haliyle de garsonlarla iletişime geçmek biraz zor oluyor. El kol hareketi yapmak veya seslenerek etrafı rahatsız etmek yerine gayet pratik bir çözüm olmuş. Yolları açık olsun..

  1. Mehmet Can Mehmet Can

   Bende sizinle aynı ruh hali içine girdiğimde bu alanda teşebbüs edilebilecek projeler için marka ve domain arayışı içimdeydim. Ne kadar nahoş bir his. Garson. Garson bey. Garsooon. Ulan bi sesimizi duyuramıyoruz derken Hey Garson! diyerek yüksek sesle seslendiğimde kendimi farkettirebiliyordum.

   Sonra dedim ki kendi kendime HeyGarson.com ve Dijital.Menu cillop olur :) İpin doğru ucunu yakaladığımızda nasıl çektikçe akar ya... Devamında bu güzel gediği nasıl akara dönüştürüm diye tekrar meseleye odaklandığımda KingOfOrder.com ve KingOfPayment.com çıktı ortaya. Bunları topladığımda en kötü ihtimalle isimdevir.com da devir usulüyle satabileceğim varlıklar var elimde diyerek doğru yatırımlar yaptığımı düşünüyorum.

   Fakat bu girişim hedef kitlesine ek maliyet ve bazı alışkanlıklarla çakışacağından dolayı engellere takılabileceğini diğer arkadaşlar belirtmişler. Aynı düşünüyorum. Mümkün olduğunca ek donanım ve yazılım maliyeti getirmeyecek biçimde gelir modeli olarak farklı stratejiler geliştirerek sahaya inip hedef kitleye dokunmak daha isabetli karar benim deneyimlerime göre.

   Üstüne üstlük artı bir değer katacak bir ürün ile de işletmelerin kalbini biz bu işe odaklandık ki müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır bir birine zincirleme gelir kanalları nasıl oluşturulur marka ve kurum itibarı nasıl inşaa edilir kıstaslarıyla düşünürken de Pratipet yani Pratik Pipet ürününü geliştirdim. Endüstriyel tasarım tescilini de aldım. Pratipet.com

   Yakın bir süre sonra dünyaya örnek olacak iş fikirleri ve uygulamaları Türkiye'den çıkacağını görüyorum :)

 4. tutmaz bu iş. tutacak olursa da anında kopyalanablecek ve networku guclu olan bir grubun it şirketinin daha hızlı buyuyebileceği bir alan. işleri zor

 5. ürünün İsminin ingilizce argoda ne anlama geldiği bilinmiyor sanırım :)

  1. Mehmet Can Mehmet Can

   İlk gözüme iliştiğinde hınzır bir tebessüm oluşmuştu yüzümde :) Teşebbüsün müteşebbisleri bu marka ile Quicky'nin işaret ettiği fiile mecazi bir latife getirmişler sanırım. Biz siparişinizi en seri şekilde hazır ediyoruz ve servisimizi yapıyoruz. Size üzerine sigarayı yakması kaldı gibisinden bir fikir üzerine bina edilmiş olabilir marka.

 6. Mustafa Mustafa

  3 yildir kullandigimiz bi donanim.garson cagirma sistemi.